5 Aylık Enflasyon, Memurlara 2021 Yılı İçin Verilen Zammı Aştı

Mayıs enflasyonuyla (TÜFE) birlikte çalışan ve emekli maaşlarıyla ilgili ilk 6 ay kapsamındaki fark ve zam oranları da biraz daha netleşti.

Ekonomi 05.06.2021, 09:29 05.06.2021, 13:09 Zeynep Elmalı
5 Aylık Enflasyon, Memurlara 2021 Yılı İçin Verilen Zammı Aştı

Hatırlanacağı gibi memur ve memur emeklisine bu yıl için yüzde 3+3 zam verilmişti. İlk 5 aylık TÜFE ise yüzde 6.39’a ulaşarak yılın tamamı için verilen yüzde 6’lık zammı aştı. Ayrıca 5 aylık TÜFE’ye göre memur ve memur emeklisi için yüzde 3.39’luk enflasyon farkı oluştu. Gerçek oran haziran ayı TÜFE’si ile ortaya çıkacak. Öte yandan enflasyonun zammı yutması nedeniyle bu yıl ağustos ayında gerçekleştirilecek olan memur toplusözleşmesinde sendikalar da önce yıl içindeki kayıpların giderilmesini isteyecek. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise 6 aylık enflasyona göre zam alıyor. Halen bu emekliler için yüzde 6.39 zam oluşmuş durumda. 

‘7.72’Yİ DAYATABİLİR

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Türk-İş ile Hak-İş geçen günlerde kamudaki 700 bin işçi için ilk 6 ayda yüzde 20 zam talep etmişti. İşçi bu talebini belirken yıllık enflasyonu baz aldı. Yıllık enflasyon ise kısmen gerileyerek yüzde 16.59 oldu. İşçi yıllık enflasyonun üzerinde zam talebinde ısrarlı. Ancak iktidarın kamu işçileri için zam oranını belirlerken eskiden olduğu gibi yine 6 aylık enflasyon oranını temel alması bekleniyor. 

Bu da halen yüzde 7.72. İktidar her zam döneminde “çalışanları enflasyona ezdirmedik” savunması yapıyor. Bu nedenle hükümetin ilk 6 aylık zam teklifi için yüzde 7.72 ile masaya oturması sürpriz olmayacak. Bunun dışında sendikaların imzaladıkları sözleşmelerin büyük bir bölümünde ücret zamları 6’şar aylık dönemler halinde gerçekleşen enflasyon esas alınarak uygulanıyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
KPSS 2 hafta önce
Taşerondan kadroya geçenlere tediye-ikramiye-bayram ücreti-yemek ücreti-ulaşım ücreti vb. mali haklar ; memurlara ise sadece maaş zammı.
KPSS 2 hafta önce
ŞEMMUZ PİÇİ edepli ol. Tıpan bizi ilgilendirmez. ... Başka kapıya.
ŞEMMUZ PİÇİ 2 hafta önce
KİMSE SIZLANMASIN HERKES MEMNUN Kİ YİNE SAĞLIK- SEN LİDER SENDİKA SEÇİLDİ. BURADAN ATIP TUTMAYIN, TIPANIZ YİYORSA GİDİN İSTİFA RDİN SENDİKADAN
YAVUZ SULTAN SELİM 2 hafta önce
TUFE'Yİ UFEYİ SEÇİMDE GÖRÜŞECEĞİZ İNŞAALLAH.
Kamu personeli 2 hafta önce
Gerçek enflasyon kaç aceba herşey e %40 ile %100 zam gelmişti marketlere giren bilir yağ 39.99 dan 80 tl oldu daha neler neler kamu çalışanlarına % 50 verse zam i anca kurtarır ve EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET gelmez ise ADALET ve HAKKANIYET yerini bulmaz
ankara lı 2 hafta önce
İNSANLAR NASIL İSTERSE ÖYLE YÖNETİLİRRRRRRRRRRR KİMSE OF BOF DEMESİN
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?