PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

3600 Ek Göstergede Yeni Formül Açıklandı!

Memur ve memur emeklilerini yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili gündeme gelen yeni formül basına yansıdı. Kademeli geçiş güçlü alternatif olarak yer alırken emeklileri ilgilendiren formül açıklandı.

Ekonomi 27.05.2022, 09:37 29.05.2022, 12:55 Cansu Polat
3600 Ek Göstergede Yeni Formül Açıklandı!

3600 ek gösterge için sona yaklaşıldı. Polisler, hemşireler ve din görevlilerini kapsayan ek göstergede gözler maaş ve ikramiyelere yapılacak artışa çevrildi. Konunun tarafları hükümet ve Memur-Sen 12 ayrı mutfak çalışması gerçekleştirilen 3600 ek göstergede teknik çalışmalar tamamlanırken detayların en geç 31 Mayıs Salı gününe kadar açıklanacağı ifade ediliyor.

Bu kapsamda farklı statü gruplarının yanı sıra ek göstergesi 2200'den düşük olanların da sisteme dahil edilmesi istenirken geçtiğimiz günlerde Memur-Sen, çalışanların gösterge artışından yararlanması için tazminat yansıtma oranlarında yeni ek gösterge kademeleri içeren teklifini hükümete sundu.

HİYERARŞİK YAPI DİKKATE ALINACAK

Öte yandan Sabah Gazetesi’nde yer alan haberde ek gösterge düzenlemesi ile polis, din görevlisi, öğretmen ve hemşire dışında kalan diğer unvanların ek gösterge rakamları 500-750 arası artırılacağı kaydedildi. Genel Müdür yardımcısı, üniversite genel sekreter yardımcısı, il müdürü, bölge müdürü ve şube müdürü gibi tespit edilen bazı unvanlar, görevin önemi ve hiyerarşik yapı dikkate alınarak ek gösterge cetvelinde daha üst gruplara çıkartılacak.

Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan kamu görevlileri için eğitim durumu da dikkate alınarak ek gösterge rakamı üzerinde çalışılıyor. Böylece yardımcı hizmetler sınıfına da ek gösterge verilmiş olacak.

KADEMELİ GEÇİŞ GÜÇLÜ ALTERNATİF OLARAK MASADA

Ek gösterge rakamlarında yıllara yayılan kademeli geçiş de bir başka alternatif olarak gündemde duruyor. Hem ek gösterge rakamlarında hem de emekliliğe yansıtma oranlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ek gösterge konusundaki ortaya çıkardığı rakam oranları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e sunuldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Memur-Sen ek gösterge sorununun çözülebilmesi çalışmalarını hızlandırdı. Alternatifli tasklarda, kadro unvanı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi ve hiyerarşik yapıyı dikkate alarak ek gösterge konusunun kamu personelinin geneline yönelik bütüncül bir çalışma içerisinde ele alınıp değerlendirilmeye çalışıldı.

3600 EK GÖSTERGE İÇİN 'YENİ' FORMÜL!

Öte yandan 3600 ek gösterge düzenlemesi için halihazırda emekli kamu görevlileri için yeni bir formül gündeme geldi. Buna göre mevcut emekli memurların maaşlarının da 3600 ek gösterge düzenlemesi kapsamında artırılması masada yer alıyor. Buna göre geri doğru ikramiye farkı da kalmayacağı öne sürüldü.

15 OCAK 2023'DE YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ BEKLENİYOR

Son düzenlenen 3600 ek gösterge taslağına göre; ek gösterge değişiklikleri 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. Yine öğretmenlik meslek kanununda da bu tarih belirlenmişti. Burada da bir eşitlik sağlanmış olacak. Ayrıca yansıtma oranı da müzakereler sonucunda belirlenecek.

Yorumlar (47)
boş boş konuşma sorularıma cevap ver 1 ay önce
susun adam sansınlar bu ne yaaa bizimle alay mı ediyorsunuz bu ne haberi neyin haberi ben size soruyorum 3600 ek göstergeyi kimler alacak 2008 sonrası işe başlayan emekli sandığı çalışanları 3600 alacak mı alırsa bir faydası olacak mı sözleşmeliler ne olacak hadi cevap ver boış açıklama yapma
Dr 1 ay önce
Bakanın biri haziranda 3600 çıkacak demişti,göz göre göre yalan söylüyorlar
Zahit Günay 1 ay önce
Diğerleri memur değilmi. Sadece 4 meslek gurubuna verip 10 larcasını silip atmak hangi vicdana sığar 05392789283. Akıl işi değil.
Nihat 1 ay önce
Ortada çalışma yok oyalama taktiği gergin yeni bir açıklama
Sağlıkçı 1 ay önce
Yıllardır aynı terane inandırıcı değil
Mert 1 ay önce
Bakan demedimi tüm sağlıkçıları kapsıcak diye. Böyle saçmalık olurmu. Aynı işi yapan hemşire farklı ebe farklı sağlık memuru farklı. Çalışma barışını bozmaktan başka birşey değil.
Rıza 1 ay önce
Bence haber yapmayın çünkü hepsi yalan yanlış çıkıyor geçmişteki haberlerinize bakın insanlar artık inanmıyor kendinizi boşa yormayın.
Hüseyin ARI 1 ay önce
2200 gostege 3000 olsa ne olur bir fark yok ayrım yaparsanız bunun hesabını sorar bu millet ya hiç vermeyin yada hakkaniyet içinde olmalı göstermelik 500-700 hiç bir anlam ifade etmiyor karşılığı yemek parasi, eğitim ve mevcut göstergeye göre 2200 olan sona gelmiş bir memur neden 3600 olmasın lisans mezunu memurun din görevlisinden ne farkı var imam müezzin alacaksa 1/4 inen 2200 memurda bunu almalıdır bunca zaman bekletip yemlerseniz ara gösterge ile boşa uğraşmayın lazım değil
ebe 1 ay önce
sağlıkçı ayrımı yapsınlar ne sendikaların da beklerim nede oy veririm akraba ve aileme de oy verdirmem daha fazla aşağılanmayı kaldıramıyorum
Yiğido 1 ay önce
İçine mıçtınız şu işin.. 6 meslek grubuna kim dedi verin diye.. Şimdi yok o olsun bu olsun.. cacık ettiniz..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?