PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

2023 Yılı Hemşire Fazla Mesai Ücreti Ne Kadar? 2023 Ocak Hemşire Nöbet Ücreti Kaç Lira?

2023 yılı birinci ikinci için zamlı hemşire fazla mesai ücreti ne kadar olacak sorusu sağlık personeli tarafından merak ediliyor. Yüzde 25 oranında gelen Ocak zammı sonrasında hemşire fazla mesai ücreti ile nöbet ücretleri aynı oranda hesaplanmaktadır. Peki Hemşire fazla mesai ücreti ne kadar? Hemşire nöbet ücretleri kaç lira? gibi soruların cevabı sağlık personellerinin sık arattıkları başlıklar. İşte detaylar.

Ekonomi 03.01.2023, 19:59 03.01.2023, 20:00
2023 Yılı Hemşire Fazla Mesai Ücreti Ne Kadar? 2023 Ocak Hemşire Nöbet Ücreti Kaç Lira?

Her yıl ocak ve temmuz aylarında T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığının duyurduğu maaş katsayılarının hükümet tarafından verilen zam oranıyla artırılması sonucunda hemşire fazla mesai ücreti de unvanlara göre belirlenen gösterge puanlarına göre belirlenmektedir. 

2023 Hemşire Fazla Mesai Ücreti Ne Kadar?

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinde nöbet tutulan günün ertesi günü personele izin verilememesi durumunda, izinle karşılanamayan nöbet ya da fazla mesai süreleri için fazla mesai ücreti ödenmektedir. 2023 yılı ocak zammıyla beraber (Yüzde 25 oranında zam geldi) normal birimlerde lise mezunu hemşirenin tuttuğu fazla mesainin ücreti NET 31,04 TL olarak hesaplandı.

Lise Mezunu Hemşire Fazla Mesai Ücretleri

Lise mezunu hemşirenin fazla mesai ücreti özellikli bir birimde ise NET 46,55 TL, Dini Bayram ve Ulusal Bayramlarda normal birimlerde tutulan nöbet için fazla mesai ücreti NET 37,25 TL, yine Resmi Tatiller ile Dini ve Ulusal Bayramlarda tutulan nöbetin fazla mesai ücreti de NET 55,87 TL olarak hesaplanmıştır.

Önlisans Mezunu Hemşire Fazla Mesai Ücretleri

Kesintisiz 6 saatin üzerinde yapılan fazla mesainin ön lisans mezunu hemşire kadrosundaki sağlık personeli için fazla mesai ücretlerine gelince;

2023 yılı ocak zamlarıyla beraber normal birimlerde önlisans mezunu hemşirenin tuttuğu fazla mesainin ücreti 37,25 TL olarak belirlendi. 

Önlisans mezunu hemşirenin fazla mesai ücreti özellikli birimde ise 55,87 TL, Dini Bayram ve Ulusal Bayramlarda normal birimlerde tutulan nöbet için fazla mesai ücreti NET 44,70 TL, yine Resmi Tatiller ile Dini ve Ulusal Bayramlarda tutulan nöbetin fazla mesai ücreti de 67,05 TL olarak belirlenmiştir.

Lisans Mezunu Hemşire Fazla Mesai Ücretleri

Maksimum 130 saat tutulabilen fazla mesai lisans mezunu hemşire kadrosundaki sağlık personeli için fazla mesai ücretlerine gelince;

2023 yılı ocak zamlarıyla beraber normal birimlerde lisans mezunu hemşirenin tuttuğu fazla mesainin ücreti 37,25 TL olarak belirlendi. 

Lisans mezunu hemşirenin fazla mesai ücreti özellikli bir birimde ise 55,87 TL, Dini Bayram ve Ulusal Bayramlarda normal birimlerde tutulan nöbet için fazla mesai ücreti 44,70 TL, yine Resmî Tatiller ile Dini ve Ulusal Bayramlarda tutulan nöbetin fazla mesai ücreti de 67,05 TL olarak belirlenmiştir.

Hemşire Fazla Mesai Nöbet Ücreti Nasıl Hesaplanır?

En fazla 130 saat fazla mesai ücretinin alınabildiğini yukarıda da belirtmiştik. Buda ortalama olarak bir ayda 15 mesaiden fazlası çalışmanız anlamına gelmektedir. 

O ay içerisinde memur olarak zorunlu çalışmanız gereken mesai saatini doldurduktan sonraki gün yani saatler için fazla mesai ücreti ödemesi yapılacaktır. Bunun hesabını da şöyle yapabilirsiniz.

Bir ay boyunca yapmanız gereken 21 gün maaş karşılığı mesai gününüz var diyelim. (Cumartesi ve pazarlar ile varsa resmi tatil günleri düşüldükten sonra kalan günler) Ancak siz o ay 30 mesai geldiniz. Bir mesainin 8 saat olduğunu biliyorsunuzdur.

