3600 Ek Gösterge Çıkarsa Emekli Hemşire Maaş ve İkramiyesi Ne Kadar Artacak? Bordrolu Anlatım!

3600 ek gösterge 4 meslek grubu için 2022 yılında yasalaşması bekleniyor. Özellikle 2008 yılından önce memur olan hemşirelerin emekli maaş ve ikramiyelerinde önemli artış sağlayacak olan 3600 ek gösterge ile ilgili detaylı bir maaş bordrosu hazırladık. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2022 yılını işaret ettiği 3600 ek gösterge nihayet yasalaşıyor. Peki 3600 ek gösterge emekli maaşlarında artış sağlayacak mı? İşte 3600 ek göstergenin emekli maaşlarında göstereceği değişiklikle ilgili merak edilen soruların cevabı…

Ekonomi 09.10.2021, 12:33 11.10.2021, 14:36 Zeynep Elmalı
3600 Ek Gösterge Çıkarsa Emekli Hemşire Maaş ve İkramiyesi Ne Kadar Artacak? Bordrolu Anlatım!

Konunun uzmanlarının işaret ettiğine göre Ek göstergede yaşanan artışlar özellikle Ekim 2008 tarihinden önce memuriyette olan kamu görevlilerinin emekli aylıklarında önemli oranda artışa neden olmaktadır. Aslında emekliliğinde iyi bir maaş almak isteyen memurların ek gösterge artışı üzerinde durması/ısrarlı talepleri de buradan kaynaklanmaktadır. Emekli maaşında gösterdiği artışın memurun göreve başladığı tarih ile doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu durum emekli aylığında farklılığa neden olmaktadır. 

3600 EK GÖSTERGE EKİM 2008'DEN ÖNCE MEMUR OLANLAR İÇİN DAHA ÖNEMLİ

3600 ek göstergenin yasalaşması durumunda Ekim 2008 tarihinden önce göreve başlamış memurlarının emekli aylıklarında (emekli aylığı hesaplarda eşik/basamak oluşturması nedeniyle) (25 yıllık hizmeti olanlarda) 768,63 TL (%4 ek zam hariç) artışa yol açacaktır. 

Ekim 2008 tarihinden sonra göreve başlayanların emekli aylıklarında ise yalnızca 80,90 TL civarında artış olacaktır.

EK GÖSTERGE 3600 OLMAYAN HEMŞİRENİN EMEKLİ MAAŞ VE İKRAMİYESİ

EK GÖSTERGESİ 3600 OLAN HEMŞİRENİN EMEKLİ MAAŞ VE İKRAMİYESİ

 #  3600 EK GÖSTERGE'nin yasalaşmasıyla 25 kıdem yılı üzerinden emekli olan 4 yıllık lisans mezunu bir hemşire, emekli maaşında 895,29 TL bir artış yakalamış olacak. Aynı hemşire emekli ikramiyesi olarak ise; 28.318,03 TL fazla emekli ikramiyesi alacaktır.

3600 ek gösterge yerine 3000 ek göstergeye sahip bir devlet memurunun aldığı zam oranı ve maaş tutarı aynı değildir. 657 DMK’ya tabi öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu bu sebepten dolayı ek göstergelerinin artmasını talep etmektedir.

Ek göstergesi 3600 olan bir devlet memuru ile 3000 olan bir devlet memurunun alacağı zam oranı ve maaş miktarı aynı değildir. 657 sayılı Devlet Kanunu'na bağlı olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu bu sebepten dolayı ek göstergelerinin artmasını beklemektedir.

 # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine  abone olmak için tıklayın 

MAAŞ HABERLERİNİ YAKINDAN TAKİP ETMEK İÇİN-TIKLA-TAKİP  ET-KAÇIRMA

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Sağlık Emekçisi 2 hafta önce
Sağlık Personeli sadece HEMŞİRE den ibaret değildir. Sağlık lisansiyeri olan bütün sağlık çalışanları bu haktan yararlanacaktır. Lütfen bu yanlışınızı düzeltin. Sadece hemşire değil SAĞLIK LİSANSİYERİ (Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru, Laborant, Röntgen, Tıbbi Teknolog, Tıbbi Sekreter, Çevre Sağlık Teknisyeni, Toplum Sağlığı Teknisyeni, Diyaliz Teknisyeni, Anestezi Teknisyeni) bu mesleklerden ibarettir. Bu branşlarda olan herkes 4 yıllık Sağlık Lisansı mezunuysa eğer 3600 Ek Göstergeyi hak ediyor demektir.
Adalet 2 hafta önce
Yapilan is ayni ama verilen maas eğitim ve meslek durumuna göre sizin adalet anlayışınız bu ayrıca 3600 emeklilikte alıp çok rahat edersiniz...su an taban maaşa yapılacak seyyanen zam bence 3600 ikramiyesi ve maaşından daha kazançlı olurdu ama hükümet uyanık onlarda nerden neye vereceklerini iyi biliyorlar.siyaset oyunu böyledir işte...su anki maasdan fazla kesip emeklilikte fazla vermek bunu anlamak çok mu zor.zamlar seyyanen olmalı ki düşük maaş alanla yüksek alanın arası açılmasın nerde islamiyet nerde inanç nerde adalet bunları yapacak yürekli birileri olmalı oy kaygısı olmamalı ki adımlarını sağlam atsın
Emrah 2 hafta önce
3600 ü de yıpranma payının içini boşalttıkları gibi boşaltıp öyle verirler demedi demeyin
Sağlık 2 hafta önce
Hemşire bakanlığı resmen. Her türlü düzenleme, iyileştirme onlara geliyor, ne ala memleket..
Hemşire 2 hafta önce
Emekliliğe daha çoook var. Bakalım emekli olabilecekmiyiz?
ayrım kaldırılsın 2 hafta önce
hemşire ayrımı kaldırılsın ünvan bazında hemşire, ebe, sağlık memuru olarak düzenlemesi lazım yoksa olmayan çalışma barışı daha da bozulur
2008 sonrası girişliler durumu ne olacak 2 hafta önce
2008 sonrası girişliler durumu ne olacak....
17
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?