3600 Ek Göstergenin Taslak Metni Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 4 yıl önce polis, öğretmen, hemşire ve din görevlisi için verdiği 3600 ek gösterge 6. Dönem Toplu Sözleşme sonrası yeniden gündeme gelmişti. Ekim ayında açılacak TBMM'ye sunulacak olan 3600 ek gösterge konusunun 2022 yılı içinde tamamlanması beklenirken, yapılan çalışmanın taslak metni Sabah Gazetesince yayımlandı.

Ekonomi 31.08.2021, 20:48 Güler Sağlam
3600 Ek Göstergenin Taslak Metni Belli Oldu!

Sabah gazetesinde yer alan habere göre; Taslak metinde 3600 ek göstergenin hazırlanmasında genel gerekçe, "657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak hemşire, öğretmen, Birinci Sınıf haricindeki Emniyet Müdürü Sıfatını kazanmış olanlar ile bu hizmet sınıfındaki polis ve diğer personel ile "Din Hizmetleri Sınıfı"ndaki en az dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunlarının ek göstergeleri kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle yükseltilerek söz konusu personelin 1 inci derecedeki ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi amaçlanmıştır" ifadeleriyle açıklanıyor.

Madde gerekçesinde ise "657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak hemşire, öğretmen, Birinci Sınıf haricindeki Emniyet Müdürü Sıfatını kazanmış olanlar ile bu hizmet sınıfındaki polis ve diğer personel ile "Din Hizmetleri Sınıfı"ndaki en az dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunlarının ek göstergeleri kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle yükseltilerek söz konusu personelin 1 inci derecedeki ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi amaçlanmıştır" deniliyor.

Taslağın açıklamalar kısmında ise;

"Söz konusu Kanun teklifi taslağı ile;

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

*657 sayılı Kanuna tabi olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun öğretmenlerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

* 657 sayılı Kanuna tabi olarak Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az 4 yıllık hemşirelik yükseköğrenim mezunu hemşirelerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

* 657 sayılı Kanuna tabi olarak Din Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olanların kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

* 657 sayılı Kanuna tabi olarak Emniyet Hizmetleri Sınıfında görev yapan birinci sınıf haricindeki emniyet müdürü sıfatını kazanmış olanlar ile en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun polis ve başpolislerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

Sabah'ta yer alan habere göre söz konusu taslak sadece 4 meslek grubu için hazırlandı. Şube müdürleri, şefler, daire başkanları, müfettişler, kariyer meslekler, uzmanlar, genel müdür yardımcıları, üniversitelerdeki genel sekreterler, daire başkanları gibi idareci kadroların da faydalanacağı şekilde taslağın genişletilmesi bekleniyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (18)
Att 5 ay önce
Sağlıkta tüm mesleki yükseköğrenimler 3600 den faydalandırılmalıdır. Aksi çalışma barışına darbe olur.
Sağlıkçı. 5 ay önce
Hastanedeki Lab tek, radyoloji tek, vb bunlar insan değilmi.
muammer 5 ay önce
2 yıllık hemşirelik yada sağlık meslek lisesini bitirip acil yardım afet vs. bitirenlere de vermeyecekler bu taslağa göre, akıl tutulması, emniyette polis ve diğer personeller derken sağlıkçının vur ensesine
Drabaküs 5 ay önce
3600 memura atılan bir yemdi ve sazan gibi oltaya takıldık..bazı kesimlere yarayacak çoğu kesimi ilgilendirmeyen siyasi bir oyun daha...emeklilikte çok ihtiyacımız olur 3600e...taban aylığa 500 lira zam yapmak yerine 3600 vermek daha mantıklı ve kârlı...ayriyeten seçim öncesi bir oy kapma programı hem sendika yaptı gibi gözükecek hemde 3600 ü alan memur sandığa kosa kosa gidecek.olay bu...geleceğimiz için güzel günlerimizi sattığımız 3600 seçim öncesi hayırlı olsun..umarim herhangi bir kronik hastalığa yakalanmadan yada ölmeden bunun keyfini yaşarsınız.yazik gerçekten çok yazık kaybedilen onca şey varken hala 3600 peşinde koşuyoruz.seçimlede oyları verirseniz aynı kişilerde masaya oturursa 3600 ü burnunuzdan getirirler merak etmeyin çok arasınız sonraki seçimleri....
dr 5 ay önce
pratisyen doktor bile 3000 göstergesi var ama ilk olarak hemşirelere öncelik veriliyor
sonra niye gidiyor yurtdışına oluyor
Adalet 5 ay önce
Ebeler neden yok onlar hasta bakmıyormu çoğuda doğumhane dışında servislerde çalışıyor haksızlık değilmi
Adalet 5 ay önce
Uzman hekimin göstergesi 4800 hatta 7200 olmalı yoksa hiyerarşik düzen bozulur ve adil olmaz.
Ares 5 ay önce
Arkadas ufurmus. Baris bozulurmus sevsinler seni. Donerin yuzde doksanbesi hekime geri kalan yuzde 5 i diger tum calisanlara sadaka miktarinda verilirken bozulmuyor mu ufurukcu.
Emrah 5 ay önce
Sağlık hizmeti sınıfında 4 yıllık yükseköğrenim gören sadece hemşire mi? 3600 ü sadece hemşirelik ile sınırlandırmak kadar saçma bişey olamaz. Anlaşılan bunu da eline yüzüne bulaştıracak sarı sendika yıpranma payında olduğu gibi
SAĞLIKCI 5 ay önce
Diğer lisans mezunu sağlık çalışanları üvey evlatmı. Üstelik kademeli olarak Dr ve uzmanlarda da ek gösterge artırılmalıdır.
Ahmet 5 ay önce
Bunlar ne yaptığını bilmiyor buçuk alinin peşine gidenlerin sucu
Sağlık mem 5 ay önce
Lisans tamamlama verilir 2014 yılı baz alınır, yıpranma verilir tıbbi sek. Adı bile yok. 3600 sözü geçer hemşireden bahs edilir. Hizmet tazminatı artar hemşirey, döner dağıtılır bütün ücret doktorlara. Bu nasıl bir adalet. 3600 ögretmende branş yol, diyanette yok, poliste yok. Sağlıkçıda hemşireye ....digerlerine alkışşşşşşşşşi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?