PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

3600 Ek Gösterge'nin Son Taslak Çalışması Basına Sızdı!

3600 ek gösterge taslağı memurlara ne getirecek? hangi memur kaç ek gösterge alacak? gibi soruların cevabı merak edilirken sabah gazetesinden Faruk Erdem 3600 ek göstergenin son taslak çalışmasını duyurdu.

Ekonomi 18.04.2022, 18:39 18.04.2022, 20:27 Cansu Polat
3600 Ek Gösterge'nin Son Taslak Çalışması Basına Sızdı!

Memurların yaklaşık dört yıldır beklediği özellikle emekli ikramiyelerinde 40.000 liralara varan artış sağlayacağı öngörülen 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili son viraja girildi.

Geçtiğimiz aylarda da Sabah Gazetesi tarafından açıklanan 3600 ek gösterge taslağı ile ilgili bazı unvanlardaki mülga bölümleri büyük tartışma yaratmış diğer taraftan Memur Sen tarafından yapılan açıklama ile yayınlanan taslak yalanlanmıştı.

Sabah gazetesinden Faruk Erdem’in bugün ikinci kez yayınladığı ek gösterge taslağı ise şu şekilde oldu:

10 Mayıs tarihinde Çalışma Bakanlığıyla Memur Sen arasında yapılacak son görüşmenin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmesi beklenen 3600 ek göstergede son düzenlemeler belli oldu.

Yetkili konfederasyon tarafından hizmet kolları ile ilgili ek göstergedeki taleplerin masaya yatırıldığı Sabah Gazetesi haberinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Başkanlığı bürokratlarının son düzenlemeleri yaptıkları ifade edildi. Komisyonun, gelen talepler üzerine 3600 ek gösterge taslağa son şeklini verdiği ileri sürüldü.

Memur senin talepleri neler?

Memur Sen ek gösterge artışı ile ilgili bütüncül bir puan artışının yapılmasıyla beraber hiç ek gösterge almayan ünvanlarında ek göstergeden yararlandırılmasını isteyerek Ünvan, görev ve kadro itibari ile ilave ek gösterge artış oranları talebini iletti.

Ek gösterge düzenlemesi ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı başta olmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının bürokratlarından oluşan komisyona özellikle sendikalardan yoğun raporlar geldiği belirtilirken komisyonda yer alan bürokratların çeşitli alternatif çalışmaların hazırlığını devam ettikleri yazıldı.

Daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yetkili konfederasyon ile 10 Mayıs tarihinde son görüşmeleri yapmak üzere bir araya gelineceği açıklanmıştı. Yapılacak toplantıda son istişarelere göre görüşmelerinin ele alınması bekleniyor.

KADEMELİ GEÇİŞ MASADA!

Komisyonda yer alan bürokratların ek gösterge ile ilgili sahada yaşanan sorunları tarihe karıştıracak adımlar attığı Sabah Gazetesi tarafından iddia edilirken, özellikle kamu personel sisteminde ek göstergeden kaynaklı yaşanan sorunların çalışma barışını bozması, kadro ünvanı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi ve hiyerarşik yapı eksenli bütüncül bir çalışmayı yürüttükleri ve kademeli geçiş planını uygulamak istedikleri belirtildi.

600 PUANLIK ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Sabah Gazetesinde yer alan taslağa göre bazı ünvanların ek gösterge cetvelindeki yerlerinin değiştiği görüldü. Bazı ünvanları da ise ek gösterge rakamlarının 600 puan arttırıldığı görülürken kadro ünvanı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi ve hiyerarşik yapı gözetilerek daha fazla arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılabileceği belirtildi.

Tüm bu açıklamalar ışığında kademeli geçişin de masada bulunduğu göz önüne alındığında sendikalar ile Bakanlık temsilcilerinin ortak görüşünün ise ek gösterge sorununu tarihe gömmek olduğu ifade edildi.

Peki kim ne kadar ek gösterge alacak?

Kademeli geçişle birlikte Ankara’daki şu an konuşulan son durumu aşağıda belirtilen şekliyle ele alındığı Sabah gazetesi tarafından ileri sürüldü.

SAĞLIK PERSONELİNDE EK DÜZENLEMESİ NASIL OLACAK?

3600 ek gösterge düzenlemesinin taslak çalışmasında Sağlık Hizmetleri Sınıfı üçüncü bölümde yer aldı. Diğer Sağlık Bilimleri Lisansiyerleri başlığı altında sekizinci derece 1'inci dereye kadar olan sağlık hizmetleri sınıfı için ek gösterge düzenlemesi yapıldığı görüldü.

