PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

2003’ten Bugüne Memur Maaşı Gram Altın Karşısında Nasıl Eridi?

Milyonlarca memurun gözü temmuz ayında verilecek memur zammına çevrilmiş durumda. Sendikalar en düşük memur maaşının yoksulluk sınırına çıkarılmasını talep ediyor.

Ekonomi 22.06.2022, 01:56 23.06.2022, 17:06 Cansu Polat
2003’ten Bugüne Memur Maaşı Gram Altın Karşısında Nasıl Eridi?

2003’ten bu yıla kadar enflasyon karşısında memur maaşlarının nasıl eridiğini gram altın fiyatı ile gözler önüne seren tablo haber detayımızda yer alıyor.

ENFLASYON NEDİR? 

Tabloyu yayınlamadan önce enflasyon nedir? sorusuna cevap vermeye çalışalım. Mal ve hizmetlere dair fiyat düzeyinin yükselmesi sonucu paranın satın alma gücünde meydana gelen düşüş kısaca enflasyonu ifade eder diyebiliriz. Burada etkileyici unsurun belirli mal veya hizmetlerin fiyatlarında meydana gelen artışın olmadığı, mal ve hizmetlerin genel fiyat düzeyinin artış göstermesi sonucu alım gücünde meydana gelen azalma olduğunu hatırlatalım. Diğer taraftan enflasyonun söz konusu fiyatların bir seferlik artışı sonucu olmadığını, bu artışın süreklilik arz etmesi hali olduğu unutulmamalıdır.

ALIM GÜCÜ NASIL DÜŞER?

Enflasyon kavramı ile ilgili daha somut örnek vermek gerekirse; 1 sene önce market alışverişinde harcadığımız tutarın 100 TL olduğunu düşünelim. Bu alışverişten 1 sene sonra aynı ürünleri marketten 200 TL’ye alabiliyorsanız bu yıllık enflasyonun oldukça yüksek olduğunun emaresidir. Yani bu 1 sene içerisinde artan mal fiyatları ile alım gücünün düştüğünü göstermektedir.

Tabloyu incelediğimizde 2022 Haziran ayında en düşük memur maaşının 6.6 grama kadar düştüğü ortada. Tüm memurlar bu konu hakkında bir düzenleme beklerken temmuz zammında hükümetin ek zam verip vermeyeceği belirsizliği devam ediyor.

Yüksek enflasyonun ülke için geçici veya kalıcı nitelikte birçok olumsuz sonuçları bulunmakla beraber bunlardan en önemlileri;

  • Gelir dağılımı adaletsizliğinin artması,
  • Borçlanma maliyetlerindeki yükseliş,
  • Reel gelirlerde gerileme,
  • Tasarruf etme eğiliminde azalış,
  • Yatırımlar da düşüş,
  • iş belirsizliği

yer almaktadır.

Yorumlar (10)
Hekim 1 hafta önce
Enkaz devraldık dedikleri zamanda bile 24 gram altınken şimdi 8 gram… vAllahi tebrik etmek lazım ülkeyi bu kadar fakirleştirmek her babayiğitin harcı değil.. yaparsa akp yapar diye boşa dememişler ????
Arda 1 hafta önce
2001 yılı ocak ayında ilk maaşım 234. 000.000 idi çeyrek altın 9.400.000'ydı. Ortalama 25 çeyrek altın alınabiliyordu. Bugün maaşım 8900 TL ve ortalama sadece 5 çeyrek altın alınabiliyor.
Alim 1 hafta önce
Ama meydanlara çıkıp derler ki 2002 de maaşlarınız bu kadardı biz ne kadar da çok artırdık derler. Sömürge böyle birşey bizler sömürülüyoruz ve birileri buna alet oluyor
vatandaş 1 hafta önce
768 TL ye gram altın mı var? Yıl 2022! Hesabınız bile yanlış!
vatandaş 1 hafta önce
sizi sağ köşedeki ankete alalım. bu duruma düşmem sebep olan iktidar değil iktidara oy verenleredir. hakkımı helal etmiyorum, ananızdan emdiğiniz süt burnunuzdan gelsin.
Erman kuzu 1 hafta önce
Nerden nereyeeee deyip dursunlar 26 gram altından 7 gram altına geldik vay be iyiki varsın AKT
al sana akp 1 hafta önce
daha söz gerek varmı . 20 yıldır ellerini attıkları herşeyi kuruttular. tarım,hayvancılık,eğitim, güvenlik, sağlık ... nereye elleri değdi kimyası bozuldu düzenin.
tabip 1 hafta önce
tabloyu yapanla yazıyı yazan>>>
altın ons fiyatı diye bişey var
google yaz öğren
ufku 4 gün önce
GARAM ALTIN BİR KERE 768 TL DEĞİL 950 TL BUNA GÖRE AKP HÜKÜMETİ MEMURU SADECE ÜÇ ÖĞÜN YEMEĞE MAHKÜM ETTİ VE MEMURLAR ARTIK KÖLE OLARAK ÇALIŞIYOR DERHAL BU HÜKÜMET İSTİFA ETMELİ MİLLETİN SABRI KALMADI YETER SÖZ MİLLETİN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?