PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Aktaş’ın Yüzde 40 Ocak Memur Zammı Gerçekleşir mi?

Ekonomi analiz uzmanı Alaattin Aktaş’ın 20203 Ocak memur zammının yüzde 40 olacağına dair öngörüsü tutar mı?

Ekonomi 12.11.2022, 21:40 15.11.2022, 22:10 Cansu Polat
Aktaş’ın Yüzde 40 Ocak Memur Zammı Gerçekleşir mi?

2022’nin sonlarına geldiğimiz bugünlerde kamu personeline yapılacak Ocak memur zammı milyonlar tarafından merak ediliyor. Yapılacak zam da ana kriter ise TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verileri olacak.

Dünya Gazetesinde Köşe Yazısı Yazan Eko Analiz Uzmanı Alaaddin Aktaş’ın, 2023 Ocak memur maaş zammı ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı analiz dikkat çekti.

MEMUR MAAŞ ZAMMI %40 OLUR!

Eko Analiz Uzmanı Aktaş kamu görevlilerine yapılacak memur maaş zammının %40’tan az olmayacağına işaret etti.

Alaattin Aktaş Analizini Şu Şekilde İfade Etti:

"Memurlar haklı olarak yılbaşı zammını merak ediyor.
2.yarıdaki enflasyon tahminim %16-18. (İnanmasak da zamda TÜİK'in bu oranı kullanılacak.)
Bu yıl için enflasyon+7.5 verilmişti ama 2023'te seçim var ve fark 7.5'ten çok daha fazla olacak. Yılbaşı zammı %40'tan az olmaz gibi."

OCAK AYINDA EN AZ YÜZDE 20 ZAM

Memur toplu sözleşme protokolü gereğince kamu görevlilerine her altı ayda bir enflasyon fark ödemesi yapılıyor. Geçtiğimiz hafta yayınlanan başka bir analizde 2022’nin sonunda kümülatif enflasyonun %17.59 olacağı, bu durumda da enflasyon farkının %9,89 olacağı ifade edildi. 2023 yılındaki yüzde 8’lik toplu sözleşme zammı ile beraber toplam memur maaş zammının Ocak ayında %18,68 olacağı öngörüsü paylaşıldı.

AKTAŞ'IN ANALİZİ NASIL TUTAR?

Dünya Gazetesi Yazarı Alaattin Aktaş’ın yaptığı yüzde 40’lık analizin tutmaması için, Kasım ve Aralık aylarında %15 enflasyonun gelmesi gerekiyor. Kasım ve Aralık ayına ait enflasyonu %3 veyahut %4 civarında olması durumunda yılbaşında memura verilecek enflasyon farkı dahil zam oranı %20 olacaktır.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİN OLMASI ÖNEMLİ

2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Milletvekilliği seçimleri gözönünde alındığında hükümetin 2,50 veya 5 puan oranında bir zam vermesi halinde ise bu durum en fazla %25 olarak gerçekleşecektir.

