1 Yılda Memurun Maaşı Bin 13 Lira Eridi!

Son bir yılda harcamalara gelen zam aylık 1747 lirayı aşmışken memur maaşı enflasyon farkı da dahil 734 lira zamlandı. Buna göre maaşlar bir yılda tam 1013 lira erimiş oldu.

Ekonomi 12.11.2021, 10:21 Zeynep Elmalı
1 Yılda Memurun Maaşı Bin 13 Lira Eridi!

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ekim 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 4.514,13 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 9.373,14 lira olarak belirlendi.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 127,41 TL, %1,38 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 57,78 TL, %1,67 oranında yükseldi ve 3.518,40 lira olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Ekim ayında 3.456,27 lira olarak tahmin edildi.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ekim 2021 verilerine göre günlük 73,787 lira olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 2.213,61 lira oldu. Ekim 2021 itibari ile ortalama 5.212,37 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %42,47’sini oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.242,66 lira olarak belirlenen kira gideri ise Ekim 2021 ortalama maaşının %23,84’üne denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %66,31’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %33,69’u kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ekim 2021 maaşından geriye yalnızca 1.756,05 TL kaldı. 

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

KAHVECİ: BÜTÇEDEN MEMURA EK ZAM MÜJDESİ ÇIKMALIDIR

Ekim ayı asgari geçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Son bir yılda harcamalara gelen zam aylık 1747 lirayı aşmışken memur maaşı enflasyon farkı da dahil 734 lira zamlandı. Buna göre maaşlar bir yılda tam 1013 lira erimiş oldu.” dedi. 

Kahveci açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Ekim ayı asgari geçim sonuçlarımıza bakıldığında, ortaya çıkan rakamlar ekonomide yaşanan olumsuz tablonun yansımalarını net bir şekilde ortaya koymaktadır. 

Alım gücünde hissedilir derecede yaşanan düşüş özellikle dar ve sabit gelirli aileleri ciddi manada zorlamaktadır. Son bir yılda 4 kişilik ailenin zorunlu harcamaları 7 bin 625 liradan 9 bin 373 liraya yükseldi. Ailenin harcaması aylık ortalama 1747 lira arttı ama geliri aynı düzeyde artmadı. Gıda, ulaşım gibi kalemlerde yaşanan fahiş fiyat artışları ve içinde bulunduğumuz kış mevsimi ile birlikte artan ihtiyaçlar çerçevesinde insanlar geçim sıkıntısını derinden hissetmektedir. 

Maaşlar enflasyon karşısında hızla erirken, döviz ve altın kurlarındaki hareketlilikler bu erimeyi daha da hızlandırmaktadır. 

Toplu sözleşme görüşmesinde dile getirdiğimiz refah payı uygulamasındaki ısrarımızdaki haklılığımız bu gelişmelerle bir kere daha görüldü. Enflasyon farkı ödemesinin maaşlardaki erimeye çare olmadığı ortaya çıktı. Bu noktada kayıpların karşılanması amacıyla ek zam talebimizin bir an önce hayata geçirilmesi, bunun yanında refah payı uygulamasının yürürlüğe konulması konusunda ısrarlı talebimiz devam etmektedir. 

TBMM’de devam eden Bütçe görüşmelerinde kamu görevlileri için yeni düzenlemeler yapılmalı ve bütçeden memura müjde çıkmalıdır.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
Sendikacılar 3 hafta önce
Ee gitsin sendikasına ağlasın. Onuru olmayanlar aylık 88tlye 1milyon sağlıkçıyı satıyor. Bunlara müstahak daha da fazla erir umarım.
ALİ 3 hafta önce
nerde sendikacılar onlara okutun bu haberi
Başkan adayı idris 3 hafta önce
O da birşey mi...sağlık-sen başkanlarının maaşı 1 yılda 10 bin TL arttı.benimki de tabi :)
........... 3 hafta önce
elhamdülillah:)))))))))))
hemşire 3 hafta önce
bir hekim 50-60bin kazanıyor onlara sorun
Mahir 3 hafta önce
6-7 bin maaş bunların hakkı deyil devlet bunlara boşa maaş veriyor ondan dolayı hacı muratlar emekli olmuyor sohbet çok baklava çok iş yapma yok dolarlar yastık altı neye emekli olsun hacı murat
Hekimo 3 hafta önce
60 kazandığım için 1 azaldığını farkedemedim
Salih 3 hafta önce
Bunlar ne yapıyor masa başında çay gelsin kahve gitsin sohbet etsin bunlar tüketici bunların aylıkları asgari ücret olmalı yoksa hükumet oy alamaz kaybeder Türkiye kaybeder
Sgk 3 hafta önce
Asgari ücretlinin 3 katını alıyorlar yine geçinemiyorum diye ağlıyorlar asgari ücretlilere memur maaşı memurlarada asgari ücret verilsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
5
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?