PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

2023 Asgari Ücret Zammıyla İlgili Olası Senaryolar

Asgari ücret zammının ne kadar olacağı milyonlarca çalışan tarafından merak edilirken Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 3. toplantısını 20 Aralık 2022 tarihinde yapacak. Peki asgari ücret zammıyla ilgili olası zam senaryoları neler?

Ekonomi 19.12.2022, 13:38 Cansu Polat
2023 Asgari Ücret Zammıyla İlgili Olası Senaryolar

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk 2 toplantısının ardından son toplantısını yarın 20 Aralık 2022 tarihinde Çalışma Bakanlığı Vedat Bilgin’in başkanlığında gerçekleştirecek.

2023 Asgari Ücret Zammı

2023 asgari ücret zammı doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendirdiği için yürütülen çalışmanın titizlikle sürdürüldüğü dile getirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının her yıl aralık ayında ev sahipliğinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ise bu yılki son toplantısını yarın saat 14.00’te yapacak.

2023 Asgari Ücret Zam Mı Yarın Belli Olacak mı?

2023 asgari ücret zammıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yarınki toplantıyı işaret ederek, uzlaşma sağlanacağını söyledi. Bilgin, üçüncü toplantıda uzlaşma sağlanarak işçilerin beklediği, işverenin de ödeyebileceği bir ücretin belirleneceğini dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, asgari ücret zammıyla ilgili esas problemin enflasyon şartlarında çalışanların enflasyonun baskısından kurtulabileceği bir ücret seviyesinin belirlenmesi olduğunu söyledi. Bilgin, bununla beraber işverenin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinin belirlenmesine dikkat çekti.

Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinden istenen ilave verilerin görüşüleceği toplantıda, işçi ve işveren tarafı rakamlar üzerinden pazarlık edecek.

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamının bu toplantıda belirlenmesi bekleniyor.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulunun, komisyon toplantısından önce asgari ücret gündemiyle toplanıp, değerlendirmelerde bulunacağı öğrenildi.

Komisyonda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ, öncelikle pazarlığın Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırmasının kasım ayına ait açlık sınırı verisi olan 7 bin 785 lira üzerinden başlamasını istiyor. Bunun yanında, refah payı ile enflasyona karşı satın alma gücünün korunmasını talep ediyor. Bu rakamsal talebin yanında, gelir vergisi dilimlerinin çalışanlar lehine düzenlenmesi ve sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması da TÜRK-İŞ'in pazarlık masasına taşıdığı konular arasında bulunuyor.

İşveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ise asgari ücrete dair rakam paylaşmamakla birlikte, temel olarak işçilerin ve işverenlerin gözetildiği dengeli bir asgari ücretten yana tutum sergiliyor. Yeni asgari ücret rakamında, istihdamın korunmasını, yeni istihdam yaratılmasını ve işletmelerin rekabet gücünün dikkate alınmasını isteyen TİSK, asgari ücret işveren desteğinin 2023'te de sürdürülmesini talep ediyor.

Asgari ücret zammının ne olacağı merak ediliyor.

İşte olası senaryolara göre kalem kalem hesabı...

Azgari Ücret Zammı Yüzde 45’mi Olacak?

Azgari Ücret Zammı için konuşulan ilk senaryonun net asgari ücretin 8 bin liraya çıkması.

Net olarak yüzde 45 artırılan asgari ücret brüt 9 bin 412 liraya çıkıyor ve işverene maliyeti de 11 bin 59 lira oluyor.

Azgari Ücret Zammı Yüzde 50 Olur mu?

Azgari Ücret Zammı için ikinci konuşulan senaryoda ise yüzde 50 artışla 8 bin 250 liraya yükseltilmesi.

Brüt ücret 9 bin 706 liraya çıkıyor ve işverene maliyeti 11 bin 404 lira oluyor.

Azgari Ücret Zammı Yüzde 55 mi Olacak?

Azgari Ücret Zammı konusunda ele alınan başka bir senaryoda ise asgari ücretin yüzde 55'lik artış ile 8 bin 500 lira seviyesine ulaşması.

Bu durumda brüt ücret 10 bin liraya, işverene maliyeti ise 11 bin 750 liraya yükseliyor.

YÜZDE 60 ZAM

Son senaryo ise net asgari ücretin yüzde 60 artışla 8 bin 750 liraya çıkarılması.

Bu durumda brüt ücret 10 bin 294 liraya, işverene maliyet ise 12 bin 95 liraya denk geliyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyo

Yorumlar (2)
BANKER BİLO 1 ay önce
MİLLETİN ALIM GÜCÜ ARTSIN ASGARİ ÜCRETTEN ZİYADE ŞİMDİ FABRİKALAR İŞÇİ ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR BİZ BU ÜCRETİ ÖDEMEZÜK DİYE, ELDEN GERİ ÜCRET ALANLAR VAR DAHA BİR SÜRÜ AHLAKSIZLIK DÖNÜYOR BU ŞEKİLDE DEVLET BU KONULARA EĞİLMELİ.
malatya44 1 ay önce
MEMURLUK BİTTİ... FABRİKADA ÇALIŞAN ASGARİ ÜCRETLİ İLE MAAŞIM AYNI 13 YIL OKUL OKUDUM 2 YIL KPSS'ye ÇALIŞTIM BEN BUNLARI YAPARKEN ASGARİ ÜCRETLİ ARKADAŞIM EV ALDI ARABA ALDI BEN NE YAPTIM ZOR BELA ATANDIM OKURKEN ALDIĞIM BORÇLARI ÖDÜYORUM ANCAK. TAMAM BİR FABRİKADA ÇALIŞAN İLE MEMURUN ÇALIŞMA ORTAMI ÇALIŞMA ZORLUĞU AYNI DEĞİL AMA PTT, NÜFUS, BANKA, TAPU, HASTANE ÇALIŞANLARI DA TAŞ TAŞIMIŞ GİBİ OLUYOR AKŞAM EVİNE GİDİNCE. EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 15.000 OLMALI DOKTOR, HAKİM, YÖNETİCİ DEMİYORUM DÜZ MEMURLAR ÇOK ZORDA
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.