PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Anadolu AJansı: Memur Zam Pazarlığında hükümetin yeni zam teklifini bugün sunması bekleniyor

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, hükümetin yeni zam teklifini bugün sunması bekleniyor

Ekonomi 21.08.2021, 18:27 Güler Sağlam
Anadolu AJansı: Memur Zam Pazarlığında hükümetin yeni zam teklifini bugün sunması bekleniyor

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, hükümetin yeni zam teklifini sendikalara bugün sunması bekleniyor.

Memurların maaş ve memur emeklisinin aylıklarına gelecek iki yılda yapılacak zam miktarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, 2 Ağustos'ta başlayan süreç devam ediyor.

Görüşmelerin geride kalan bölümünde Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen'in taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, iki yılda yüzde 6 refah payı artışı talebine karşılık, hükümet, 2022'nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023'ün ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklifinde bulunmuştu.

PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Hükümetin bu teklifini yetersiz bulun memur sendikalarının yeni teklif beklentileri sürüyor. Bir yandan hükümetten yeni zam teklifi bekleyen sendikalar, diğer yandan sözleşmenin tamamına ve hizmet kollarına dair müzakerelere de ara vermeden devam ediyor.

Bu kapsamda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki görüşmelerin bugünkü bölümünde, öncelikle kamu görevlilerinin tamamını ilgilendiren ve 11 hizmet koluna ilişkin taleplerin son değerlendirmesi yapılacak. Bu toplantının hemen ardından ise sözleşme görüşmelerinin en kritik ayağı olan maaş artışlarının görüşülmesi ve hükümetin yeni zam teklifini sendikalara sunması bekleniyor.

- Anlaşma sağlanamazsa kararı Hakem Kurulu verecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında 2 Ağustos'taki ilk toplantıyla resmi olarak başlayan 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde müzakere süreci, belirlenen yasal takvim gereği yarın akşam itibarıyla sona erecek.

Taraflar arasında bu süreye kadar anlaşma sağlanamaması halinde, sözleşme görüşmelerinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. 11 kişinden oluşa Hakem Kurulu, memur ve memur emeklisine 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zamma dair nihai kararı ağustos ayı içerisinde verecek.

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı
PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Yorumlar (4)
3600; neden bir ay sonra değil de, şimdi gündeme getirildi ? 6 ay önce
3600 meselesinin şimdi gündeme getirilmesi, 6.Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde teklif edilen SADAKA GİBİ rakamları yutturma hamlesidir. BELEŞ kadro alan taşeronlara toplamda verilen (seyyanen verilen 500 TL dahil) %34,62 zammı saklama/unutturma çabasıdır. Taşeronun kollandığı, memurların gözardı edildiği aşikardır. Yapılanlar haksızlıktır, adaletsizliktir.
Ömer kardeş 6 ay önce
HİÇ UMURUMUZDA DEĞİL MEMURLAR SEÇİMİ BEKLİYOR...
hemşireler sağlık memurlar 6 ay önce
İstifa edin arkadaşlar istifa edin bunlara koyun olmadiginizi gösterin bunların eyleme geçmesi için bunların iş yapamasi için istifa etmeniz şart yoksa bunlar 15 senedir olduğu gibi hiçbir şey yapmazlar nede olsa yetki de bizde trilyon gelirler de bizde diye düşünuyorlar bunların harekete geçmesini istiyorsanız istifa edin bunlar yetkiyi kaybetmemek için gelirlerden paralardan olmamak için herşeyi yaparlar onun için istifa şart arkadaşlar
çünkü bunlar alıştılar en az 12 bin tl maaş almaya yukarıdakıler daha cok maaş alıyorlar 30 tl yakın bizlerin ödediği aidatlar sayesinde. bu maaşlardan olmamak için çalışmaları için isitfa edin ki anlasınlar kamuda en düşük maaşı alan 4500 tl yi bunlarda almaya alışsınlar biraz zor olacak ama ne yaparsın
MALATYA SAĞLIK CAMİASI 6 ay önce
SEÇİMİ BEKLİYORUZ SEÇİMİ BEKLİYORUZ SEÇİMİ BEKLİYORUZ.ZAMLAR SİZİN OLSUN.MALATYADA 20 YİL SONRA İLK YENİLGİYE HAZIR OLUNUZ SAYGILARIMLA.
-9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?