PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

2023 Ocak Sabit Ek Ödemede Sağlıkçılar Mağdur Edildi! Eksik Ödemeler Telafi Edilecek mi?

Sağlık çalışanlarının 2023 Ocak dönemine ait sabit ek ödemesinde %15’lik vergi dilimi uygulanması gerekirken bir önceki yılın %27 veya %35’lik vergi dilimi uygulandı. Sağlık personelleri vergi dilimi üzerinden mağdur edildi.

Ekonomi 16.01.2023, 22:08 18.01.2023, 20:16 Cansu Polat
2023 Ocak Sabit Ek Ödemede Sağlıkçılar Mağdur Edildi! Eksik Ödemeler Telafi Edilecek mi?

2022 Aralık ayına ait olup nakden veya hesaben ödemesi 2023 Ocak ayında yapılan döner sermaye, maaş ödemelerinin 2023 Ocak ayının geliri sayılarak 2023 Ocak matrahına dahil edilmesi gerektiği aşikar olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Yani vergi oranının %15 olması gerekmektedir. 2023 Ocak ayı içerisinde maaş ile sabit , taban ve teşvik döner sermaye ödemelerimin 2023 Ocak matrahına dahil edilerek vergi dilimin buna uygun olarak uygulanmasını ve 2022 Aralık ayı vergi oranına göre hesaplanmış eş anlatım ile fazla tahsil edilen gelir vergisi kaynaklı parasal hakların sağlık personeline yasal faizi iade edilmesi gerekmektedir.

Mutemet Sedat Atlas, 2023 Ocak maaş döneminde ödenen sabit ek ödemelere uygulanan gelir vergisi tarifesi ile ilgili önemli açıklamalara imza attı.

YÜKSEK VERGİ DİLİMİ İLE FAZLA KESİNTİ YAPILDI!

Sabit ek ödemelerle ilgili aralık ayına ait taban ek ödeme ve teşvik ek ödemesinin 2023 Ocak ayında ödendiği halde gelir vergisi matrahının 2022 yılının gelir vergisi matrahının en yüksek diliminden kesinti yapılarak ödendiği vurgulandı.

Öte yandan sağlık personeline ödenen döner sermaye ek ödemesinde de yıllarca aynı şekilde kesinti yapıldığı Atlas’ın paylaşımında yer aldı.

2023 Ocak ayı sabit ek ödemesinin, 2022 Aralık ayı en yüksek vergi matrahına göre kesildiği, 2023 yılı ocak ayı %15’lik vergi matrahı dilimi üzerinden kesinti yapılması gerektiği Atlas tarafından paylaşıldı.

İŞÇİLERDE DÜZELDİ, SABİTTE DÜZELMEDİ!

Öte yandan 4 D statüsünde sürekli işçi olarak Sağlık Bakanlığında çalışan işçilerin aralık ayına ait maaşlarının ocak ayında ödenmesine rağmen vergi matrahlarının Aralık ayı yüksek dilimine göre değil Ocak ayı %15lik dilimden ödendiği hatırlatılarak, sağlık işçilerine uygulanan prosedürün sağlık personeline de uygulanması gerektiğinin altı çizildi.

STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI NEYİ BEKLİYOR?

Geçtiğimiz yıllarda Aile Hekimliği ve 4924 sözleşmeli statüde görev yapan sağlık personelleri ile sürekli işçilerde de ocak ayında bir önceki yılın vergi dilimi uygulamasının yapıldığı ancak Strateji Geliştirme Başkanlığının bu durumu düzelttiği yalnız sabit ek ödemede uygulanan vergi dilimi prosedürü nedeniyle sağlık personellerinin büyük kayıp yaşadığı ortaya konuldu.

Özetle sağlık personeline ocak ayında ödenen sabit ek ödemeler bir önceki yılın yüksek vergi dilimi olan %35’lik vergi diliminden ödenerek fazla kesinti yapıldı.

Konuyla ilgili Hekim Birliği Sendikası tarafından hazırlanan örnek dilekçe ile Başhekimliklerinize başvuru yapabilirsiniz. 

DİLEKÇE İÇİN TIKLAYINIZ.

