Aile Hekimleri Ek Ödemeye İtiraz Etti: Cezalandırılıyoruz! (Güncellendi)

Bakan Koca "Emeklerinin kıymeti karşılıksız olan sağlık çalışanlarımıza hayırlı olsun." dedi, Aile hekimleri ise, "Meslek Onurumuza Sadakayla Muamele Edemeyeceksiniz!Kabul etmiyoruz!" diye cevap verdi.

Aile Hekimleri Ek Ödemeye İtiraz Etti: Cezalandırılıyoruz! (Güncellendi)

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik değişikliğinin ardından Bakan Koca bugün yaptığı açıklama ile "Salgından etkilenerek görev yapamayan aile hekimleri ile aile sağlığı çalışanlarının maaşlarından artık kesinti yapılamayacak. Ayrıca COVID-19 hasta takibine göre 3 ay süreyle ek ödeme verilecek. Emeklerinin kıymeti karşılıksız olan sağlık çalışanlarımıza hayırlı olsun." açıklamasını yaptı. Ancak aile hekimleri bu durumdan hiç memnun değil.

Aile Hekimliği çalışanları pandemi sürecinde hastanelerinpoliklinik yükünün azalması karşısında, asli görevi koruyucu hekimlik olmasınarağmen, artan poliklinik hizmeti ve beraberinde gelen yoğun bürokratik angaryalar ile uğraşmak zorunda kalmıştır. AHEF olarak aile hekimlerininözverili çalışmasını Bakanlığımıza defalarca yazdığımız yazılarla, farklıiletişim kanalları ve basın yoluyla, onlarca haber aracılığıyla 4 ay boyunca anlatmaya çalıştık. Kamuoyunu gündem üzerine bilgilendirdik. Ancak dün geceyarısı yapılan “ek ödeme ve izin kullanımı” odaklı açıklamada halen haklarımızın gözetilmediğini görmek, emek ve çabalarımızın görmezden gelinmesi bizi sonderece üzmüştür.

“Hastalanma” hakkımız dahi bulunmadığı gibi adeta bu konuda cezalandırılıp, ücretlerimiz kesilmiş ve çalışma şevkimiz kırılmıştır. Bu süreçte diğer kamu kurumları ek ödemeleri hiçbir şarta bağlanmadıkları halde -nehazindir ki- sürecin en önündeki neferleri arasında yer alan aile hekimliği çalışanları ek ödeme için şarta bağlandı. Bunu son derece “adaletsiz” olarak nitelendirdiğimizi bilmenizi istiyoruz.

İzin vekâlet şartı, negatif performans şartı, cari sınıflama şartına bir de pandemi şartı ile zirveye çıkan şartlarınız ile meslek onurumuzu hiçe sayıp, gururumuzu kırıp, güvensizliğimizi bir kez daha pekiştirdiniz. Bize güvenin diyemezsiniz! Pandemi ödemesini biz talep etmedik Sayın Bakanımız sözünü verdi. Pandemi Mart ayında başladı. 1Ağustos’un pandemi başlangıcı sayılmasını kabul etmiyoruz.

TIKLAYIN

Aylık şartlı 3 bin TL alacağımızı yayınlayan medya kuruluşlarına malzeme verilmesine vesile olan, sahanın sorunlarını görmezden gelen, kronik hastalarımıza idari izin emri vermeyip Covid 19 olan meslek çalışanlarının maaşlarını kesen, binlerce aile hekimliği çalışanının sesini duymayanlar ne yazık ki 5 Eylül gece yarısısesini duyurdu. Sanki hakkımız olmayanı biz talep ediyormuşçasına kamuoyunda yanlış algıya neden olan açıklama “sağlıkta şiddet” olaylarını tetikler niteliktedir. Toplum ile sağlık çalışanını karşı karşıya getirmek şiddetin enbüyük kaynağı olacaktır. Buna bir dur demelisiniz.

Orantısız ödemeye layık bulduğunuz Aile Hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yapılan bu adaletsiz ödemeyi reddediyor, meslek onurumuza sadakayla muamele edemeyeceğinizi deklare ediyoruz. Kabul etmiyoruz!

Sizin de bildiğiniz gibi defalarca Aile Hekimliğini vesahadaki çabalarımızı, çaresizliklerimizi size anlattık. Ancak hala ailehekimliği uygulama ve etiğini anlamamış olmanız, pandemi sürecindeki çabalarımızı görmemiş olmanız nedense son açıklamalarınızla bizi hiç şaşırtmadı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu olarak son 6 ayda tüm polikinlikler kapılarını kapatıp ülkenin sağlık sistemi üzerimize yüklenirken, aşılarımızı, gebelerimizi hiç aksatmadan takip ederken, üvey evlat muamelesi görerek canla başla çalıştığımız Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz aylarının bir kalemde yok sayılmasını kabul edemeyiz.