Buna göre;

 # 30-21=9 mesai fazlanız vardır. 9x8= 72 saat fazla mesai ücretini hak etmişsiniz demektir. 

Ancak çalıştığınız kurum, fazla mesai ücreti vermeyeceğim, bunun yerine izin kullandıracağım der ise, buna personelin itiraz etme hakkının olmadığını unutmamalısınız. Buradaki istisna ise yapılan fazla mesai yani nöbetin izninin 3 ay içerisinde personele kullandırılması gerektiğidir. Şayet 3 ay içerisinde nöbet izni kullandırılmamışsa işte o zaman örnekte verdiğimiz 72 saatin ücretini kurumunuz ödemelidir. 

Hemşire Bir Ayda Kaç Saat Fazla Mesai Nöbet Tutar?

Yukarıdaki örnekte aslında bu sorunun cevabını paylaştık. Ancak daha anlaşılır olması açısından biraz daha detaylandıracak olursak; 

Öğrenim durumu lisans olan bir hemşire arkadaşımız için, acil servis biriminde fazla mesai yaptığını varsayalım. 72 saat fazla mesai ücretini X 55,87 TL olan bir saatlik fazla mesai ücreti ile çarptığımızda TOPLAMDA NET: 4.022,64 TL fazla mesai ücreti alacaktır. 

Ayda En Fazla Kaç Saat Fazla Mesai Nöbet Tutulabilir? 

Bir hemşire Aile sağlığı merkezi haricinde hastanede görev yapıyorsa en fazla 130 saat fazla mesai nöbet tutabilir. Şayet Aile Sağlığı Merkezinde görev yapıyorsa en fazla 60 saat fazla mesai tutabilecektir. 

Hemşire Özellikli Birimler Nerelerdir?

  • Ameliyathane, 
  • Yoğun bakım, 
  • Acil servis, 
  • 112
  • Diyaliz

Hemşire Nöbet Ücreti Temmuz 2023’de Ne Kadar Olacak?

Nöbet ücretlerinin hesaplanmasında kullanılan memur maaş katsayısı her yıl Ocak ve temmuz aylarının ilk haftasında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Genelge ile duyurulmaktadır. Genelge sonrasında mutemetlikler belirlenen memur maaş katsayısı üzerinden hesaplama yaparak, gelir vergisi düşmeden, damga vergisini de düşerek fazla mesai nöbet ücretlerini saymanlıklara ödenmesi için göndermektedir. 

Yorumlar (8)
Hemsire 8 ay önce
hekim riskli alanda tuttuğu nöbet bizim servisteki nöbetin 2.5 katı yuh artık hekim bakanlığı olmuş çıkmış bakanlık
Nuray 8 ay önce
Bende hemşireyim altta yorum yapan hemşire adlı salak kişiye yorum yazayım dedim.uzman doktorla veya herhangi bir branşla kendini kiyasliyacagina emeğinin karşılığını iste..ne demek yuh ya.tabiki doktor bizden fazla alacak adamlarin zeka seviyesi senden üstün onun karşılığını istiyorlar.senin gibiler keşke bizim mesleği yapmasa
M.D 8 ay önce
Şu kafanın içindeki betonu erit artık. Sen nöbetini tuttuğun hastanın sorumlusu bile hekimken edepsiz edepsiz konuşuyorsun. Git tıp oku, uzmanlık yap istediğin ücreti al. Ya da daha kolayı var, hekim maaşını iptal et.ek için değil, birlikte tüm sağlık calisanlarinin hakları artirilsin diye eylem yap olur mu? Bizim senin kafa yapindaki (hemşire demeyecegim çünkü o kutsal mesleği kirletiyorsun) çalışanlardan başka düşmana ihtiyacımız yok!!
Komik 8 ay önce
Öyle olmayacak olsa kim niye uzman hekim olsun? 4 sene yata yata hemşirelik okur serviste de yatmaya devam ederdi. Hem okuyana kadar canı çıkacak, hem yıllarını verecek hem acilde sürünecek bir de üstüne servis hemşiresinin 2 katı ücret bile almayacak. Oldu canım başka? Ayrıca oran değişmiyor herkese aynı oranda zam hep o kadar katıydı.
DÖNER YATMADI 8 ay önce
DÖNER YATIRILACAKTI HALA YATMIŞ DEĞİL
Mltm 7 ay önce
Önlisans mezunu olup yoğun bakım, ameliyathane yada acil servisde çalışan arkadaş varmı acaba? Ocak haziran arasında ve yıllardır şahsıma mesai ücretinin yanlış yatırıldığını düşünüyorum. Saatlik 8 saate 210 TL yattı. Saatlik 26 ya denk geliyor. Yoğun bakım önlisans hemsireyim. Boyle ücretlendirme yapan hastane var mı yoksa 31 TL den mi yatıyor saatlik ?
nurse men 3 hafta önce
39,44 olması gerekiyor. 315 almanız gerekliydi
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.