Nafaka Mağdurları Ankara'da buluştu: 3 aydır tek bir adım atılmadı

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu üyeleri, süresiz nafakanın ve çocukların icra yoluyla görülmesi uygulamasının kaldırılmasını istedi.

Diğer 17.01.2019, 08:06 17.01.2019, 08:06
Nafaka Mağdurları Ankara'da buluştu: 3 aydır tek bir adım atılmadı

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu sözcüleri Mesut Arabul ve İlhan Ergincan, AKM metro durağı önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Konya'dan Mağdur Babalar ve Çocuk Hakları Derneği Başkanı Murat Köse de katıldı.

Arabul, Türk Medeni Kanunu'na göre, eski eşe ödenen nafakanın bir sınırının olmadığını belirterek, bu durumun 2 milyon kişiyi mağdur ettiğini öne sürdü.

nafaka-magdurlari-ankarada--(4)-001.jpg

Arabul, "Süresiz hale getirilen yoksulluk nafakası kanununda bir düzenleme olmadığı sürece her gün mağdur sayısı artarak devam edecektir. Nafaka borcunun ne zaman biteceği belirsizdir. Nafakanın iptal koşulları oluşmadığı müddetçe yükümlülük ömür boyu devam eder ve bu nedenle yoksulluk nafakası süresizdir." dedi.

Süresiz nafakanın, adil olmadığını öne süren Arabul, kadın erkek ayrımı yapmadan duruma insan odaklı yaklaşan herkesin, ömür boyu ödenen borcun hakkaniyetli olmadığını göreceğini ifade etti.

TIKLAYIN

nafaka-magdurlari-ankarada--(3)-001.jpg

İlhan Ergincan ise boşanma aşamasında veya boşandıktan sonra çocuğun velayetini alan tarafın çocuğu göstermemesine değinerek, "Bu durumunda velayetin verilmediği taraf, öz çocuğunu görebilmek için icra müdürlüğüne giderek çocuğu haczetmek zorunda kalmaktadır. Evdeki eşyanın bile haczedilemediği günümüzde çocuğun haczediliyor olması ülkemiz için bir utanç kaynağıdır." diye konuştu.

Anne ve babasını görmeyi beklerken karşısında hiç tanımadığı insanları gören çocuğun, buna bir anlam veremediğini ve psikolojik sıkıntılar yaşadığını dile getiren Ergincan, "Çocuklar bizim geleceğimizdir. Her durumda çocuklarımızın menfaatini gözetmek bizim için öncelikli olmalıdır. Hiçbir çocuk eşya gibi haciz edilmeyi hak etmediği gibi aileler de çocuklarını o durumda görmeyi istemezler." dedi.

Konya'dan basın açıklamasına katılan Mağdur Babalar ve Çocuk Hakları Derneği Başkanı Murat Köse ise, "bu mağduriyetin 100 günlük Eylem Planı kapsamına alınmasına rağmen şu ana kadar hiçbir şey yapılmadı, artık adım atılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

nafaka-magdurlari-ankarada--(1)-001.jpg

Öte yandan platform üyelerinin talepleri arasında, kısa süreli evlilik sonucu boşanmalarda nafaka süresi en fazla bir yıl; uzun süreli evlilik sonucu boşanmalarda nafaka süresinin en fazla 3 yıl olması, mesleği olmayan nafaka alacaklısına meslek edindirme ve İŞKUR tarafından iş sağlanması, çocuk icrasının kaldırılması ve çocuk teslim merkezlerinin kurulması, velayet sahibinin çocuğu gereksiz nedenlerle karşı tarafa üç kez göstermemesi halinde velayet hakkının karşı tarafa verilmesi bulunuyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kamu Başdenetçisi Malkoç, Biz eşler ayrılsın diye kanun çıkarmışız dedi. Malkoç, "Eşler tartıştığında kadın, karakola telefon açıp şikâyette bulunduğunda koca evden uzaklaştırma alıyor. Bu da öfkeyi ve kadına şiddeti körüklüyor. Biz eşleri barıştırmak yerine ayrılsın diye kanun çıkarmışız" ifadesini kullanarak realiteyi dile getirdi.

Yorumlar (0)
-1
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?