Beş bin Aile Hekimi, aile sağlığı çalışanı bu salgın hastalığın pençesine düşmüş şehitler verilmeye devam ediliyorken, Covid 19 olduğu için maaşı kesilen hekimlerden bir özür bile dilenmezken, iş güvenliği sağlığı hiçbir şekilde sağlanmazken, memleketin tüm kanallarından koro halinde ‘’aile hekimine bu parayı verdik!’’ haberleri; ettiğimiz yemini, meslek onurumuzu, güvenimizi zedelemektedir!

6 aydır binbir sorunla boğuşan biz aile hekimlerini görmezden gelen iradeniz şartlı, emeği yok sayanbir yaklaşımla bir kez daha bizi görmediğini duymadığını ispat etmiştir.Hekimler yüzyıllardır olduğu gibi mesleğimizin gereğini icraya devam ederken bu onur kırıcı yaklaşımı kabul etmedik, etmeyeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 22:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 2 ay Önce

bizim aile hekimleri hastayı hiç görmüyor.aile hekimliği kapısı kitli dışarı bir pencere açmışlar.hemşire hastaya neyi var diye soruyor sonra içeri gidiyor doktor içeride odasında keyif çatıyor.hemşire hastanın neyi olduğunu doktora söylüyor.ilaç yazdıracaksa onları söylüyor.doktor ilacı yazıyor hemşire pencereden hastaya reçeteyi uzatıyor.ee bumu şimdi ek ödemeye itiraz.tabi genelleme yanlış elbette ama bizim ilde geneli böyle.şimdi hastayı yüzyüze görüp muayene eden doktorun itirazıyla ,hastayı hiç görmeyen doktorun itirazı aynımı olmalı.yada ikiside aynı parayımı almalı.

Kocaeli
Kocaeli - 2 ay Önce

Bunlar artık kabak tadı verdi.Kendilerini kuru fasulye gibi nimetten sayıyorlar.Biran önce aile hekimliği sisteminden vaz geçilerek bu istemişler hadleri bildirilmelidir.

Not Alın
Not Alın - 2 ay Önce

6aydır filyasyonda görevliyim bir ay olsun extra 3 bin tl almadım madem istemiyorlar alın bunlardan gerçek hakedenlere dağıtın

Cango
Cango - 2 ay Önce

Önceden kızıyordum aile hekimlerine yatarak maaş alıyorsunuz diyordum. Ama adamlara helal olsun, itibarlarını haklarını korumaya uğraşıyorlar. Onların aldığı para çok değil bizim ki az sadece. Keşke bizim uzman, pratisyen hekimler de kölelikten başını kaldırabilse, birbirlerine hased edip birbirleri ile mücadele edeceklerine keşke onurlu dayanışma sergileyebilseler. Boynunda ip olan sandalyeye bağlanmış at misali, fil misali olmasa birileri

Vatandas
Vatandas - 2 ay Önce

Tek çözüm turkiyede aile hekimligi kaldirilmalidir.o kadar maas aliyorlar halen sikayetciler.aile hekimligi olmasaydi aldiklari maasi ruyalarinda goremezlerdi.

Yazar
Yazar - 2 ay Önce

Asgari ucretin 2300 tl oldugu ulkemizde 3 bin tl ek odemeye sadaka diyen ahef kendi ayagina sikmistir

Emek varmi
Emek varmi - 2 ay Önce

Aldıkları para okadar yuksekki 3000 lira onlara sadaka gibi geliyor.

Doktor
Doktor - 2 ay Önce

Lütfen genelleme yapıp tüm aile hekimlerimizi aynı kefeye koymayın,ahef elini vicdanina koysun kim aktif kim pasif,kim hasta bakıyor kim bakmıyor,kim izlem yapıyor,kim yapmıyor iyice düşünsün,yapılan bu açıklamalar sizlerden çok daha fazla risk altında olan çalışanları kızdırmaktan başka bir işe yaramıyor..

Sağlık memuru
Sağlık memuru @Doktor - 2 ay Önce

Doktor beye katılıyorum çalışanla çalışmayan aynı kefeye konmamalı mesela bir önceki ravan ek ödeme sürecinde bir patoloji uz. Ek ödeme alsın diye ayda bir defa toplam 2 saat covid nöbeti tutmuş gösterip 14 bin küsür ücret almasına vesile olan idare buna göz yuman meslektaşları yüzünden insanlar bizlere laf söylüyor öz eleştiri yapıp profesyonel olabilirsek hakkımız olanı alabiliriz. Çok ağrıma gitmişti o zaman acil ve yoğun bakımda çalışan lise mezunu hemşire 400 tl aldı covidli hasta baktı ama hiç bir alakası olmayan dr lar çalışmış gibi gösterip 14 bin tl aldı ayıp helal değil bu para


SIRADAKİ HABER