Almanya Sağlık Çalışanlarına Korona İkramiyesi Bin 500 Euro Dağıtacak!

Alman hükumeti aldığı kararla Covid-19 kapsamında hastanelerde görevli hemşire ve hasta bakıcılara 1. 500 euroya kadar ikramiye ödemeyi düşünüyor. İkramiyeler için yaklaşık 100 milyon euro kaynak ayrıldı.

Ekonomi 16.09.2020, 22:53 16.09.2020, 23:02 Güler Sağlam
Almanya Sağlık Çalışanlarına Korona İkramiyesi Bin 500 Euro Dağıtacak!

Almanya’da koronavirüs salgını nedeniyle yoğun mesleki baskı altında kalan hastanelerde çalışan hemşire ve hastabakıcılara ikramiye ödenmesi planlanıyor. Alman meclisinin konuyla ilgili yasa tasarısını Cuma günü onaylaması bekleniyor.

Tasarıya göre, hastanelerde çalışan hasta bakım hizmetlerinde çalışan hemşire ve hasta bakıcılara ödenecek ikramiyeler için toplam 100 milyon euro kaynak ayrıldı. Bunun 93 milyon euroluk büyük bölümü resmi sağlık sigortalarına ödenen primlerin oluşturduğu sağlık fonlarından, 7 milyon eurosu ise özel sağlık sigortaları tarafından karşılanacak. İkramiye için ayrılan kaynak, 31 Mayıs’a kadar belirli sayıda Covid-19 hastasının tedavisini üstlenen hastanelere aktarılacak.

Hastane yönetimleri ise bu paranın çalışanlar arasında nasıl paylaştırılacağına karar verecek. İkramiye sadece yataklı hasta bölümünde görevli ve koronavirüslü hastalara doğrudan bakmakla yükümlü personele verilecek.

İkramiye, bu dönemde mesleki açıdan zor koşullarda hasta bakım hizmetinde çalışanların emeğinin takdir edildiğini göstermeyi amaçlıyor. Salgın nedeniyle iş yükünün artmasının yanı sıra hemşire ve hasta bakıcıların uymak zorunda oldukları sıkı hijyen kuralları, koruyucu giysilerle çalışma ve kendi sağlıklarını tehlikeye atma ihtimalinin koşulları zorlaştırdığı belirtiliyor.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Bazı istisnai durumlarda, acil servis çalışanı veya temizlik personeli gibi salgından doğrudan etkilenen meslek gruplarına da ikramiye ödenebileceği belirtiliyor.

İkramiye dağıtabilmesi için, 500’den az yatak kapasiteli hastanelerin yılın ilk beş ayında en az 20; 500’den fazla yataklı hastanelerin de en az 50 hastayı tedavi etmiş olması şartı aranıyor.

Hastanelerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar hemşire ve hasta bakıcılara 1500 euroya kadar olan korona ikramiyelerini ödemesi gerekiyor.

epd/JD,EC

© Deutsche Welle Türkçe

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
Ben 10 ay önce
Bizim elimizdekini almasınlar ona razıyız. Performans vereceğiz diye bir açıklama yaptılar bizi insanların gözünde zengin ettiler ne gelen var ne de cebe giren. Elimizdekini almayın yeter
Saglik 10 ay önce
Almanya bizi kıskanıyor canimm şimdi bak bu oldu mu...asm çalışanlarının maaşları kesildi bu ay bir cepten alıp öbür cebe koyma taktiği güzel işliyor.. diğer personelin arasinda eğitimle kadro dereceyle dağılımda adaletsizlik ilkeleri vs vs vs saymakla bitmez adalet islamiyette nasıl bunu halkın gözünün içine baka baka oy kazanmak için şov yapanlara sormak lazim...maske mesafe hijyen kadar adalette konuşulsa belki virus belasindan kurtulacaz...
gülendam 10 ay önce
bizim ülkemizde olsa 1400 doktora verilir,100 hemşireye verilirdi.
çözüm 10 ay önce
neden o alıyor neden bu almıyor yerine hep birlikte hakkımızı aramalıyız bu durumda doktorun aldığıyla uğraşacağımıza hak aramayla hap beraber uğraşalım. Biz zaten birbirimizle uğraşmaktan sağlık bakanına yapacak bişey bırakmıyoruz.
SAYGI LÜTFEN 10 ay önce
SÜREKLİ KENDİ HAKKINIZI ARAYACAĞINIZA DOKTORALARA GÖZ DİKMEYİ BIRAKIN. HERKEZ HAKETTİĞİNİN ALMALI. AMA SİZ KEDİ CİĞER MESELESİ GİBİ GÖZÜNÜZÜ BİZE DİKMİŞSİNİZ. YILLARINIZI HARCAYIP DOKTOR OLSAYDINIZ O ZAMAN. BİZ İŞİ BRIAKALIM O ZAMANSİZ HEKİMLİK YAPIN.
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?