2022 Yılı Ocak Ayı Hemşire-Sağlık Memuru-Ebe Zamlı Maaşları Ne Kadar Olacak?

Sağlık personellerinin arasında unvan dağılımına bakıldığında, doktor, asistan, hemşire, ebe, sağlık teknikeri, paramedik, att ve sağlık memurları kadro sayısı en yüksek branşların başında geliyor. Sağlık Bakanlığında görevli sağlık çalışanlarının maaşları hükumet ile yetkili sendikanın toplu sözleşme anlaşma hükümlerine göre artış sağlanmaktadır. Bakanlığın taşra teşkilatı olan hastane ve diğer sağlık tesislerinde görev yapan sağlık bakanlığı personelleri branşlarına, ek gösterge oranlarına, hizmet yıllarına ve derece/kademe göre farklılık gösteren maaş almaktadırlar.

Ekonomi 26.11.2021, 02:28 26.11.2021, 10:56 Güler Sağlam
2022 Yılı Ocak Ayı Hemşire-Sağlık Memuru-Ebe Zamlı Maaşları Ne Kadar Olacak?

2022 Yılı Ocak Ayı Hemşire-Sağlık Memuru-Asistan-Ebe Zamlı Maaşı Ne Kadar Olacak?

Diğer Kamu Kurumlarında olduğu gibi Sağlık Bakanlığında görev yapan memurların maaş, özlük ve döner sermaye denilen performans ek ödemeleri almaları sağlanmıştır. Ancak son yıllarda performans ödemesi doktor grubunun dışında kalan ve Bakanlık tarafından hekim dışı olarak tabir edilen sağlık çalışanlarında 5 ile 10 lira arasında değişen tutarda ödenmektedir. Bu arada sağlık Bakanlığının personel sayısı branş bazında irdelendiğinde en yüksek sayı doktor ve hemşire kadrosunda görülmektedir.Sağlık çalışanları özellikle Semih Durmuş'un Sağlık-Sen Genel Başkanı olmasının ardından çizdiği Başkanlık performansından memnun değiller. Bunun başlıca nedeni  olarak yetkili sendikanın seyyanen maaş zammı, sabit ödemenin emekliliğe yansıtılması, eksik personel sayısından kaynaklı gün aşırı nöbet düzeni v döner sermayeden hekim dışı çalışanların yararlanamaması gibi faktörler gösteriliyor. Bu sorunlara ilaveten yıpranma payı, ek gösterge düzenlemesi ve hayatını kaybeden sağlık çalışanın şehit sayılması gibi talepler konusunda da Bakanlığın herhangi bir çalışma yürütmediği biliniyor.

2022 Ocak ayında sağlık çalışanlarına diğer memurlara olduğu gibi yüzde 3 zam uygulanacak. Bu orana, 2021 Temmuz - 2021 Aralık döneminde oluşan enflasyon farklıda eklenecek. 


Memur ve memur emeklileri ağustosta yapılan toplu sözleşme gereğince ocak ayında yüzde 5 zam alacaklar. Buna enflasyon farkı da eklenecek. Merkez Bankası'nın tahminine göre 6 aylık enflasyon yüzde 9.17 olursa bu kez fark 6.17 olacak. Bu durumda memur ve memur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 11.17'ye çıkacak.

Sağlık personellerine ödenen ancak emekliliklerine yansıtılmayan sabit ek ödeme çalışanlar için önemli bordro kalemidir.

Sağlık çalışanlarının beklediği ve 2022 sonuna kadar yasalaşacağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından taahhüt edilen 3600 ek gösterge konusu da maaşları etkileyecek önemli bir kalem olarak karşımızda duruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim mitinginde verdiği sözle gündeme gelen öğretmen, diyanet personeli, polis ve hemşirelere 3600 ek gösterge müjdesi çalışanların hayata geçirilmesini istediği önemli başlıklar arasındaki yerini koruyor. Ancak bu sözün üzerinden 3 yıla yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen Ak Parti'den 2021 yılına kadar somut bir adım atılmamıştı.

2022 yılı Ocak ayı memur zammını belirleyecek en önemli unsur ise 2021 Temmuz - 2021 Aralık döneminde oluşan enflasyon farkı olacak. Enflasyon rakamlarının 2021 yılı ikinci altı aylık diliminde memur maaş zammından yüksek olması halinde aradaki fark sağlık çalışanlarının maaşların zam olarak yansıyacak.  

2022 Ocak Zamlı Maaşlar

  1. D/K'sı 1/4 Kıdem Yılı 25 ve Üstü lisans Hemşire'nin 2022 Ocak Net Maaşı 4.862,812 TL + Sabit Ek Ödemesi ise; 2.421,19 TL, toplam ücret ise: 7.284,00 TL’dir

  2. D/K’sı 8/1 lisans hemşire maaşı 4.409.00 TLsabit ek ödemesi ise; 1.972,00 TL, toplam ücreti ise 6.381,00 TL’dir

YUKARIDAKİ TABLO %20 ZAMLI SABİT VE 400 TL TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİNİN DAHİL EDİLDİĞİ OCAK 2022 MAAŞLARIDIR

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.


Lise Hemşire Sağlık Personelinin 2022 Ocak Zamlı Maaşları – TIKLAYIN


Ön Lisans Hemşire ve Ebelerin 2022 Ocak Zamlı Maaşları – TIKLAYIN

Sağlık personellerine 6. dönem toplu iş sözleşmesi kapsamında memur ve memur emeklisinin maaşına 2022'nin ilk altı ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7 artış yapılmıştı. Bu artış oranları 2023 yılı için ise ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 olarak belirlenmişti. Bu oranlara enflasyon farkı oluşması durumunda ilave edileceği konusunda mutabakat sağlanmıştıı. 

GEÇTİĞİMİZ 6 AYDA SAĞLIK PERSONELİNE ÖDENEN ÜCRET TABLOSU:

Lisans Mezunu Sözleşmeli Sağlık Personeli ( maaş+sabit ) :  5.031 TL

Önlisans Mezunu Sözleşmeli Sağlık Personeli ( maaş+sabit ): 4.860 TL 

Ortaöğrenim Mezunu Sözleşmeli Sağlık Personeli ( maaş+sabit ) : 4.467 TL

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
ali datas 12 ay önce
uzman doktor 1-4 yüm maaşım 4722 tldir. sabit döner maaş değildir
Dr. Tus 4 gün önce
Gene baştan aşağı yanlış, biz sendikalı olmak zorundamıyız? Sendika gelirini niye yazıyosunuz? Haksızlıpa ortak oluyorsunuz, hükümetin 100 lira seyyanen vereceği zammı sendikalılara devşirenlere HAKKIM HARAM olsun.
Ahmet 4 gün önce
Sendika geliri cebine değil başka bir yerine mi giriyorda kabul etmiyorsun dostum
7
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?