 # Yapılan düzenlemeyle;

  • 1'inci derecede 3000 olan ek gösterge 3600'e çıkarılırken,
  • 2'nci derece 2200 olan ek gösterge 3000’e,
  • 3'üncü derecedeki 1600 olan ek gösterge puanı ise 2200 çıkarıldığı görüldü.
  • 4'üncü derecedeki sağlık personelinin 1500 olan ek göstergesi 1600'e
  • 5'inci derecedeki 1200'lük puan 1300'e,
  • 6'ncı derecedeki 1000 olan puan 1150’ye,
  • 7'nci derecedeki 900 olan puan ise 50 puanlık artırımla 950’ye çıkarılırken,
  • 8'nci derecedeki bir sağlık personeli 800 puan üzerinden ek gösterge alırken o da 850 üzerinden ek gösterge alacağı ileri sürüldü.

 # Diğer taraftan kadroları bu sınıfa dahil olup da yukarıda sayılanlar dışında kalanlardan yüksek öğrenim görenler için birinci derecedeki 2200 olan ek gösterge puanı 3000’e çıkarılırken diğerleri olarak adlandırılanlar ise 1'nci derece 1500 alırken yeni düzenlemeyle 2000 ila 3000 arasında ek gösterge puanı alacağı belirtildi.

GENEL İDARE HİZMETLERİ SINIFI EK GÖSTERGE 

TEKNİK HİZMETLER SINIFI EK GÖSTERGE 

EĞİTİM VE ÖĞRETİM HİZMETLERİ SINIFI EK GÖSTERGE 

DİN HİZMETLERİ SINIFI EK GÖSTERGE 

EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI EK GÖSTERGE 

Yorumlar (8)
Ahmet altun ( yan dal doçenti) 1 ay önce
Ek gösterge artışının somut örneği: 6 yıl tıp + mecburi hizmet +5 yıl ana dal ihtisas + mecburi hizmet + 3 yıl yan dal + mecburi hizmet, 1/4 yan dal uzman hekim ek göstergesi 3600 de kaldı. 4 yıllık mezunu din görevlisi, polis memuru, bakanlık çalışanı, diğer sağlık hizmetleri sınıfı da 3600 e yükseltildi. Gerçekten çok adaletli bir dağılım. Ek gösterge neye yarar? Emekli ikramiyesi ve emekli maaşları eşit olacak demektir. Yani yan dal uzman hekim (doçent) ile din görevlisi kardeşlerimiz aynı haklara sahip olacak demektir. Sonra kimse demesin, kamu da bu yan dal uzmanı niye yok? Ben niye ciddi bir hastalık için özele ya da muayenehane ye gitmek zorundayım? Bu şartlarda bu emekli ödenekleri ve ikramiyesi ile kamu da bir tane yan dal uzmanı kalmaz. Kimse kusura bakmasın. Emeğe saygı yok, yıllara saygı yok, 20 yıllık eğitime saygı yok. Tüm ülkede sayısı 300-400 tane olan yan dal uzman hekimine reva görülen değer bu. (not yeni eklenen 3600 ek gösterge yi en çok hakeden yard sağlık hizmetleri sınıfıdır)
süleyman 1 ay önce
burada dr lardan hiç bahsetmemiş zaten dr lar 3600 dü büyük olasılıkla 4200 civarı olurlar ve fark olur yine
mehmet 1 ay önce
Komediye bak zorunlu hizmetleri gösterge olarak saymış.. Bir de kaç doktor yan dal yapmış?? Önce kendi ana dalları ile ilgili doğru dürüst hizmet versinler..
Yasin 1 ay önce
Kaç sene önceki taslağı koydunuz , başbakanlık mı kaldı ? Halk sağlığı kurumu mu kaldı , kamu hastaneleri kurumu mu kaldı ? Kaynağı belli olmayan haberi yayınlamayalım
Hüseyin Ayhan 1 ay önce
Valla bu tabloda bir gariplik var ya hazırlayanlar birşey atladı yada başka bir durum var.Lisansiyerlerdeki ve diğerleri çok tezat Mutemet arkadaşlar bir bakarsa sevinirim.Bu yine sıkıntı oluşturacak bir tablo tam metni görmedik lakin çok karın ağrıtir.5510 sayılı kanuna dönmüş durumda
33 1 ay önce
neyin taslağı bu bu zaten var adamlar kopyala yapıştır yapmış asıl sadede gel sözleşmeli ve 2008 sonrası işe başlayanlar ne olacak cevap ver yada git kumda oyna siz kendinizi akılllı mı zannediyorsunuz karşında salak yok
33 1 ay önce
ne taslağı adam yalan konuşma bu taslak yeni değil kopyala yapıştır yapılmış ve sadece ek göstergeler yazılmış bu da adamın 10 saniyesini alır yani taslak değil yalan haber bizler mevzuatı ve kanunları bilen kişileriz bizleri böyle haberlerle meşgul etmeyin hadi az ötede oynayın gölge etmeyin
YETEEEEEEEEEEER 1 ay önce
Yeter artık bu cek cak haberlerini vermeyin. Kabak tadı vermeye başladı. Ne güzel söylemişler atalarımız " Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz."
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?