PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

3600 ek göstergenin çıkacağı tarih belli oldu mu?

3600 ek gösterge ne zaman çıkacak, son durum ne? 3600 ek gösterge nedir, kimlere verilecek?

Ekonomi 19.03.2022, 20:43 20.03.2022, 17:56 Zeynep Elmalı
3600 ek göstergenin çıkacağı tarih belli oldu mu?

3600 ek gösterge için ikinci toplantı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Gözler üçüncü görüşmelere çevrilirken, toplantının yapılacağı tarih belli oldu. Bu noktada, 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak, son durum ne soruları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Öte yandan 3600 ek gösterge düzenlemesi için ikinci toplantıda taslak metinler masaya yatırıldı. İşte asgari ücret gelişmeleri ile ilgili detaylar;

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaşlarını etkileyecek olan 3600 ek gösterge ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. 3600 ek gösterge için ikinci toplantı geçtiğimiz gün yapıldı. Şimdi ise gözler yeni yapılacak olan toplantıya çevrildi. Peki, 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak, son durum ne ve kimlere verilecek? İşte detaylar;

Dün yapılan 3600 ek gösterge için yapılan toplantı çok verimli geçerken, sendikalar hizmet kolları itibariyle ek gösterge taleplerini bir sunum eşliğinde kamu temsilcilerine ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e aktardılar.

Bu konuda yapılan çalışmalar konusunda teşekkürlerini ileten sendikalar 3600 ek gösterge ve ek gösterge çalışmalarının tüm memurları kapsamasını da bir kez daha gündeme getirdiler.

Toplantıya hem çalışma Bakanlığı, hem Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Toplantıda alternatif taslaklar üzerinde müzakereler yapılırken ek göstergeden yararlanacak memur kapsamının geniş tutulması , ek göstergesi olmayan unvanların da kapsama alınması benimsendi.

KOMİSYON ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Bu arada çalışmaların daha hızlı ilerlemesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ertuğrul Soysal başkanlığında bir komisyon kuruldu. Komisyon toplantılarına Hazine ve Maliye Bakanlığı , Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Personel ve prensipler Genel Müdürlüğü yetkilileri ile hizmet kollarının başkanları katılacak. Böylece her hizmet kolundaki unvanlar tek tek elden geçirilerek ek gösterge dengesizlikleri ortadan kaldırılacak.

3600 EK GÖSTERGE İÇİN TASLAKLAR NETLEŞİYOR

Bakanlığın yaptığı teknik çalışmalarda alternatif taslaklar hazırlandı. Bu taslaklar paydaşlarla yapılan toplantılarda azaltılarak tek bir metinde toplanacak.

Taslaklarda yer alan bilgilere göre, ek gösterge artışı kamuda kapsamlı bir düzenlemeyi beraberinde getirecek. Daire başkanı, genel müdür yardımcısı, müfettiş, uzman, kaymakam gibi kariyer meslek kadrolarında görev yapanların statü farklılıklarını korumak amacıyla ek göstergelerinde 600 puanlık artış yapılacak.

Yapılacak ek gösterge artışlarında hiyerarşi, sorumluluk alanı ve görev dikkate alınacak. Askerler, hakimler ve öğretim üyelerinin ek göstergeleri de taslak metinlerde yer aldı.

Bunun dışında ek göstergesi olmayan yardımcı hizmetler sınıfı da çalışmalarda gündemde yer alıyor. Böylece kamuda ek göstergesi olmayan memur kalmayacak. Ayrıca bu alandaki tüm dengesizlikler giderilerek ek gösterge sorunu tarihe karışacak.

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ SONRASI KİMLEREİN İKRAMİYESİ 50 BİN LİRA ARTACAK

Ek gösterge artışları mevcut maaşları artırırken asıl etkisini emekli maaşlarında ve emekli ikramiyelerinde kendini gösterecek. Burada hizmet yılı ve unvanlara göre maaşlarda 1.300 lirayı geçen artışlar ortaya çıkarken ikramiyelerdeki artış 50 bin lirayı geçecek. Burada bazı mesleklerde 2000 olan ek göstergeler 3000'e ve 2200 ek göstergeler ise 3.600'e çıkartılacak.

