PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Ankara’da Asgari Ücrete Zam Görüşmesi... Türk İş Başkanı Cumhurbaşkanıyla Bir Araya Geldi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın sürpriz görüşmesi Ak Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşirken Erdoğan’ın asgari ücrete zamla ilgili “olanların farkındayım, çalışmalarımız var” dediği öğrenildi.

Ekonomi 17.06.2022, 00:48 17.06.2022, 14:39 Cansu Polat
Ankara’da Asgari Ücrete Zam Görüşmesi... Türk İş Başkanı Cumhurbaşkanıyla Bir Araya Geldi!

Türk İş Başkanı Ergün Atalay bugün sürpriz bir şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ak Parti Genel Merkezi’nde bir görüşme gerçekleştirdi. Türk İş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programında olmayan bu görüşme asgari ücrete zam bekleyen milyonları heyecanlandırdı.

ATALAY: DETAYLI ANLATMA FIRSATI BULDUK

Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Türk İş Başkanı Atalay, cumhurbaşkanının asgari ücretle ilgili “ben olanların farkındayım, çalışmalarımız var” dediğini ifade etti. Atalay, “Cumhurbaşkanıyla her konuyu detaylı konuşma fırsatı bulduk. Önümüzdeki günlerde bu işin taraflarıyla bir toplantı yapılacağını ifade etti. Asgari ücretle alım gücünün düştüğünü A’dan Z’ye anlatma fırsatı bulduk” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı ile Türk İş Başkanı Ergün Atalay’ın yaptıkları görüşmenin ardından görüşmeye dair Türk İş Başkanının açıklamalarının satır başları şu şekilde oldu:

  • Her konuyu A’dan Z’ye konuşma imkanı bulduk. Önümüzdeki günlerde bu işin taraflarıyla bir toplantı yapılacağını söyledi. Asgari ücretlinin alım gücünün düştüğünü, A’dan Z’ye anlatma imkanı bulduk.
  • Emeklilerin, EYT’liler, taşeronlar her konuda konuşma fırsatı bulduk. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma Bakanıyla ve işin taraflarıyla bir toplantı yapacağını söyledi.
  • Cumhurbaşkanı da “Bunlarla ilgili bir çalışma yapıyoruz, önümüzdeki günlerle kamuoyuna bilgi verir sizi çağırır” dedi. Ortada bir rakam yok ama alım gücü.
  • Asgari ücrete her ayın 4’ünde enflasyon açıklanıyor, ocak ayını beklemeyelim diye söyledim. Biz aralık ayının dışında hiç toplamadık. Şartlar öyle bir hale getirdi ki haziranı gördüğümüzde insanların kayıpları çok arttı. Cumhurbaşkanımız “Ben olanların farkındayım” dedi. “Çalışmalarımız var” dedi.
  • Şimdi burada aklımdaki “Rakam 10 bin” derim öyle değil. Söylediğinle aldığın arasında bir uyum olması lazım. Asgari Ücret alan kısım, “Asgari ücret artsın ama artan tarafın kısmını devlet karşılasın” istiyor.

Asgari Ücrete Zam Yapılacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde katıldığı bir toplantıda asgari ücrete zam sinyalini vermişti. Erdoğan açıklamasında “ücretlilerin ve dar gelirlilerin yaşanan hayat pahalılığı sebebiyle ortaya çıkan refah kayıplarını telafi etmek için sürekli yeni programlar devre alıyoruz. Ocak ayında çok önemli adımlar attık, temmuz ayında enflasyon farklarıyla da rahatlama sağlayacağız. Çok daha kapsamlı ve rahatlatıcı adımlar planlıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı, “önümüzdeki Şubat - Mart ayları ile birlikte enflasyonun önemli ölçüde gerileyeceği için, attığımız adımları insanlarımızın hayatlarında etkilerini daha iyi göreceğiz” açıklamasını yapmıştı.

Yorumlar (2)
Hemşire 2 ay önce
Birlikte çalıştığım temizlik görevlisini kadroya geçirip müdürlüğe masa başına gönderip benim kadar maaş vererek hatta tediye ikramiye daha çok paraya sahip olup öyle bir hale getirdiniz ki hem nöbet tutup hem çalışan biz hemşireleri hiçmişiz gibi hissettirdiniz. Bunu yaparken halkımıza girildi. Temizlik personeli iken arı gibi çalışan temizlik görevlileri şimdi hem çalışmıyor, hem çok konuşuyor, mesai saati kavramı bile kalmadı çoğu çok kabalaştı siz biz hali değil sen ben haline döndü ve bizi gerçekten hiç ettiniz. Sınavsız torpille eğitimini bile almadan benim önüme koyduğunuz bu işçiler nasıl benden daha çok para alır daha az çalışır ve bu kadar bizlerle yarışa girebilir ki??? Siz bunları yaparken nöbet tutan bizleri hiç mi düşünmediniz? Benim kadar sorumluluğu olmayan bir güvenlik görevlisi ya da herhangi biri gece mesaisi ile çalışsa artırımlı ücret alıyor ve bizler yıllardır gece nöbet tutuyoruz mesaiden sayılıyor bunlar bizim hakkımız değil mi? Gerçekten artık çok ezildik. İvedilikle hakkımız olanı verin! Bu birden çok para verdiğiniz işçiler torpilliyiz diye zaten istediği gibi davranma ve kurallara uymama hakkı varmış gibi davranarak sağlıkta çalışma batışını çoktan bozmuştur. Polikliniklerde 8de 13de yerilerinde olmadıkları için gelen hastalar muhatap bulamamakta ve vizitte ameliyatta belki yoğunbakımda hasta takip eden hekimin en ufak gecikmesi ile hasta çok bekledim diyerek hekime saldırmaktadır. Söz geçmeyen bir çalışan topluluğu oluşmuştur. Ve bizler gerçekten exiliyoruz.
Hemşire 2 ay önce
Sarı sendikalar da kumda oynasın. Asgari ücret şimdi bir %50 daha alir olur 6000 yani benim maaşım kadar. Ocak ayında asgari ücretli hemşire den 2-3 bin fazla alir. Boşuna okuduk boşuna 30 yıl calistik. İlköğretim mezunu yeni ise girmiş biri ile aynı parayı alacağız. Allah belanızı versin. Sandıkta cakacagim mühürü....
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?