3600 Ek Gösterge Yeni Maliye Bakanı'na Soruldu

Maliye Bakanı Lütfi ELVAN'a Bazı kamu çalışanlarının ek göstergelerinin 3600 yapılması talebine ilişkin ilk soru TBMM'de soruldu.

Ekonomi 05.05.2021, 10:07 06.05.2021, 10:52 Güler Sağlam
3600 Ek Gösterge Yeni Maliye Bakanı'na Soruldu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıda yer alan sorularin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi ELVAN tarafından yanıtlanması için gereğini saygılarımla arz ederim. Ünal DEMİRTAŞ/ Zonguldak Milletvekili 

Ek gösterge; kamu çalışanlarının, maaşlarının, emekli ikramiye ve emekli maaşlarının belirlenmesinde kullanılan bir hesaplama yöntemidir. Kamu çalışanlarının ek göstergeleri unvan, hizmet sınıfı ve derecelerine göre farklılık göstermektedir. Ancak kamudaki personel istihdamındaki plansızlık ve adaletsizlikler sonucunda, ek gösterge konusu bugün önemli bir sorun haline gelmiştir. Aynı kurumda, ayni statüde çalışan fakat farklı ek göstergelere tabii olan çalışanlar arasında aldıkları maaşlar, hak edecekleri emekli ikramiyeleri ve emekli maaşları açısından büyük farklar oluşmaktadır. Bu durum büyük bir eşitsizliği ve adaletsizliği ortaya çıkarmaktadır. 

Oysa Anayasa'nın 10'uncu maddesinde, “Herkes, dil, irk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” düzenlemesi ile eşitlik ilkesi tanımlanmış, devamında ise “Devlet organlari ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır" denilmiştir. Yine Anayasa'nın 55'inci maddesi ile "Ücret emeğin karşılığıdır. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır" düzenlemesi ile eşitlik ilkesinin ücrette de sağlanmasının idarenin ödevi olduğu ifade edilmiştir. 

Bu düzenlemelere rağmen, ülkemizde, uzunca bir süredir, çok sayıda kamu çalışanı 3 bin 600 ek gösterge nedeniyle mağdur olmaktadır. Aynı kurumda, aynı statüde, farklı ek göstergelerle tabii olarak çalışan kamu çalışanlarının maaşlarında, emekli ikramiyelerinde ve emekli maaşlarında büyük bir eşitsizlik ortaya çıkmaktadır. 

Bugün ek gösterge, Ak Parti tarafından her seçimde söz verilen ancak bir türlü çözülmeyen kronik bir sorun haline gelmiştir. Son olarak 2018 seçimlerinde Cumhurbaşkanı tarafından polis, öğretmen, hemşire, din görevlilerinin ek göstergelerinin 3 bin 600'e çıkarılacağı söylenmiştir. Ancak bu vaadin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen hiçbir adım atılmamış, bu konuda sorulan Sorular da ilgili Bakanlıklarca çalışma yapıldığı söylenerek geçiştirilmiştir. 

Bu çerçevede; 

1)Ülkemizde kamuda çalışanların, her bir hizmet sınıfı ayrı ayrı belirtilmek üzere- 3 bin 600 ek göstergeden kaç kişi faydalanmaktadır? 

2)Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle kamuda çalışan ve aynı hizmet sınıfında yer alıp da 3 bin 600 ek göstergeden yararlanamayan kamu çalışanı sayısı ne kadardır? 

3)3600 ek göstergeden yararlanmayı bekleyen öğretmen, polis memuru, hemşire ve din görevlisi sayısı kaçtır?

4)Covid-19 sürecinde özveriyle ve büyük risk altında çalışan sağlık çalışanlarının tamamını kapsayacak şekilde, 3600 ek gösterge verilmesi planlanmaktadır mıdır?

5)Son seçim döneminde verilen 3 bin 600 ek gösterge sözünün üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen hala daha somut bir adım atılmamasının nedeni nedir?

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (11)
çalışmakla bitmez 3 ay önce
çalışmalar devam ediyor dendiyse o iş olmaz. *çalışmalar devam ediyor* cümlesi savsaklamanın ötesine geçmiyor artık
sağlıkçılar 3 ay önce
SAĞLIK SADECE DR VE HEMŞEREDEN Mİ İBARET?
ANESTEZİ TEK. LAB TEK. EBE, TIBBI SEKRETER. RÖTKEN TEK.DE VAR HATIRLATMAK GEREK.
POLİS, İMAMLARDA, AYIR YOKKEN SAĞLIKTA NEDEN SADECE HEMŞİRE?
LAF VAAD VE UMUT TACİRLİĞİNE GEREK YOK
Kendi seçim vaadleri 3 ay önce
Akp ve MHP nin oyları ile reddedilecek.soran olursa 2021 sağlıkçı yılı dersiniz
SAĞLIÇILAR 3 ay önce
19. YILDIR SAĞLIKÇILAR EZİLİYOR YIPRANIYOR KİMİN UMURUNDA ARTIK HİÇ BİR ŞEY İSTEMİYORUZ. YETER YETERRRRRRRRRRRRRRRRRR
Rafet kayrakçı 3 ay önce
Bu şartlarda 3600 zor gözüküyor hiç olmazsa özel hizmet tazminatlarını düzenleseler iyi olur.
alim 3 ay önce
özellikle,hemşire,polis,din görevlisi ne vermeyin. bunlar devletin kaymağını yiyen tipler. garip memurlara verecekseniz bir şeyler verin. yoksa bu gruplar babayı alsın.
Vatandaş 3 ay önce
Artık bu konuda denilenlere inanmıyorum.Bununla ilgili bir beklentim de kalmadı.
yalnış soru 3 ay önce
yalnış soru (!) kaç akrabasına koltuk verdiğini sorun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
35
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?