Yorumlar (23)
Memur 2 hafta önce
Büyükşehirlerde çok bunaldık kiralar Antalyada ahır gibi evler 5000 oldu. %40 vermezse oyda yok.
Sandık gelsin 2 hafta önce
Yüzde 40 gerçekleşirmiş diyor ya algıya bak. Yüzde 40 hayal size çok bile der gibi . Yüzde 500 ulan zamlar sağanak dolu gibi . Zam rakamı sizi ilgilendirsin artık sandık bizi
Mat Öğrt 45 2 hafta önce
Yeniden degerlendirme orani altinda zam yapamazlar veya hemen hemen ayni düzeyde. Bu s3ne ki ydo %123. Misal 2020 ydo %9 verilen zam %10 ve 2021 ydo %36 verilen zam %31. Atiyorum ydo %123 ken %20-40-60-80 gibi komik zam geldi devlet vergi toplayamaz. Nedeni de ilk vergi dilimi 72.000e cikiyor ve 5.aydan itibaren ust vergi dilimine girilmesi gerekirken 8. aydan itibaren olur ve korkunc bir vergi kaybi yasanir. Soyle bir uygulama olabilir devlet vergiyi %15 e sabitler o zqman %40-50-60 vs zam yapar. Cunku alacagi vergiden zaten vazgecmistir. Ama onu da yapamaz cunku önümüzde emsalsiz bir secim var millet ittifaki 22 yil sonra ilk kez 5 puan onde. Eyt sozlesmeli vs niye cikiyor. Belki 1-2 puan oy kapariz diye. Ben zannetmiyorum eyt li oy vermez cunku yillarin kini var. Kimseyi memnun edecek bir kanunun cikacagindan da emin degilim.hakeza sozlesmeli de oyle. Hukumetin tek kurtulusu var kararsizlarin oyunu almak icin o da işçi emekli memur asgari ücretli maaslarina en az %100 zam yapmak. Herkesin fikri sabit degil ulkede %20 kararsiz secmen var iste onlarin oyunu almanin tek yolu 2023 ocak maas zammi.. insanlarin tek derdi tencere. Tencere %40 la kaynamaz. 2-3 gun once ete sute %55 zam geldi. Hangi %40??????
Aynen Aynen 2 hafta önce
vermese de verirsiniz siz
Ali 2 hafta önce
O beğenilmeyen 2002de maaşımın dörtte birini kiraya verirken şimdi yarıdan fazlasını kiraya veriyorum. Ozamanda ev kiraları yüksekti. Kimse maval okumasın. Son beş yılda özel kamu farketmez bordrolu çalışanlar yok oldu gitti. Hele şu enflasyona ezdirmicez
Ahmet Ali Şahin 2 hafta önce
20 yılda ev almadıysan Boşuna çalışmışsin
Bir görüş 2 hafta önce
Memur akp sayesinde en kötü zamanlarını geçiriyor eskiden bi fark vardı onu da bitirdiler. Böylelikle toplumu da aslında bölmüş oldular şimdi kimsenin kimseyi gördüğü yok. Oy derdine ülkenin tüm ayarları bozuldu. Güzel yapılan şeylerin yanında yapılmaması gereken şeyler de yapıldı. Gerçekten en kötü seviyede memurluk ve saglik personeli olmakta daha acı verici. Hicbir hakkın olmadan ay sonunu getirmeye çalışıyoruz
hemşire 2 hafta önce
doktor maaşı ile aramızdaki maaş farkı gerçekten uçuk seviyehe geldi herhalde onlara yapılmaz
Ebe hanım 2 hafta önce
Yahu meslektaşım bırak artık doktoru ne alırsa alsın. İsterse 100 bin alsın. Çok kıyaslamacı ise git uykucu vekillere çat. Uyuyarak misli misli kazananlar varken alınteri dökenler hemde en yakınımızdakiler sana niye batıp duruyor bırakın artık ya kendi hakkınıza odaklanın
Hekim 2 hafta önce
Yaptığın yorum zeka seviyeni gösteriyor. Yazık ki sana maaş veriyor bu devlet.
fehmi 2 hafta önce
maaş zammı çözüm değil, önemli olan piyasaya faşizan bir baskı yapıp, zam yapmalarını engellemek.
Seyyanen 2 hafta önce
Seyyanen verilmedikten sonra bir önemi yok 10 alana yüzde 50 alanda yüzde oldukca bu uçurum zulüm olacaktır. Düşük ücretli memuru asgari ücretli pozisyonuna getirdi... bunu düşünecek insan aklı yok mu?
Tuhaflık var 2 hafta önce
Doktorlara ocakda zam yapılmasın en kötü 60 bin oldu maaşları yazık bu devletin parasına diğer memurlar açlık sınırında
FARAN 2 hafta önce
KES diyen züppe. aklını alrımm
Kes 2 hafta önce
Bu kafalar halis mi
Yapmayın da görelim hahhahaha çok çabuk unuttunuz iş bırakma eylemlerini
Radyolog 2 hafta önce
orta gelır dıye bırsey yok artık.. ya zengın olacaksınız yada zengınlere hızmet eden dar gelırlı fakırler olacaksınız.. ucuncu bır alternatıf yok artık.. cogu orta gelır grubu olusan memur ve sabıt gelırlıler kendılerını bu fıkre alıstırmaktan baska carelerı yok :)))))))
Sağlık personeli 2 hafta önce
Bu hekim ve sağlık personelleri arasındaki maaş tartışmalarının belli başlı kişilerce bilerek çıkarıldığını düşünüyorum . Hekim alsın arkadaş 50 alsın 100 alsın alsın! Burada mesele hekimin çok alması mı ? MESELE BİZLERİN AZ MAAŞ ALMASI ! Ne gariptirki buna itiraz eden sağlıkçıların büyük çoğunluğu hala ilk 2 sıradaki sendikaya üye ! Ne denirki..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın