Yapay Zeka Doktorların Yerini Alacak! Hemşireler ise Daha Şanslı

Yapay zeka doktorların da geleceğini etkileyecek. Duygusal zekaya ait becerilerde daha yavaş ilerleyen yapay zeka, doktorların yerini hemşirelerden çok daha önce alabilir.

Yapay Zeka Doktorların Yerini Alacak! Hemşireler ise Daha Şanslı

Merhametli bakım tıbbın temeli olsa da, çoğunlukla doktorların bu noktada hemşirelerin gerisinde olduğu düşünülür. Bu durum, tıbbın yapay zeka merkezli geleceği irdelendiğinde yapay zekanın doktorların yerini hemşirelerden önce alabileceği sonucunu doğuruyor.

Dünyaca ünlü tarihçi Yuval Noah Harari, ”21. Yüzyıl İçin 21 Ders” adlı kitabında insani duyguların tıbbın geleceğindeki önemini şöyle vurgulamakta: “ Pek çok doktor neredeyse yalnızca bilgi işlemeye odaklanıyor. Tıbbi verileri inceliyor, analiz ediyor ve bir teşhis koyuyorlar. Buna karşın, hemşireler, acı verici bir enjeksiyon yapmak, bir bandajı değiştirmek veya bir hastanın şiddetli acısını dindirmek için motor ve duygusal becerilere de ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle, yakın gelecekte muhtemelen yapay zeka olan bir aile doktorumuzun olma olasılığı, güvenilir bir yapay zeka hemşiremizin olma olasılığından daha mümkün gözüküyor.

TIKLAYIN

Uzmanlar, yapay zekanın ortaya çıkmasıyla doktorların iş tanımının da değişikliğe uğrayacağını ve hemşirelik alanında kabul edilen bazı görevleri üstlenmek durumunda kalabileceklerini belirtiyor.

Bu nedenle doktorlar empati, şefkat gösterme, dikkat etme ve hastalarla iletişim kurma yeteneklerini geri getirmeye hazırlıklı olmak zorunda.

Yapay zekanın ve diğer teknolojilerin akıllı algoritmalarla doktorların yerini tam olarak alacağı beklenmese de iş yapış biçimlerinin değişeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Yakın gelecekte, bu yeni iş tanımına ve çevreye uyum sağlayabilen doktorlar mesleklerini sürdürmekte daha avantajlı olacağı söylenebilir.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2019, 10:00

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER