2021 Ocak-Temmuz engelli vergi indirimi memur maaşına etkisi ne kadar?

Memurların unvanlarına göre 2021 yılı ocak temmuz döneminde engelli indiriminin net maaşa katkısı nasıl olacak? 2021 yılında uygulanacak olan engellilik indirimi veya engelli vergi indirimi olarak da adlandırılan indirimin kamu çalışanlarının maaşını ne kadar etkilemektedir? Engelli vergi indiriminden nasıl faydalanılır? 2021 yılı ilk altı ayında engelli indirimi öğretmen hizmetli maaşına nasıl yansıyacak? İşte engelli ve engelli yakını bulunan çalışanların vergi indirim hakkı ve aylık maaşlara etkisi...

Ekonomi 08.01.2021, 00:50 08.01.2021, 11:14 Güler Sağlam
2021 Ocak-Temmuz engelli vergi indirimi memur maaşına etkisi ne kadar?

Çalışanların aylıklarından kesilecek gelir vergisi tutarının hesabında esas alınan matrahtan,  kendilerinin veya bakmakla yükümlü oldukları kişilerin (eş, anne, baba ve yaşına bakılmaksızın çocuklar) çalışma gücündeki kayıp derecelerine göre indirim yapılmakta ve yapılan uygulama ilgili çalışanın net maaşında artışa neden olabilmektedir.

ENGELLİ İNDİRİMİ 2021 YILINDA NET MAAŞI NE KADAR ETKİLEYECEK?

Engelli indiriminin aylık net maaşa etkisi, engelli indirimi miktarının yanı sıra, ilgili çalışanın; aylık gelir matrahına, bulunduğu gelir vergisi dilimine ve yararlandığı asgari geçim indirimi miktarına bağlı olarak değiştiğinden, yararlanılan engelli indiriminin aylık net ücrete etkisi çalışanların durumuna göre farklılık gösterebilmektedir.

2021 yılında engelli indirimi tutarları

Çalışanların aylık ücretlerinden kesilecek gelir vergisi miktarının hesabında kullanılacak gelir matrahlarından, 2021 yılında; 

*3 üncü derece (%40 - %59) engelli indiriminden yararlananlar için 380 TL,

*2 inci derece (%60 - %79) engelli indiriminden yararlananlar için 860 TL,

*1 inci derece (%80 ve daha yukarı) engelli indiriminden yararlananlar için 1500 TL

TIKLAYIN

indirim yapılacak.

Engelli indiriminin net maaşa etkisi

Çalışanların aylık net maaşı hesaplanırken; aylık brüt ücretin bazı unsurları esas alınarak gelir vergisi matrahı bulunmakta, engelli indiriminden yararlananlar için bu matrahtan engelli indirimi tutarı düşülmekte ve böylelikle bulunan matrah üzerinden ilgili personelin bulunduğu gelir vergisi dilimi oranına göre gelir vergisi tutarına ulaşılmaktadır. Hesaplanan aylık gelir vergisi miktarından da eş ve çocuk durumuna göre ilgili personel hakkında geçerli olan asgari geçim indirimi tutarı düşülmektedir.

Engelli indiriminin gelir vergisine esas matrahtan düşülüyor olması ve asgari geçim indiriminin ise engelli indirimi sonrası ulaşılan matrah üzerinden hesaplanan gelir vergisi miktarından düşülüyor olması nedeniyle, engelli indiriminin aylık net maaşa etkisi; engel derecesi ile eş ve çocuk durumuna göre ya çok düşük miktarlarda olurken, bazen de net maaşı hiç etkilememektedir.

2021 yılının ilk altı ayında engelli indiriminin net maaşa etkisi

Engelli indiriminin kamu görevlilerinin aylık net maaşına etkisinin 2021 yılının ilk yarısında (%15 gelir vergisi dilimine) ne kadar olacağı konusunda bilgi vermesi bakımından, örnek seçtiğimiz bazı unvanlar için (eş ve aile yardımına müstahak çocuk durumu alternatiflerine göre) ne kadar olacağı aşağıdaki tablolarda gösterilmiştir. 

Hizmetli maaşına engelli indiriminin aylık net etkisi

NOT: Tablolar; hizmet süresi 25 yıl ve üstü ve aylık seviyesi 1/4 olanlara göre hazırlanmıştır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?