PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

3600 Ek Göstergede 6 Ay Bekleme Süresi Uygulanmayacak!

Yeni yılın girmesiyle beraber milyonlarca memur ve emeklisinin gözü TÜİK’in açıklayacağı enflasyon verilerine çevrilirken hükümetin %30’luk zam yapması durumunda ödenecek emekli ikramiyesi tutarı da belli oldu.

Ekonomi 02.01.2023, 11:33 Cansu Polat
3600 Ek Göstergede 6 Ay Bekleme Süresi Uygulanmayacak!

Artı Gerçek'in haberine göre; öğretmen, polis, avukat, hemşire, din görevlisi emeklisi olanlardan daha önce birinci derece 2200 veya 3000 üzerinden emekli olan kişiler için 6 ay bekleme süresi uygulanmayacak.

İcra daireleri tarafından haczedilen araç ve mallar için tahsil ücretlerine zam

Bu kişilerin 2200 veya 3000 göstergesi 15 Ocak tarihinde kendiliğinden 3600'e yükselecek. Geriye doğru hak verilmesi söz konusu olmayacak.

İkinci ve üçüncü dereceden emekli olanların ek gösterge artışları aylıklarını çok etkilemeyecek. Halen görevde olup emekli olacak olanlar ise 6 ay bekleme süresi yönüyle "yükselenler ve atananlar" olarak ikiye ayrılıyor.

İKİ AYRI EK ÖDEME

Birinci dereceden emekli olanların ek göstergeleri yükselince maaşlarında ciddi bir artış olacak. 3600 alan memur emeklileri emekli aylıklarını 1 Ocak itibarıyla alırken, ocak ayının ortasında 2023/Ocak-Haziran katsayı farkını, 15 Ocak-31 Ocak arası 3600 ek gösterge farkını alacak. Yani iki ayrı ek ödeme alacaklar.

Katsayı farkı her ocak ve temmuz ayında ek olarak ödeniyor. Önümüzdeki yıl ocak ayında ise bir de 3600 farkı ödenecek.

EMEKLİ İKRAMİYESİ 65 BİN LİRAYA YÜKSELECEK

Düzenleme kapsamında ek göstergesi 3600'e çıkan ve 30 yıllık hizmeti olan bir memurun; emekli maaşı 1234 TL ile 1391 TL, emekli ikramiyesinde ise 44.500 lira ile 50.150 lira arasında bir artış olacak.

Bu tutarlar 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon verisiyle birlikte artacak olan memur ve emekli aylıklarındaki yükselişle birlikte daha da artacak. Memur ve emeklisine yüzde 30'luk bir zam durumunda 50 bin 150 lira olan bu tutar 65 bin 195 liraya çıkacak.

MEMUR VE EMEKLİ AYLIKLARINDAN DOLAYLI YOLDAN DA ARTIŞ OLACAK

Özel hizmet tazminatı, ek ödeme tutarlarıyla açıklanan emeklilik tazminat tutarları en yüksek devlet memurları aylığına uygulanan yüzdelik oranlarla belirleniyor. En yüksek devlet memur maaşı belirlenirken 1500 gösterge rakamı ile 8000 ek gösterge rakamı toplamı (9500) aylık katsayı ile çarpılıyor.

Ek göstergenin 8600'e çıkması durumunda en yüksek devlet memuru aylığı da 9500 yerine 10100 rakamı ile aylık katsayının çarpımı sonucu bulunacak tutar olacak. Tazminat ve ek ödeme oranlarının uygulanacağı tutardaki artış memur ve emeklilerin aylıklarına dolaylı yoldan da bir artış sağlanacak.

Yorumlar (9)
Ayn 1 ay önce
Ben bu işi anlamıyorum 30 yıllık memurum maaşım 10 küsür ,en düşük memur maaşı 11, 12 deyip durmayın
a.a 1 ay önce
08/11/2022 yılında gih sınıfında din hizmetleri sınıfına atandım 3600 ek göstergede emeklı olmam için 6 ay kenenek şartı varmı
alii 1 ay önce
haram olsun imam ne yaptıda 3600 aldı verenlere haram zıkkım olsun bizim hakkımız boğazlarıba dursun
aliş 1 ay önce
Sodyumun simgesini verecekler refah payi olarak
Nuran 1 ay önce
Şükredin halinize bizim alacak birmasimizde yok keşke belirli ve kalıcı isimolsunda evime ve çocuklarının ihtiyacını karşılayacak kadar maaşım olsun yeter şükredin halinize
mustafa 1 ay önce
Trollük yapıyorsun. Maaşım yok diyorsun ama sağlıkçı platformunda takılıyorsun. litre süt 30 TL olmuş. Maaşın olsa ne olur. Aileden birşey yoksa gırtlağa kadar borçlusun demektir. Çift maaşız. zamanında zor kötek krediyle bir ev aldık ama borçtan kurtulamıyoruz. Lüks için borçlanmadık yanlış anlaşılmasın. Sadece temel yşam giderlerini karşılayabilmek için.
ORHAN GÜNGÖR 1 ay önce
Kimse nankörlük yapmasın herkes geçmişe bir bakmalı
adalet 4 hafta önce
Sedef Kalkan adlı terbiyesize cevap olsun.Sen ne kadar ter** ve a** konuşuyorsun?Bir de kadınsın he mi?Ayrıca 2005 yılında aldığın maaşı örnek göstermişsin,o maaş seviyesine seni kim yükseltmişti.Ecevit zamanıyla kıyaslamışsın,harbiysen kıyasla bakalım alım gücünü, u** yaratık t** seni..
Sedef Kalkan 1 ay önce
Yorumuna g.tümünen güldüm. 2005'deki maaşımla 106 gram altın alıyordum. Şimdiki maaşımla 11 gram alabiliyorum. :D:D:D bu kadar da mööööö olmayın yaa. Ekonomisini yerden yere vurdukları Ecevit hükümetinin verdiği son maaşlarla bile şimdikinin on katı daha fazla alım gücüne sahipti çalışanlar. Emekli ikramiyesi ile bir ev alıp kalanınada araba alıyordu insanlar. Toz şeker eve çuvalla girerdi. Allahtan korkun. Onun bunun algısıyla möööö lük yapmayın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.