YENİLİKLER NELER

*Tüm unvanlar bütüncül anlayışla inceleniyor

*Ek göstergesiz memur kalmayacak

*Hiyerarşi, unvan, sorumluluk görevin önemi belirleyici olacak

*Yardımcı hizmetler sınıfı göstergeye kavuşacak

*Sağlık ve teknik hizmetler gösterge alacak

*Şube müdürleri, daire başkanları hiyerarşiye göre gösterge alacak

*Kariyer mesleklere 600 puan eklenecek

*Üniversite yöneticilerinin ek göstergesi düzenlenecek

*Mahalli idare yöneticileri de kapsama alındı

3600 EK GÖSTERGE NE GETİRECEK? 

ÖĞRETMEN, POLİS, DİN GÖREVLİSİ

25 YIL HİZMET Mevcut Yeni Fark

Emekli aylığı 5.242 6.399 1.157

İkramiye 168.031 205.113 37.082

30 YIL HİZMET

Emekli aylığı 5.592 6.826 1.234

Emekli ikramiyesi 201.637 246.135 44.498

35 YIL HİZMET

Emekli aylığı 5.941 7.252 1.311

Emekli ikramiyesi 235.243 287.158 51.915

Kaynak: Sabah Gazetesi

Yorumlar (13)
KURALCI 2 ay önce
HERKESE İSTEDİĞİ TAHLİLİ YAPTIRMA, YAPMAZSA DOSYASINI HASTANEDEN ÇALMA, ENGEL OLUNURSA DOKTOR TARTAKLAMA HAKKI VERİLSİN. AKSİ HALDE VATAN SAVUNULAMAZ. SAĞLIKÇI KARIN TOKLUĞUNA DAYAK YESİN
Aslan 2 ay önce
3600 meselesi birilerinin sonunu getirecek gibi duruyor. Vermeyecekler. Vermiş gibi gibi gösterecekler.olan çalışana olacak. Umudumuz yok zaten. Boşa haber yapmayin
Garabet 2 ay önce
Bunun nesi yeni haber ki.. Zaten yapilan çalışma buydu..
Saglik 2 ay önce
Ölmez sağ kalırsanız bu paraları alırsınız ama su an emeklisi gelmiş kişilere yapılan çalışma bu 3600...daha emeklisine çok olanlar boşuna birşey beklemesin yani emeklilikte fazla maaşım olsun diyen memur zaten bizim ülkeden çıkar...ununu elemiş eleğini asmış kişilere verilecek para yerine su an için bir şeyler yapılması lazım ki emekliliğe kadar çalışan personel rahat bir hayat sürsün emeklilik maaşını ne kadar fazla alsanizda ne işinize yarayacak şimdi bir kazanım olmadiktan sonra...
Ali uzm. 2 ay önce
Para için 84 milyonu satanlar vatan için cçnöbet tutanlara iftira attı. O doktor açığa alınmalı
Sağlıkçı 2 ay önce
Ali uzm. Senin vereceğin 20 yıllık hizmeti biz son üç senede verdik.Görende zannerki kendisi bedava vatan bekliyor.Bir ay maaş vermeseler etmediğinizi birakmazsiniz.Vatan bekliyormuş.Biz bostan korkuluguyuz değilmi.Vatani satan senin gibilerdir.
Mrt 2 ay önce
Beline bi silah takip 2 kelimeyi bir araya getiremeyen eğitim seviyesi en düşük. Hiç birşey olamamış bari uzman olayım diyen biri tiktok çekmekten fırsat bulup buraya yazmış ya bı git sen pusturulmus Honda Civic içinde karı kız kovala sonrada vatan için okuyoruz nidaları yemezler.coluk çocuk sağlık personeline vede hekime ders veremez.
KURALCI 2 ay önce
VATAN İÇİN NÖBET TUTANLAR MAAŞ ALMADAN ÇALIŞMALI, ALDIĞI MAAŞI DEVLETE BAĞIŞLAMALI. VATAN İŞİ PARA İLE YAPILMAZ.
KURALCI 2 ay önce
ULTRASON İÇİN DOKTOR TARTAKLAYANLAR, RAHATSIZLANINCA YİNE DOKTORA GİTTİ
Yhs 2 ay önce
Yhs kadro bekliyor inşAllah bu sefer olacak
Mustafa 2 ay önce
3600 ek gösterge için 1 toplantı 2 toplantı 3 toplantı 4 toplantı 5.6.7.8.9.10 toplantı seçim bir dahiki sefere hadi bana eyvAllah
sağlıkçı 2 ay önce
2023 seçimden hemen sonra çıkacak kesin.
Mustafa 2 ay önce
3600 ek gösterge için 1 toplantı 2 toplantı 3 toplantı 4 toplantı 5.6.7.8.9.10 toplantı,seçim bir dahiki sefere hadi bana eyvAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?