Döner Sermaye Adaletsizliği Ancak Böyle Çözülür

Mayıs ayının yaklaşmasından mıdır nedir bilinmez ama son dönemde yetkili yetkisiz herkesin dilinde Döner Sermaye adaletsizliği düşmez oldu. Özellikle sendika kesimlerinden peş peşe bu konuda açıklamalar gelmekte, genel merkezlerinden gönderilen ortak metinler yerel basın başta olmak üzere bir çok web sitesinde yayınlatılmakta. Döner sermaye dönmez oldu! Döner sermaye adaletsizliğine son! gibi başlıklarla paylaşılan bu yazıları muhakkak sizde görmüşsünüzdür.

Başta da dediğim gibi kimse bu konuda çözüm önerisini söylemiyor yada kamuoyuna açıklamıyor. Bugün Facebook'ta karşıma çıkan bir paylaşımda tamda bu konudan bahsediliyordu. İzin almadığım için bu kişinin adını açıklamıyorum ama getirdiği çözüm önerisi oldukça makule daha doğrusu olabilecek en sağlıklı çözüm olduğu için sağlık personeli arkadaşlarımla paylaşmak istedim.

SABİTLER GENEL BÜTÇEDEN KARŞILANMALI

Döner sermaye ödemeleri yapılırken mahsuplaştırılan sabit ödemelerin Döner Sermaye bütçesi yerine Genel Bütçeden ödenmesi, sonrasında özellikle yardımcı sağlık personeli olarak resmi tanımı geçen ama aslında sağlığın değişmez emekçileri olan SHS hizmetleri sınıfıyla GİH hizmetlerinde çalışan personellerin ek ödeme çarpanlarının da 0,60'a yükseltilmesi ciddi oranda ek ödeme konusunda rahatlama getirecektir. 

Aksi halde hangi formül masaya yatırılırsa yatırılsın, kanaatimce bu sorun daha çok sorun olarak yaşanmaya devam edecektir. Kimi sendikaların çözmek için uğraşıyoruz mesajlarıyla, kimilerininde dilekçeler ve imzalar toplamasıyla çözüm gelmedi, gelmiyor, gelmeyecek. 

Burada özellikle yetkili sendika yöneticilerine çağrıda bulunuyorum. Toplu sözleşme masasına lütfen tek şart ile gidin ve sabit ek ödemeler ile nöbet ücretlerinin döner sermaye bütçesi yerine genel bütçeden ödenmesini sağlayın.

Esen kalın..

YORUM EKLE
YORUMLAR
MUHARREM DİNÇ
MUHARREM DİNÇ - 9 ay Önce

sadece ek ödeme çarpanının 0,60 olması bir seçenek fakat kendimden örnek vereyim ek ödeme çarpanı isterse 0,90 olsa dahi benim alacağım en fazla net 190,00 tl ek ödeme çarpanının yanısıra tavan hesaplamasındaki 1,7 çarpanının da yükseltilmesi gerekir. sadece birinin yükseltilmesi yeterli olmayacak

hemşire
hemşire - 6 ay Önce

döner alamıyoruz.yani sabit üstü hastaneden dağıtılan döner 0 tl.sabit döner kişinin yılına,kadro derecesine,okul durumuna,hizmet süresine göre belirneniyor yani kişi bunu, bu haklarında dolayı hak ediyor bunu devlet kendisi maaş gibi veriyor.. ancak yeni başlayan, derecesi, okulu vb durumu sizden düşük olan kişi sabiti 800 tl alıyor üstünede 200 tl alıyor bu şekilde eşitleniyor alacak iş midir. nerde kaldı benim okulum, kadrom, derecem, hizmet yılım elbet bir fark olacak 20 yıl çalışan la 5 senedir çalışan arasında. nasıl bir saçmalıksa aklım almıyor. o ay ben 30 gün iş günü işe gittiğim halde çalıştığım halde 0 tl alıyorum, yani o ay ben hiç çalışmadım mı, çalışmamış mı görünüyorum.herkes neden eşit döner alsın ki.öyle yapacaklarsa ne önemi var kadro derecenin, okul durumunun, hizmet yılının. herkesin döneri neden eşit olmak zorunda. o zaman nöbet ücretleri de icap nöbetleri de fazla mesai ücretleri de aynı şekilde hesaplansın eşit olsun ancak öyle değil.ortada bir haksızlık var. durumu bakanlığa iletmek lazım diye düşünüyorum

Yorum
Yorum - 5 ay Önce

Hala döner sermaye çarpanı diyorsunuz. Sut fiyatları 12 yıldır artmadı aksine düştü. Dağıtılabilir oran neredeyse döer sermaye sabitlerini ancak finanse ediyor. Ötekinden kes berikine ver le ek ödeme sorunu çözülmez.