2021 Yılı Ocak Ayı Sağlık Bakanlığı Hemşire-Sağlık Memuru-Asistan-Ebe Zamlı Maaşı Ne Kadar Olacak?

Sağlık çalışanlarının branş dağılımına göre doktor, asistan, hemşire, ebe, sağlık teknikeri, paramedik, att ve sağlık memurları kadro sayısı en yüksek branşların başında geliyor. Sağlık Bakanlığında görevli sağlık çalışanlarının maaşları hükumet ile yetkili sendikanın toplu sözleşme anlaşma hükümlerine göre artış sağlanmaktadır. Bakanlığın taşra teşkilatı olan hastane ve diğer sağlık tesislerinde görev yapan sağlık bakanlığı personelleri branşlarına, ek gösterge oranlarına, hizmet yıllarına ve derece/kademe göre farklılık gösteren maaş almaktadırlar.

Ekonomi 09.11.2020, 00:00 09.11.2020, 00:04 Güler Sağlam
2021 Yılı Ocak Ayı Sağlık Bakanlığı Hemşire-Sağlık Memuru-Asistan-Ebe Zamlı Maaşı Ne Kadar Olacak?

2021 Yılı Ocak Ayı Sağlık Bakanlığı Hemşire-Sağlık Memuru-Asistan-Ebe Zamlı Maaşı Ne Kadar Olacak?

Diğer Kamu Kurumlarında olduğu gibi Sağlık Bakanlığında görev yapan memurların maaş, özlük ve döner sermaye denilen performans ek ödemeleri almaları sağlanmıştır. Ancak son yıllarda performans ödemesi doktor grubunun dışında kalan ve Bakanlık tarafından hekim dışı olarak tabir edilen sağlık çalışanlarında 5 ile 10 lira arasında değişen tutarda ödenmektedir. Bu arada sağlık Bakanlığının personel sayısı branş bazında irdelendiğinde en yüksek sayı doktor ve hemşire kadrosunda görülmektedir.Sağlık çalışanları özellikle Semih Durmuş'un Sağlık-Sen Genel Başkanı olmasının ardından çizdiği Başkanlık performansından memnun değiller. Bunun başlıca nedeni  olarak yetkili sendikanın seyyanen maaş zammı, sabit ödemenin emekliliğe yansıtılması, eksik personel sayısından kaynaklı gün aşırı nöbet düzeni v döner sermayeden hekim dışı çalışanların yararlanamaması gibi faktörler gösteriliyor. Bu sorunlara ilaveten yıpranma payı, ek gösterge düzenlemesi ve hayatını kaybeden sağlık çalışanın şehit sayılması gibi talepler konusunda da Bakanlığın herhangi bir çalışma yürütmediği biliniyor.

2021 Ocak ayında sağlık çalışanlarına diğer memurlara olduğu gibi yüzde 3 zam uygulanacak. Bu orana, 2020 Temmuz - 2020 Aralık döneminde oluşan enflasyon farklıda eklenecek. 2021 Ocak artışı yüzde 3.49 olursa en düşük maaş; memurlarda (aile yardımı hariç) 3.719 liradan 3.849 liraya, memur emeklilerinde 2.814 liradan 2.912 liraya yükselecek.

Sağlık personellerine ödenen ancak emekliliklerine yansıtılmayan sabit ek ödeme çalışanlar için önemli bordro kalemidir.

Sağlık çalışanlarının beklediği ve henüz ne zaman yasalaşacağı bilinmeyen 3600 ek gösterge konusu da saha da beklentilerin diri tutulduğu başka bir konudur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim mitinginde verdiği sözle gündeme gelen öğretmen, diyanet personeli, polis ve hemşirelere 3600 ek gösterge müjdesi çalışanların hayata geçirilmesini istediği önemli başlıklar arasındaki yerini koruyor. Ancak bu sözün üzerinden 3 yıla yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen Ak Parti'den bu konuda somut bir adım atılmadı.

2021 yılı Ocak ayı memur zammını belirleyecek en önemli unsur ise 2020 Temmuz - 2020 Aralık döneminde oluşan enflasyon farkı olacak. Enflasyon rakamlarının 2020 yılı ikinci altı aylık diliminde memur maaş zammından yüksek olması halinde aradaki fark sağlık çalışanlarının maaşların zam olarak yansıyacak.  

Sağlık personellerine 5. dönem toplu sözleşme gereği Ocak 2020 den geçerli olmak üzere yılın ilk altı ayı için diğer memurlar gibi %4 zam verildi. 2020 yılının ikinci diliminde de yine %4 zam zam verilmesi imzalanan toplu sözleşmede karara bağlanmıştı. 

GEÇTİĞİMİZ 6 AYDA SAĞLIK PERSONELİNE ÖDENEN ÜCRET TABLOSU:

Lisans Mezunu Sözleşmeli Sağlık Personeli ( maaş+sabit) :  4.335 TL

Önlisans Mezunu Sözleşmeli  Sağlık Personeli ( maaş+sabit): 4.150 TL 

Ortaöğrenim Mezunu Sözleşmeli Sağlık Personeli ( maaş+sabit) : 4.010 TL

Sağlık Teknikeri ve Sağlık Memuru - Lisans Mezunu   3.820 TL

Yeni başlayan Ebe Maaşı  (8/1)  4.800 TL oldu.

Asistan (Sağlık hizmetleri - 6/1) 6.300 TL'ye yükseldi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
ali datas 7 ay önce
uzman doktor 1-4 yüm maaşım 4722 tldir. sabit döner maaş değildir
33
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?