4B'li Sağlık Personeli Mehmet'in Maaş Hesabı!

Aşağıdaki listede hiçbir lüks tüketim kalemi bulunmamaktadır. Tabloyu incelediğimizde kira ve gıda kalemleri toplamının net sağlıkçı gelirinin 3'te 2'lik bir kısmına denk geldiğini yani karın tokluğuna çalıştırıldığımızı görebiliriz.

Ekonomi 21.09.2021, 17:14 21.09.2021, 17:34 Zeynep Elmalı
4B'li Sağlık Personeli Mehmet'in Maaş Hesabı!

GELİRLER:

Maaş:3.427 TL
Sabit Ek Ödeme:1.695 TL
Ek ödeme(Performans):0 TL
Acil Farkı:0 TL
Yan ödemeler:0 TL
Gece Çalışma Tazminatı:0 TL
Riskli Birim Tazminatı:0 TL

GELİR TOPLAMI: 5.119 TL

GİDERLER:

Kira:1.450 TL
Bina aidat: 90 TL
El. Faturası:279,67 TL
Su Faturası:94,45 TL
İnternet:55.89 TL
Cep. Tel faturaları:104,67 TL
Gıda:700 TL
Pazardan sebze meyve:100×4=400 TL
Kasap:150 TL
Ekmek (Gunde 3 adet) :6×30:180 TL
Benzin/LPG:229,98 TL
Hastanedeki Çay parası:20 TL
Alt üst takım forma:127.87 TL
Tüp:115 TL
Bebek Bezi:224,67 TL
Kışlık Kömür taksidi:500 TL
KYK Geri Ödemesi:324.56 TL
Hastane yemeklerini yiyemediği zamanki yemek gideri:100 TL
Giyim (bebek kıyafeti):145,64 TL

Zorunlu Gider Toplamı:5.292,4 TL

GELİR TOPLAMI:5.119 TL

Ay Başındaki Planlanan Butçe Açığı:173.4 TL

Burada Üniversite mezunu bir sağlık emekçisinin gelirler toplamının zorunlu harcamalara dahi yetmediği sonucunu görebiliriz.

Burdaki elde edilen rakamlar tamamen indirimler takip edilerek 3 harfli marketlerdeki alışverişin ya da pazar tezgahlarında tüm ürünler içinde en uygun fiyatlı tezgahtan alınan gerçek rakamlardır.

Gıda kalemi ayçicek yağı,zeytin,peynir,yumurta,bulaşık deterjanı,camaşır deterjanı,sıvı sabun,nohut mercimek ,un ,bulgur,pecete,tuvalet kağıdı,diş macunu makarna,şehriye,tuz,çay,şeker.....Gibi zorunlu ihtiyaçlar baz alınarak hesaplanmıştır.


  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Vasıfsız Tartışması Yapılan 4D Sürekli İşçi Maaşı | İkramiye Ek Ödeme Tediye Tüm Detaylar - TIKLAYIN


Yani bunca yıl okuyup türlü sınavlardan başarı ile geçmiş ve en sonunda KPSS sınavını da hakkıyla geçen Sağlıkçı Mehmet'in aldığı gelir zorunlu giderlerini bile karşılamaktan çok uzaktır.

Yetkili sendikanın imza attığı yuzde 5'lik zam ise bir kazanım mıdır?

Yukardaki kalemlere ocak ayına kadar kaç kere zam geleceğini kim öngörebilir?

Yukardaki listede hiçbir lüks tüketim kalemi bulunmamaktadır.

Biz bu aydan başlayarak her ay yukardaki zorunlu giderlere gelen zamları otomatik olarak hesaplayıp hem gerçek enflasyonu hem de sağlık emekçilerinin her geçen gün çıldıran etiketlere karşı ne kadar çaresiz kaldıklarını yazmaya devam edeceğiz.

