Asgari Ücret 4 Bin 253 Lira - Hemşire Maaşı 3 Bin 498 Lira

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı asgari ücret tutarı olan 4 bin 250 liranın ardından özellikle 4-B'li hemşirelerin yayınladıkları bordrolardan sonra sağlık çalışanlarının maaşlarının asgari ücretin 700-800 TL kadar altında kaldığı görüldü.

Ekonomi 17.12.2021, 02:24 10.01.2022, 12:28 Güler Sağlam
Asgari Ücret 4 Bin 253 Lira - Hemşire Maaşı 3 Bin 498 Lira

Asgari Ücret 2022 yılında brüt 5004 TL, Net: 4 253,40 kuruş olarak belirlendi. Artışla beraber yapılan zam oranı ise % 50'ye tekabül etti. Bir başka deyişle asgari ücretlilere hükumet 1363 lira net zam yaptı. 

Hali hazırda bir çok sağlık çalışanının özellikle 4-B statüsünde görev yapanların taban maaşları yeni asgari ücretin 700 - 800 lira altında kaldığı görüldü.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Covid-19 pandemisi ile canla başla mücadele eden sağlık personeli tavan ek ödeme denilen uygulamalarla oyalanırken geçim sıkıntısı had safhaya ulaşmış durumda. Sağlık Çalışanları diğer meslek gruplarına kıyasla adeta 12-13 yıl öncesinin maaşıyla geçim sağlamaya çalışıyor. Bu rakamlardan sonra sağlık çalışanlarına acilen seyyanan zam yapılması gerektiği ortaya çıktı.

Sağlık çalışanlarının çok büyük kısmı sabit üstü ek ödeme alamazken yine birçok kısmı nöbet parasıda alamıyor. Sağlıkta son yıllardaki yanlış işlerin faturaları sağlık çalışanlarına kesiliyor. 
Hastaların memnuniyeti kadar sağlık çalışanların da memnuniyeti düşünülmeli ve emeklerinin karşılığı verilmelidir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (36)
Sevcan 1 yıl önce
Kız kardeşimi hemşirelik ten alıp, 4 d sürekli işçi kadrosuyla hastaneye başvuru yapmasını sağlayacağım, ikramiyesiyle tediyesiyle birlikte eline aylık 4800 geçer, hemşire olup napacak sanki, kpss si ayrı dert, 4b si ayrı dert, hiç olmazsa memleketimde garanti işi olur.
Vatandaş 1 ay önce
Seçim zamanı bunları düşünüp öyle oy kullanın yoksa buralarda daha çok ağlarsınız
Hemşire 1 yıl önce
Askeri ücretle gecinemiyoruz.artik bir kasa limon alıp limon ,simit satalım.ev sahibinden,bakkaldan,kasabın önünden gecemiyoruz.cocugumuza 5 lira veremiyorum.istedigi ayakkabıyı alamıyoruz.hemsirelerin maaşları çok düştü
Nesrin Hemşire 1 yıl önce
Bizi bu hale düşüren sağlık-sen denilen sendika;yedikleriniz,içtikleriniz haram olsun.
ARTIK YORUM YAPMAK ANLAMSIZ KİMSENİN BİZİ DÜŞÜNDÜĞÜ YOK 1 yıl önce
SAĞLIKÇI
Üvey evlat 1 yıl önce
Ülkemizde bakanlar da bizden nefret ediyor 15 yıllık lisansiyer sağl. 3100 tl alıyorum
Selahattin 1 yıl önce
Inanin üzülmüyorum. Mümkünse asgari ücretten daha düşüğünü versinler. Halinden memnun olmasa saglikcilar malum sendikanin uye sayilari yuksek olmazdi. Demekki herkes memnun kimse yok efendim az aliyorum çok aliyorum diye aglamasin.
Şemmuz Piçi 1 yıl önce
aynen , gerizekalılar yüzünden bizde yanıyoruz.
ağa paşa 1 yıl önce
Kim verecek peki bu seyyanen zammı..herkes biliyor sağlık çalışanının durumunu..kimse görmüyor duymuyor..hastanelerde çalışan temizlik personeli tediye, ikramiye ve maaşla birlikte yeni işe başlayan sağlık personelinden daha fazla maaş alıyor..
Metehan 1 yıl önce
Sendikanızdan Çanta aldınız ya ne maaşı :)) şükredin!!! dışarda hemşirelik yapmak isteyen yığınla aç insan var.
SAĞLIKÇILAR 1 ay önce
BİZ SAĞLIKÇILARDA HEPİMİZ 4 D SÜREKLİ İŞÇİ KADROSUNA VEYA ASKERİ ÜCRETLİ OLMAK İSTİYORUZ. TORPİL YOK NE YAPACAĞIMIZI BİLMİYORUZZZZZZZZZZZZZZ.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?