Kamu Denetçiliği Kurumu Taşeronların Nakil Talepleri Konusunda Değişiklik İstedi

2018 yılı Nisan ayı itibariyle kadroya geçen kamuda çalışan taşeron işçiler için Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) bir çok başlıkta bazı değişiklikler yapılması gerektiğini talep etti.

Diğer 08.02.2019, 05:00 08.02.2019, 05:00
 Kamu Denetçiliği Kurumu Taşeronların Nakil Talepleri Konusunda Değişiklik İstedi

Kamu Denetçiliği Kurumu 2018 Faaliyet Raporuna göre taşeron işçilerle ilgilikdk, çok önemli bazı tespit ve değişikliklere yer verildi. Kadroya geçen taşeron işçilerin haklarında birtakım eksikliklerin olduğundan bahsedildi. Raporda:" Kurumumuza yapılan başvurulardan, çalışma koşulları, nakil talepleri, meslek kodu ve ünvan değişikliği gibi durumların anılan mevzuat hükümlerinde öngörülmediği, bu sebeple dinamik yapıda olan ve birçok idarenin uygulayıcı konumunda olduğu bu uygulamaya ilişkin ikincil düzenlemelerin makul sürede geliştirilmesi ve detaylandırılmasına ihtiyaç olduğu değerlendirilmektedir."

KDK bu öneriyle 4d taşeron işçilerin çalışma koşulları, nakil talepleri, meslek kodu ve ünvan değişikliği gibi konularda değişiklik yapılmasını önerdi.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Kadroya geçen 4d taşeron işçilerin en büyük taleplerinin bu yönde olduğu düşünülürse oldukça yerinde bir talep olmuştur.

Raporda geçen 4D Taşeron işçilerle ilgili bölüm şöyledir:

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi anılan düzenlemede belirtilen idarelerin söz konusu bütçelerinden karşılanılan personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında 4/12/2107 tarihi itibariyle çalışıyor olmak gibi bazı koşullara bağlanmıştır. Bu koşulların değerlendirilmesi sürecinde uygulayıcı idarelerin öngörülemeyen çeşitli sorunlarla karşılaştıkları gözlemlenmiştir.

 Süreç içerisinde taşeron işçilerce fiile yapılan işin niteliği , idarelerce ise yasanın koşulları dikkate alınarak yapılan değerlendirmelerin her zaman örtüşmediği, bu nedenle bir kısım taşeron işçinin kadroya geçememesi gibi sonuçların ortaya çıktığı, bu durumunda yasadan yararlanamayan kesimlerde haksızlığa uğranıldığı algısını yarattığı KDK Kamu Denetçiliği Kurumu'na yapılan başvurularda tespit edilen önemli bir husus olarak ortaya çıkmıştır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?