PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Ali Yalçın: Memura Maaş İyileştirmesi Yapılmalı

"Grevsiz pazarlık, toplu sözleşmenin ruhuna uygun değil" diyen Ali Yalçın, Toplu Sözleşme Kanunu'nun yeniden düzenlenmesini istediklerini belirterek enflasyon sonrasında memura maaş iyileştirmesi yapılmalı dedi.

Ekonomi 04.04.2022, 17:21 Cansu Polat
Ali Yalçın: Memura Maaş İyileştirmesi Yapılmalı

Yalçın, şöyle konuştu:

"İmza attığımız dört toplu sözleşmede toplam 802 kazanım elde ettik. Kamu Personel Danışma Kurulu, Kamu İdare Kurulu gibi sosyal diyalog mekanizmalarını kazanım için fırsat olarak gördük. Çok sayıda sorunu bu mekanizmalar içinde çözmeyi, kazanımlar elde etmeyi başardık. Kuşkusuz en büyük kazanımımız bizzat toplu sözleşme hakkının elde edilmesiydi. Ne var ki mevcut haliyle toplu sözleşme, bizim önerdiğimiz düzenlemeye göre eksik ve zaaflar barındırmaktadır. Aynı şey 4688 sayılı Kanun'un geneli için de geçerlidir."

"Grevsiz pazarlık, toplu sözleşmenin ruhuna uygun değil"

Yalçın, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'nun yeniden düzenlenmesini istediklerini belirterek, şu talepleri sıraladı:

"Toplu sözleşmenin kapsamı genişletilmeli. Hakem heyetinin yapısı değişmeli, heyet adil kararlar verebilecek tarafsızlığa kavuşmalı. Tecrübelerimiz gösteriyor ki grevsiz pazarlık, toplu sözleşmenin ruhuna uygun değil. Kamu görevlisinin elini zayıflatan bu durum değişmeli, grev hakkı verilmeli. Sendikalı olmayı teşvik etmeyen, yetkili sendika üyesi olmayı da önemsizleştiren bu sendikal düzen değişmeli, dayanışma aidatı mutlaka kanuna girmeli. Toplu sözleşmenin süresi, süreci, işleyişi; adil ve eşit şartlarda bir pazarlığı mümkün kılacak şekilde değişmeli. Örgütlenme özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmalı. Sendikal özgürlükleri engellenen kamu görevlilerinin önü açılmalı. Emeklilere sendika üyesi olma hakkı tanınmalı. Kamu Personel Danışma Kurulu, Kamu İdare Kurulu gibi sosyal diyalog mekanizmalarının işlevselliği ve verimi artırılmalı, alınan kararlar hükümet politikalarına yansımalı. Toplu sözleşmenin özerkliği teminat altına alınmalı, toplu sözleşme hükümlerinin tam ve eksiksiz uygulanmasını sağlayacak tedbirler alınmalı."

"Maaş iyileştirmesi yapılmalı"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mart ayı enflasyon verilerine de değinen Yalçın, şunları söyledi:

"Enflasyondaki küresel tırmanış ülkemizde de hissediliyor. Bu, sabit gelirliler olarak biz memurların maaşlarını eritiyor, alım gücümüzü düşürüyor, geçim sıkıntımızı artıyor. Mart ayı enflasyonu 5,46 olarak açıklandı. Yıllık enflasyon yüzde 61. Toplu sözleşmemizde alım gücünü korumak için hükme bağladığımız enflasyon farkı bile bu enflasyonist ortamda kayıpları telafi etmeye yetmiyor. Memur-Sen olarak beklentimiz, enflasyonun durdurulması ve geriletilmesi, eşelmobil sistemi gibi ek tedbirlerle alım gücünün korunması, alım gücünü artıracak maaş iyileştirmelerinin yapılması, başta kamu görevlilerimiz ve sabit gelirlilerin enflasyona ezdirilmemesidir."

Yorumlar (17)
Sağlık çalışanları 2 ay önce
BU MİKROP MİDEMİ BULANDIRIYOR..
hemşire 2 ay önce
BİR HALT KAZANDIKLARI YOK, HAVA CİVA,HASTANE TEMİZLİKÇİSİ BİLE BİZDEN ÇOK ALIYOR, UYAN BAŞKAN UYAN LOOOOOO,MARSTAMISIN NERDESİN,MİLLETİ KANDIRA KANDIRA BİR HAL OLDUNUZ.
Aaaa 2 ay önce
Arkadaşlar bu arkadaş kim hatırladınız mı hiç yabancı gelmiyor insana başka yoruma gerek yok hala konusabiliyorsa
Sağlık 2 ay önce
800 bilmem kaç kazanım yapmışlar ama cepte olan bir artış yok sen git işçi sendikası başkanlarının ellerinden öp bisiler öğretsinler sana seni görünce ağzım bozuluyor da neyse...
Ahmet Tunç 2 ay önce
Senin laf ebeliği yaptığın durumların hepsini bizde biliyoruz bizden bir farkın varmi var oda yalakalik sizleri Allah'a havale ediyoruz. O nasıl bilirse öyle yapsın.
Ahmet Bilim 2 ay önce
800 Yandaş şubenle bizi %5 mahkum ettin .Hakkımızı helal etmiyoruz haram olsun
Yasemin 2 ay önce
Sosyal medyada, iş bırakarak gündem oluşturuyoruz bunlar biz yaptık diye konuyor. Bu sahte sendikaların ağaları osursa haber yapıyorsunuz yapmayın. Sağlıkçıları satan bunlar değil mi, bu halimizin sebebi bunlar değil mi?
Bunları bize ne anlatıyorsun git seni satın alanlara anlat demeniz lazım.
hemşire 2 ay önce
zaten sözleşme imzalamadınız mı ne maaşı istiyorsunuz la
Saksı 2 ay önce
Sen Halen nasıl konuşabiliyorsun
masal 2 ay önce
sendikalara toplu sözleşme hakkı verilmeden memurlar daha iyi durumdaydı. ne kazanmışsın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?