PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

2023 Ocak - Temmuz engelli vergi indirimi memur maaşına etkisi ne kadar?

Memurların unvanlarına göre 2023 yılı ocak temmuz döneminde engelli indiriminin net maaşa katkısı nasıl olacak? 2023 yılında uygulanacak olan engellilik indirimi veya engelli vergi indirimi olarak da adlandırılan indirimin kamu çalışanlarının maaşını ne kadar etkilemektedir? Engelli vergi indiriminden nasıl faydalanılır? 2023 yılı ilk altı ayında engelli indirimi öğretmen hizmetli maaşına nasıl yansıyacak? İşte engelli ve engelli yakını bulunan çalışanların vergi indirim hakkı ve aylık maaşlara etkisi...

Ekonomi 31.12.2022, 00:44 31.12.2022, 00:44
2023 Ocak - Temmuz engelli vergi indirimi memur maaşına etkisi ne kadar?

Çalışanların aylıklarından kesilecek gelir vergisi tutarının hesabında esas alınan matrahtan,  kendilerinin veya bakmakla yükümlü oldukları kişilerin (eş, anne, baba ve yaşına bakılmaksızın çocuklar) çalışma gücündeki kayıp derecelerine göre indirim yapılmakta ve yapılan uygulama ilgili çalışanın net maaşında artışa neden olabilmektedir.

ENGELLİ İNDİRİMİ 2023 YILINDA NET MAAŞI NE KADAR ETKİLEYECEK?

Engelli indiriminin aylık net maaşa etkisi, engelli indirimi miktarının yanı sıra, ilgili çalışanın; aylık gelir matrahına, bulunduğu gelir vergisi dilimine ve yararlandığı asgari geçim indirimi miktarına bağlı olarak değiştiğinden, yararlanılan engelli indiriminin aylık net ücrete etkisi çalışanların durumuna göre farklılık gösterebilmektedir.

2023 yılında engelli indirimi tutarları

Çalışanların aylık ücretlerinden kesilecek gelir vergisi miktarının hesabında kullanılacak gelir matrahlarından, 2023 yılında; 

*3 üncü derece (%40 - %59) engelli indiriminden yararlananlar için 1.100 TL,

*2 inci derece (%60 - %79) engelli indiriminden yararlananlar için 2.600 TL,

*1 inci derece (%80 ve daha yukarı) engelli indiriminden yararlananlar için 4.400 TL

indirim yapılacak.

Engelli indiriminin net maaşa etkisi

Çalışanların aylık net maaşı hesaplanırken; aylık brüt ücretin bazı unsurları esas alınarak gelir vergisi matrahı bulunmakta, engelli indiriminden yararlananlar için bu matrahtan engelli indirimi tutarı düşülmekte ve böylelikle bulunan matrah üzerinden ilgili personelin bulunduğu gelir vergisi dilimi oranına göre gelir vergisi tutarına ulaşılmaktadır. Hesaplanan aylık gelir vergisi miktarından da eş ve çocuk durumuna göre ilgili personel hakkında geçerli olan asgari geçim indirimi tutarı düşülmektedir.

Engelli indiriminin gelir vergisine esas matrahtan düşülüyor olması ve asgari geçim indiriminin ise engelli indirimi sonrası ulaşılan matrah üzerinden hesaplanan gelir vergisi miktarından düşülüyor olması nedeniyle, engelli indiriminin aylık net maaşa etkisi; engel derecesi ile eş ve çocuk durumuna göre ya çok düşük miktarlarda olurken, bazen de net maaşı hiç etkilememektedir.

2023 yılında engelli indirimi tutarları

2023 yılının ilk altı ayında engelli indiriminin net maaşa etkisi

Engelli indiriminin kamu görevlilerinin aylık net maaşına etkisinin 2023 yılının ilk yarısında (%15 gelir vergisi dilimine) ne kadar olacağı konusunda bilgi vermesi bakımından, örnek seçtiğimiz bazı unvanlar için (eş ve aile yardımına müstahak çocuk durumu alternatiflerine göre) ne kadar olacağı aşağıdaki tablolarda gösterilmiştir. 

Yorumlar (2)
tablo 1 ay önce
ne kadar olacağı aşağıdaki tablolarda gösterilmiştir. tablo yok.
yörük 1 ay önce
Burdaki oranlar vergi dilimi orani.maaslara yansiyan 40 tl.bu tabloya bakan engelli memura bukadar yatiyor diye dusunmesin.yeni dilimlerle artik bir fark yok.normal memur ne aliyorsa vergi indirimi alan memurda aynisini aliyor
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.