PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

3600 Ek Göstergenin Sadece Hemşirelere Verilmesi Sağlıkta Dengeleri Bozabilir!

3600 ek göstergenin belli kadrolara verilmesinin dengeleri bozabileceğini belirtiliyor. Bilindiği üzere 3600 ek gösterger gerek emekli maaşında gerekse emekli ikramiyesinde ciddi artış sağlayacak.

Ekonomi 01.09.2021, 15:55 01.09.2021, 16:06 Güler Sağlam
3600 Ek Göstergenin Sadece Hemşirelere Verilmesi Sağlıkta Dengeleri Bozabilir!

Sağlıkta 3600'ü sadece hemşireler mi alacak

Verilen sözde '' hemşire'' kelimesi geçtiği için sadece hemşirelerin bu hakkı alabileceği konusunda spekülasyon mevcut. Hatta Sabah gazetesinin ulaştığı ve Çalışma Bakanlığın hazırladığı taslak direk yukardaki tarife uyuyor

Taslakta; 

*657 sayılı Kanuna tabi olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun öğretmenlerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

* 657 sayılı Kanuna tabi olarak Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az 4 yıllık hemşirelik yükseköğrenim mezunu hemşirelerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

* 657 sayılı Kanuna tabi olarak Din Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olanların kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

* 657 sayılı Kanuna tabi olarak Emniyet Hizmetleri Sınıfında görev yapan birinci sınıf haricindeki emniyet müdürü sıfatını kazanmış olanlar ile en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun polis ve başpolislerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir denilmektedir. 

Diğer branşlarda sınıf öğretmeni, türkçe öğretmeni diye ayrım yapılmazken, imamlarda imam, müezzin, hatip diye ayrım yapılmazken, emniyette polis, başkomser, memur diye ayrım yapılmazken sağlıkta sadece HEMŞİRE'lere bu hakkın verilmesinin ne adalet nede hakkaniyetle alakası yoktur.

Hemşire ile aynı işi yapmayı bırakın görev tanımıları aynı olan  Sağlık Memuru ve Ebeler ne olcak ? 

PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Her hangi bir lisans bölümü bitirmiş onbinlerce sağlık personelinin durumu ne olcak ?

BELLİ KADROLARA VERİLMESİ DENGELERİ BOZABİLİR

Bu nedenle 3600 ek gösterge verilirken hiyerarşik dengeler ve hizmet sınıflarındaki diğer unvanların da ek göstergeleri gözden geçirilmeli ve hakkaniyet kuralları çerçevesinde uygulama genişletilmeli. Ya da Yardımcı hizmetler sınıfı da dahil olmak üzere yükseköğretim mezunu bütün memurlar için en düşük ek gösterge 3600 olarak belirlenmelidir.

MÜJDEYİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2018’de AK Parti’nin seçim beyannamesini açıklandığı toplantıda, “Değerli kardeşlerim önemli bir konuya geliyorum. Burayı hassas dinleyelim. Polis, öğretmen, hemşire, din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum.

Diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği gidermiş olacağız” demesi ile birlikte kapsamdaki memurlar büyük bir heyecan yaşamaya başladılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra yine 14 Mart 2019’da Tıp Bayramı’nda ve Ankara Şehir Hastanesi açılış töreninde de polisler ve öğretmenler ile birlikte hemşirelerin de 3600 ek gösterge probleminin çözüleceğini açıkladı.

İKRAMİYEYİ NASIL ETKİLEYECEK?

Emekli ikramiyesinin hesaplanması yönünden bütün memurlar aynı mevzuata tabi. Örneğin; ek göstergesi 2200 ve 25 yıl hizmeti olan bir memurun ek göstergesi 3600’e yükselirse 125 bin 530 lira olan ikramiyesi 157 bin 444 liraya çıkacak. Yani 31 bin 913 lira artış olacak. Aynı durumda 30 yıl hizmeti olan memurun ise 150 bin 636 lira olan emekli ikramiyesi 188 bin 933 liraya çıkara 38 bin 296 lira bir artış gerçekleşecek. Ek göstergesi 3000 ve 25 yıl hizmeti olan bir memurun ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesi neticesinde 129 bin 126 lira olan emekli ikramiyesi 157 bin 444 liraya yükselecek. Hizmet 30 yılsa bu kez ikramiye 34 bin lira aratarak 188 bin 933 liraya çıkacak.

PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Yorumlar (10)
Eşitlik adalet değildir 5 ay önce
Herkese 3600 vermek adil değil. Hemşire yıprandı diye 3600 veriliyor diye herkese verilmemeli ki bir düzen bir denge sağlansın. Ek olarak mevcut durumda 3600 olan uzman hekimler de 7200e çıkarılmalıdır adaletin sağlanması için.
hemşire 5 ay önce
rüyanda görürsün sizden fazla çalışıyoruz ve hastaları tedavi ediyoruz sonra size yattığınız yerde ek gösterge
sağlık bakanı olsaydım tüm hekimlere asgari ücret veriridim
Hemşirelere verilen değilde 5 ay önce
Hemşirelere verilene canım sıkılmaz ama imamlara, hatiplere falan verilip de doktorla falan aynı olursa ve diğer sağlık çalışanlarına verilmezse yazık,insanlığımıza yazık...
ağır iş yükü 6 ay önce
memmurların kimine ağır iş yükü yükleyip kimini bolca tatil yaptırınca rahat ettirince denge bozulmuyordu değil mi ama?
sadece çalışan 6 ay önce
denge varmıydı ki. pandemi sürecinde gördük. asker polis ve sağlıkçıdan başka işyükü yıpranma ne kadar. kimi çok çalışıyor kimi elini hiç taş altına koymuyor
eşitlik değil adalet lazım 6 ay önce
hakkaniyetten bahsediyorsanız hakkı olana teslim ediniz. adalet ve eşitlik aynı şey değildir.
hemşire 6 ay önce
ya çıksa ne olur çıkmasa ne olur
2008den sonra mesleğe başlayan ve emekli olanlar için etkilemiyor bu durum, orada emekli maaş hesaplamalarında kat sayının hiçbir önemi yok
bu konu sadece 2008 öncesi mesleğe başlayanları ilgilendiriyor

biraz insan düşünür ya
sağlık lisansiyerleri 5 ay önce
sağlık lisansiyerleri demek daha doğru olur. hepsi yıpranıyor sağlıkçıların . bir imam ve öğretmenden daha çok.
SAĞLIKÇILAR 5 ay önce
ZATEN SAĞLIKÇILAR İSYANLARDA BİDE BU 3600 .ADALETSİZLİĞİ OLURSA VARYA
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?