PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

2015’te Memur Maaşı, Net Asgari Ücretin 2 Katıydı

Memur maaşlarına ocak ayında %55 oranında zam yapılsa dahi 2015 yılından bu tarafa asgari ücret ile arasında açılan makas bir türlü kapanmıyor.

Ekonomi 02.01.2023, 15:01 Cansu Polat
2015’te Memur Maaşı, Net Asgari Ücretin 2 Katıydı

Asgari ücret karşısında eriyen memur maaşlarıyla ilgili İyi Parti Mersin Milletvekili İsmail Koncuk’tan önemli açıklama geldi.

Milletvekili Koncuk, memur maaşlarına %55 oranında zam yapılmış olsa dahi, 2015’ten bu yana asgari ücret ile memur maaşı arasındaki oran farkının kapanmadığını dikkat çekti.

Koncuk, memur maaşı 2015’te net asgari ücretin 2.2, öğretmen maaşının ise 3 katı olduğunu belirterek, kamuda maaş hiyerarşisinin tamamen bozulduğunu, bunun sorumlusu iktidarın da durumu seyrettiğini ifade etti.

Öte yandan, 2014 yılında Dolar cinsinden ortalama memur maaşı 957 Dolara tekabül ederken, bu rakam 2022 temmuz ayında 528 dolar oldu. Memurun dolar cinsinden Türk Lirası kaybı 7.695 TL olarak hesaplandı.

Yine 2014 yılında ortalama memur maaşı ile 15,1 Çeyrek altın alınabiliyorken, 2022 Temmuz ayında ortalama memur maaşı ile toplam 5,74 çeyrek altın alınabiliyor. Memurun, çeyrek altın üzerinden kaybı ise, 15.421,92 TL olarak kayıtlara geçti.

Yorumlar (23)
Asdf 1 ay önce
Sağolsunlar okuyanla okumayanı bir tutuyorlar. Üniversite kpss uğraşmasın bu gidişle eşitlerler.
Alim 1 ay önce
Boşuna okumuşuz valla hatta okumasaydım eyt li olup emekli olmaya hak kazanmıştım. Taşerondan geçenlere bakın çoğu eyt
Okuduguna pişman olan 1 ay önce
Okumak boş okuycaksan kitap oku.ekmek parası için okuma.Okudukta ne oldu okumayanin ağzına bakar olduk.
Hbb 1 ay önce
Asgari ücretliyi boşverin adamlar kaç saat çalışıyor köle gibi asıl hiç bir vasfı olmadan torpille kadroya geçenlerin maaşına bakın siz
Bravo 1 ay önce
2010da ozeldw calisirken iki kati maas aliyordum.asgari ucretlinin. simdi devletteyim iki kati alamiyorum saglikci olarak...
Memur 1 ay önce
Ortalama bir zamla yine maaşlarımız asgari ücretin 2katı civarında oluyor zaten. Ama günün şartlarında bu bile az.
Mert 4 hafta önce
En düşük devlet memuru maaşından bahsediyor aslanım.
Ssss 1 ay önce
Arkadaşlar lütfen tepkinizi gösteriniz. Bizim isteğimiz daha refah yaşamak .
doktor 1 ay önce
istifa edin ya da iş bırakın, sizi tutan yok hekimler bu şekilde haklarını aldılar
gerçek 1 ay önce
hekim olarak istifa edin sözünü kınıyorum . memur-emekli/ asgari ücret oranı yeniden eski oranlarına yaklaşmalı. Hangi meslek grubu olur ise olsun , devlet memuru olmuş bir personelin asgari ücrette yakın maaş genel gelirde daha az alması doğru değil. trendyolda çalışan bir kurye asgari ücret + bahşiş ile 17-20 bin lira alırken en düşük memur maaşı enflasyon farkı verilir ise 11 bin tl civarı olacak. Devletin memuru özel sektörde kurye den yarı yarıya az geliri olması doğru değil.
doktor 1 ay önce
doktorluk mesleği hep diğer mesleklerden farklı olmuştur çünkü 6 yıl tıp ve üzerine 4-5 yıllık ihtisas sonrası mesleğin eline alırsın
ama diğer mesleklerde 2-4 yıllık hatta bir zaman kadar üniversite okumasan lise mezunu olsan bile çalışabiliyordun

ama doktorluk öyle değil ve bu yüzden de diğer mesleklerden hep farklı olacak
Bir görüş 1 ay önce
Evet özel hastaneler sayesinde hekim yok işte akp muayene kapatma adı altında özelleri sgk ya açmasaydı bu gün dr sıkıntısı olmazdı. Ama işte tepedekiler öyle olmasını istiyor. Bu ülkede yılda 100 bin dr da mezun olsa bi şekilde dr açığı olur. Bunun kapanmasını istemiyorlar açık ve net. Ayrıca ülkede eğitim eşitliği yok o yüzden kovitte gördük başarıyı başka ülkeler ne yaptıysa ondan kopya çektik. Neyse anlatmaya gerek yok biz biliyoruz sağlığın kumaşını algı yapanlar güzel reklam yapmaya devam etsin.
Memur 1 ay önce
Sayın muhalefet milletvekilleri o yıllarda ki doları avro yu altını boş verin siz o yıllarda 1 memur maaşı ile kaç ekmek alınıyordu şimdiki 1 maaşla kaç ekmek alınabiliyor en son milletvekili olup bunları benmi TBMM de kürsüde söyleyim yeter artık
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.