Uzman Tabipler Dururken Tabip Başhekim Yapıldı Tartışması!

Antalya Gazipaşa İlçesinde Belediye Başkanlığını kaybeden Dr. Adil Çelik’in Gazipaşa Devlet Hastanesi’ne Başhekim olarak atandığını 31 Ekim günü haberleştirmiştir. Yeniçağ başta olmak üzere birçok ulusal haber sitesi bu atamayı sorgulayan ve uzman tabipler dururken tabip başhekim olamaz haberlerini okuyucularıyla buluşturdu.

Atamalar 21.11.2019, 01:03 21.11.2019, 01:27 Güler Sağlam
Uzman Tabipler Dururken Tabip Başhekim Yapıldı Tartışması!

Belediye Başkanlığını Kaybetti, Hastane Başhekimi Oldu! haberimizle Dr. Adil Çelik’in Gazipaşa Devlet Hastanesi’ne Başhekim olarak atandığını 31 Ekim günü duyur muştuk. 

Yerel seçimde CHP’li Mehmet Ali Yılmaz’a kaybeden Gazipaşa eski Belediye Başkanı Adil Çelik, teselli ödülü olarak başhekim oldu. Pratisyen hekim olan Adil Çelik, Gazipaşa Devlet Hastanesi Başhekimi olarak atanırken, hastanede uzman doktor olmasına rağmen, pratisyen hekim olan Çelik’in atanması dikkat çekti.

Sözcü gazetesinden İsmail Akın’ın haberine göre, 31 Mart yerel seçimleri 3 bin 576 oyla farkı ile kaybeden AKP'li eski Gazipaşa Belediye Başkanı pratisyen doktor Adil Çelik uzman doktorların bulunduğu Gazipaşa Devlet Hastanesi'nde başhekimlik görevine atandı. Pratisyen doktor olan Çelik'in, başhekimlik görevine getirilmesi liyakat aykırı olduğu gerekçesiyle tepki çekti.

YÖNETMELİĞE DE AYKIRI

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nin 110. maddesine göre, “Hastanelerin uzman tabipler veya tıp alanında doktora yapmış tabipler ya da iktisat, işletme, kamu yönetimi, hukuk, maliye, sağlık yönetimi, muhasebe alanlarında lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi almış tabipler arasından, Sağlık Bakanlığı’nca atanacak baştabipler tarafından yönetileceği hüküm altına alınmıştır.”

Pratisyen doktor olarak görev yapan Çelik'in, başhekimlik görevine getirilmesi liyakat aykırı olarak nitelendirildi.

YAKIN AKRABASI DİKKAT ÇEKTİ

TIKLAYIN

Önceki başhekim Hasan Sözel'in Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne akademisyen olarak atanmasının ardından bir süre başhekim vekili olarak görev yapan Dr. Şebnem Çelik, amcasının oğlu Adil Çelik'in başhekimlik atanmasının ardından yeniden başhekim yardımcılığı görevine döndü.

DR. ADİL ÇELİK KİMDİR?

27 Nisan 1970 tarihinde, öğretmen bir baba ve ebe bir annenin ikinci çocukları olarak Gaziantep ilinin Yavuzeli ilçesinde dünyaya geldi. İlk orta ve lise eğitimini Cumhuriyet İlköğretim Okulu ve Gazipaşa lisesinde tamamladı. 1988 yılında Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak çocukluk hayalini gerçekleştirdi.

6 yıllık Üniversite hayatının ardından doktorluk mesleğine Kastamonu ilinde başladı. Burada 4 yıl görev yapan Çelik , vatani görevini Bingöl Kiğı’da yedek Subay olarak yaptı. Meslek hayatının 6. Yılında rastlayan 2001 yılında Çelik, baba ocağı olan Gazipaşa’ya döndü. Çelik memleketi Gazipaşa’da ,Zeytinada sağlık ocağı, Gazipaşa Merkez Sağlık Ocağı ve Gazipaşa Devlet Hastanesinde 4 yılı aile hekimliği olmak üzere 13 yıl Doktor olarak görev yaptı.

2014 yılında AK Parti  Gazipaşa Belediye Başkanı Adayı olarak yerel seçimlere giren Çelik , ilçe halkının teveccüğü ile 2014-2019 yılları arasında 5 yıl Gazipaşa Belediye Başkanlığı yaptı.

Evli ve 1 çocuk babası olan Çelik ,orta derece İngilizce bilmektedir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
UZMAN 1 yıl önce
Atalrımız boşuna dememiş fare geçtiği değil de yol eder diye Şimdi 75 yataklı bir hastaneye pratisyen hekim başhekim olur mu diyoruz daha 4-5 yıl önce komşu ilçe Alanyada Eğitim Araştırma Hastanesine pratisyen başhekim oldu. Profesör doçent uzmanın olduğu hastaneye ama bu kişi o kadar becerikli çıktı ki üniversite rektöründen kedisine öğretim üyesi yazısı bile aldı. temizlikcilerden sekreter sekreterlerden psikolog çocuk gelişimci klinik destek elemanlarından gece müdürü hemşirelerden özel kalem müdürü bile yaptı. Şimdi gitti gittide gelene geçmiş olsun bu kadar çarpklığı düzeltebilrsen düzelt
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?