PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

15 Ocak Maaşlarıyla İlgili Çok Sorulan Sorular

15 Ocak 2023 maaş bordroları yayınlandı. Kamu personelinin bilgisine sunulan bordrolarda yer alan tutarlar, %16,48 maaş zammıyla hesaplanmıştır. Peki sabit ek ödeme neden düşük gözüküyor? Taban ek ödeme niye değimedi? Tüm cevaplar haberimizde..

Ekonomi 14.01.2023, 16:17 18.01.2023, 20:17 Cansu Polat
15 Ocak Maaşlarıyla İlgili Çok Sorulan Sorular

%16,48 zamla hesaplanan bordrolarda görülenler taban ek ödemeler, aralık 2022 döneminin yani zamsız ödenen dönemin tutarı olarak gözükmektedir.

Toplu sözleşme ikramiyesi tutarı ise 823,40 TL olarak bordrolarda yer alıyor. Bu tutar da %16,48’e göre hesaplandı. % 30’luk zamla birlikte Örneğin Şubat maaş döneminde 918 TL toplu sözleşme ikramiyesi yani sendika parası olarak bilinen ücret ödenecek.

Aradaki farklar önümüzdeki 10 gün içerisinde refah payı zammının hesaplanmasıyla birlikte personele ödenecek. %30 zamdan geriye kalan %13,52’lik oran maaşların yapıldığı tarihe yetişmediği için, meclisten yasal düzenlemenin geç çıktığı için gecikmeli olarak yatırılacak.

SABİT EK ÖDEME NİSBİ

Bordrolarda sabit ek ödeme nispi yazan yer ise aralık ayından daha düşük gözükecektir. Bunun nedeni ise sabit ek ödemeler gelir vergisine göre, brüt tutarı değişmesinden kaynaklanmaktadır. Yani aralık ayında sabit ek ödeme nispi yazan yerin az olması normal bir durumdur. Gelir vergisi dilimleri arttıkça sabit brütü artar ama net tutar değişmez.

BORDROLARDA SABİT BRÜT TUTAR YAZILMAKTA

Bordrolarını inceleyen sağlık personellerinin sabit ek ödemelerinin neden geçen ay ile aynı olduğu konusunda ise; bordrolarda sabit brüt yazılmaktadır. Netin üzerine gelir vergisi eklenerek sağ tarafta ise o gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. Yani personele uygulanan kesinti gibi bir durum söz konusu değildir. %27’lik vergi dilimindeyken gelir vergisi yüksek ve sabit ek ödeme tutarı fazla görülmekteydi. Halbuki ele geçen tutar daha düşük yatmaktaydı.

GELİR VERGİSİ %15'E DÜŞTÜ

Sabit ek ödeme de ocak ayında gelir vergisi %15’e kesinti yapılması nedeniyle Net tutarın üzerine eklenen gelir vergisi düşmüştür. Sanki geçen ayla aynı sabiti aldığını düşünen personeller olmaktadır. Burada bahsedilen gelir vergisi Sağlık Bakanlığı tarafından personel adına maliyeye ödenmektedir şeklinde düşünebilirsiniz.

MAAŞ FARKLARI ÖNÜMÜZDEKİ 15 GÜN İÇERİSİNDE YATACAK

Öte yandan 1 Ocak ile 14 Ocak dönemini kapsayan maaş farkları ise Maliye Bakanlığının sistemi ayın 15’inden sonra açacağından dolayı önümüzdeki 10 ya da 15 gün içerisinde hesaplanarak yatırılacaktır.

600 EK GÖSTERGE PUANINA DİKKAT

Bordroların kesintiler bölümünde yalan %100 artış tutarı personelin derecesine göre, her personele eklenen 600 ek gösterge puanından kaynaklanmaktadır. Şubat maaşında bu kesinti olmayacaktır.

Diğer taraftan birinci derecede bulunan personelin ek göstergesi 3600’e çıktığından, 3600 ek gösterge puanından emekli kesenekleri yüksek olmasından kaynaklı, hem %100 kesin tutar yüksek olmuş, hem de maaşlar ortalama 180 TL azalmıştır.

PERSONELİN KAFASI KARIŞTI

Kamu personelinin burada anlatılan nedenlerden dolayı bordrolarını incelediklerinde neden maaş zammı az olmuş, neden %100 kesinti var, neden maaşım düşmüş gibi sorular akıllarına gelebilir. Refah payi zammının geç eklenmesi, sabit ek ödemedeki yukarıda anlattığımız durum ve benzeri nedenlerden dolayı bu dönemde bordrolarda farklı unsurlar dikkat çekmektedir.

Şubat 2023 döneminde maaşlardaki tüm detaylar netleşecektir. Ancak saglikpersonelihaber.net olarak ara ara yapacağımız haberlerle personelin aklına takılan konuları netleştirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (29)
Azkazananşevket 3 hafta önce
Yine allem ettiler kullem ettiler biyerlerden kestiler.
diş 3 hafta önce
Bu hep böyle olur öküz altında birşey arama
Hemşire 3 hafta önce
Yav arkadaş bu nasıl iştir.Göbeklitepenin inşaasından tamı tamına 12 bin yıl geçmiş,insanoğlu Ay’a çıkmış, tek kalem maaş vermek bu kadar mı zor? Ne gerek var bu kadar tantanaya Çorba olmuş gitmiş. Offf of.
Sağlık çalışanları 3 hafta önce
Gelir vergisi kesilmiş görünüyor hemde ilk ay da 570 TL bunun sebebi nedir peki bir bilen var mı aciklasin arkadaşlar lütfen
diş TEK 3 hafta önce
asgari ücret kadar kısmından kesilmiyor onun üstünden kesilir
yorumdan önce az araştırsan
Sağlıkçı 3 hafta önce
Herşeyi ellerine yüzlerine bulaştırmalarını anladım da, hani vergi dilimi güncellemeleri olmuştu bilmem bir sürü birşeyler olmuştu? Geçen sene bile vergi dilimine ilk aydan kesinti olmamıştı. Ocak ayında nasıl gelir vergisi kesildi?
Fatih 3 hafta önce
Ne ters gitti de maaslar yetismedi cok ilginc. Memur muyuz a101 calisani miyiz belli degil
Fatih 3 hafta önce
İnsanoğlu Mars ta yaşam ararken,biz maaş zammı yaparken bile bocalıyoruz,Ocak 15 te maaş zammı yapılacağı 1 yıl öncesinden bilinen birşey olmasına rağmen yetiştirilemiyor,nerden tutsak elimizde kalıyor
Yilmaz 3 hafta önce
3 ocaktan sonra ek iyileştirme yapıldı ve meclisten geçti onu beklediler
bu devlet işi esnaf işi değil
A 3 hafta önce
Sabit şubatta zamlanacak mı zamlanmayacak mı? Biri açıklarsa çünkü bundan anlamadım
Sağlık 3 hafta önce
Sabit hep normal zamda artardı evet değerli meslektaşlarım ikisi birlessin tek kalem olsun dediniz şimdi arada sabit kaynamaya başladı. 3600 olsun dediniz kesinti çoğaldı. Umarim bu hükümetten bi daha birşey istemezsiniz. Adamların ekmeğine yağ sürüyorsunuz ocakta yatan zam şubata kalmaya başladı anladık. Bundan sonrasını kurcalamazlarsa iyi olur...
Sağlık personeli 3 hafta önce
Gelir vergisi kesilmiş görünüyor sebebi nedir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.