Yorumlar (37)
Hbb 2 hafta önce
Maaşımızın ne olduğu kaç yattığı ne zaman yatacağı hepsi soru işareti başka böyle bir kurum varmı acaba niye tam bir maaş alamıyoruz
Radtek 2 hafta önce
15 yıldır ilk defa bir 15 Ocak ta bu kadar ücret karmaşası görüyorum.Herşey birbirine girdi resmen
Yakın geleceğin milyoneri 2 hafta önce
Tımarhanede bu ay ahahahahahaha
zübük 2 hafta önce
malum sen'e üye olup toplu sözleşme ikramiyesi adı altında aylık 190 tl fazla alan üyeler düşünsün nasıl satıldıklarını....
doktor 2 hafta önce
mutemetler kafalarına göre iş yapıyorlar yine
Mahmut 2 hafta önce
Mutemetler burda doktora laf edeceğine sisteme girerken bu ay vergi dilimi %35 değil diye düşünüp. Bilgi alamazlar mıydı. Her işi bilgisayar yapıyorsa bostan korkuluguna ne gerek var.
doktor 2 hafta önce
bizim bordrolara taban ek ödeme bile vermemişler daha neyi anlatıyorsun

mutemete gidiyoruz döner sermaye bu ay çıkmaz falan diyor, adamın maaşlardan birhaberler ama
Sağlık 2 hafta önce
Mutemetle alakası yok dostum fahrettin koca nin geçen seneki kazığını yine yedik geçen yılda aynı böyle oldu geçmiş yılın ödemelerini bu yılda yapıyorlar ki vergi dilimine cabuk girelim diye hala anlamadınız mi. Ticarî zeka var adamlar da... tabi bunu 1. Basamak teşvik odemelri için diyorum. Kanun geçti ama bilerek bu yila devrettiler ki vergi dilimi cabuk girsin diye. Bunun gibi vardır bi cakalliklari herşey bekliyorum artık. Gelmiş geçmiş en kötü sağlıkçı hükümeti.
zfr 2 hafta önce
hiç kimse kafasına göre iş yapmaz sen kafana göre doktorluk yapıyorsun sanırım
kimse 2 hafta önce
mutemetlere laf atacağınıza keşke buraya yazıncaya kadar mağduriyetinizi bakanlığa iletseydiniz de bir çözüm olsaydı, mutmetlerim kullandığı programlar sağlık bakanlığı ve maliye bakanlığının programları kimse kafasıma göre işlem yapamaz
Mutemet 112 2 hafta önce
Senin mutemetlik bilgin işte bu kadar doktor
İyilik beklerken 2 hafta önce
Pek değişiklik yok. Adı iyileştirme yapmışlar ama iyileşen hiçbirşey yok. Herkes yine aynı şekilde vergi dilimine girecek bu seferde yüzde hesapları karmaşası
Mutemet 2 hafta önce
Kimse kafasına göre iş yapmıyor ve yapamaz, bakanlığın programları ne yapıyorsa ona uymak zorundayız. bilip bilmeden konuşmayın....
Liyakat 2 hafta önce
Her ay hesap kitap yapacağız bundan sonra 1 tl eksik yatarsa ödemeyi isteyeceğiz herkes parasını takip etsin . Güvenim zerre kalmadı ! Alın görevlerinden … koskoca deyip başladığımız bakanlık çalışanları hesap mı bilmiyor ? Eğitimli kişileri alın göreve ! Torpillemi gelmişler bu yanlışı yapanlar ? 100 binlerce çalışanın maaşını etkiliyor bu durum sorumlular görevden alınsın !
Sgk 2 hafta önce
Bunları doyuraman
Tiopentall 2 hafta önce
Boş muhabbet yapmayın 18 yıllk sağlık calışanıyım lisans mezunu. Mevcut halde bile 18 000 TL yattı. Bunda daha %14 lük zam yok oda gelince 20 bine vuruyor maaşım çok şükür. Benşm sıkıntım maaşım tek kalem 20 olsun döner nöbet sabit onların olsun kafam rahat olsun. Sebze çorbası gibi kaç kalem ödeme aldığımız belli değil.
gri 2 hafta önce
mutemet arkadaşların bir suçu yokBakanlık la alakalı bi sıkıntı Bu sene iyice anladımki ülkedeki en liyakatsız insanların çalıştığı kurum kesinlikle sağlık bakanlığı,bir maaş nasıl rezil kepaze edilir onu da gördük,çok şükür
kayserinin sesi 2 hafta önce
Buda ne ki kayseride riskli birimde calismayanlara riskli birim doneri ve nobeti oduyorlar.nobet tutmayanlara nobet parasi veriyorlar.durum sikayet uzerine ortaya cikinca ucret iadesi isteyeceklerine susuyorlar...
doktor 2 hafta önce
böyle konuşuyorsan sen de parayı ödemelisin sana demek ki az vermişler ücretten
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.