Tabloyu incelediğimizde kira ve gıda kalemleri toplamının net sağlıkçı gelirinin 3'te 2'lik bir kısmına denk geldigini yani karın tokluğuna çalıştırıldığımızı görebiliriz.

Sağlıkçı Mehmet ,yakınının bir düğününe gidemeyecek mi,esiyle ayda bir kere dışarda yemek yiyemeyecek mi,kendine ve eşine bir kıyafet alamayacak mı,yılda bir kere de olsa memlekete gidip anasını göremeyecek mi,Avrupalı hemşirenin Avrupa'dan gelip tatil yapabildiği Akdeniz'e sadece haritadan mı bakacak.

Sağlıkçıyı ayakta tutan döner sermaye idi fakat performans sistemi sonrası hekim dışı sağlık çalışanlarına döner bir lütuf gibi görülmeye başlandı.

Hesabı hep eksilerde olacak eksiden bir başka eksiye evrilecek,ve hiç artıya çıkamayacak

Sağlıkçı Mehmetlere selam olsun

SAĞLIKÇININ SENDİKASI YOK!!!

Kaynak: Sağlıkçı Hakları

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
Saglikci 3 ay önce
Memleketimden uzakta sağlıkçı olarak çalışmaktaydim dün itibariyle istifa ettim kısaca işi bıraktım babam dön gel dedi kadrosunu maaşını boşver dedi seni belediyeye taşeron kadrolu işçi olarak aldırdım dedi park bahçe işlerine bakacaksin dedi aldığın maaşın 3700 TL daha fazla maaş alacaksın dedi toplamda 5300 TL maaşın olacak dedi bunu duyan ben dururmuyum işi hemen bıraktım bavulumu aldım çıktım ne uğraşacağım hasta ile hasta yakını ile nöbeti Bayramı resmi tatilinde çalışmaktan bıkmış biri olarak
ali 3 ay önce
sonra birden uyandın sabah oldu ne bu hikayemi yazıyon
Hemsireler sağlık memurları 3 ay önce
4 b li 4 a li kadrolu fark etmiyor halimiz içler acısı 3500 TL maaş alıyoruz bu maaşa çalışan kaldı mı bekçisi 5800 TL maaş alır taşeronu 4700 TL alır istifa edip bim e başlayacagim.a101 işe gireceğim ne hasta sorumluluğu alacağım ne nöbet 3 sene sonra mağaza müdürü 3 sene sonra bölge müdürü vbvb en azindan yukselirim hep sağlıkçı olarak kalmam maasimda en az 7000 TL olur.3500 TL yi nerede olsam kazanırım.
Kasiyer 3 ay önce
Maaş bordrosunu atda görelim heryerde 3500 alıyorum diye ağlıyorsun
Hemşir 3 ay önce
Valla ben çalışan eş aldım . Öyle geçiniyoruz. Devlete bu ayıp yeter
Hemsireler sağlık memurları 3 ay önce
Harika bir çalışma bu çalışmayı öncelikle sayın sevgili bakanımıza gönderelim her tarafta paylaşalım ,sendikalara gönderelim
Eyyy ce ha 3 ay önce
Yahu görün be bu sağlıkcinin hakkını verin be verin. Bıktık bıktık. Adaletmi bu. Adaletmi. Seyyanen maaşlara zam lazım. En az 9000 maaş almalıyız.. yazıklar olsun..
Hemşire 3 ay önce
5000 lira çok para değil evet ama bu mehmetin neden eşi çalışmıyor mesela? 2021 yılındayız artık bir evde bir çalışan gibi bir durum yok, o yüzden tek maaş hesabı yapmanın lüzumu da hiç yok. Ha bekardır o zaman 5100 lirayla kendisi gayet geçinir. Evliyse de eşinin de maaşı vardır ki o da en az asgari olarak 2850 olduğuna göre mehmetin evine aylık 7950 lira girmiş olur.
Doğru 3 ay önce
657= survivor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
5
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?