Sağlıkta Liyakat ve Torpille Yükselmenin Hikayesi!

Galip Özsarı isimli bir memurun, Diyanet İşleri Başkanlığında başlayan, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünde devam eden ve ardından Üniversite Genel Sekreterliğine kadar uzanan liyakatlı kariyer planlamasının özetini Eskişehir.Net yazarı Soner Yüksel'in kaleminden okuyoruz.

Atamalar 26.11.2020, 02:04 26.11.2020, 10:14 Güler Sağlam
Sağlıkta Liyakat ve Torpille Yükselmenin Hikayesi!

Yıllar önce bir haber okumuştum. Haberin kahramanı Gassal olunca dikkat çekici ve akılda kalıcı olmuştu. Olay İzmir’de geçiyordu.

Bir Gassal’ın 5 gün içinde sağlık müdürlüğüne oradan da Üniversite enstitü müdürlüğüne uzanan hızlı kariyerinin FETÖ soruşturması ile sonlandığı anlatılıyordu.

Hatta liyakat konusunda bu haberi örnek gösterip, boşuna okumayın, kendinizi geliştirmeyin diye sitem etmişliğim dahi olmuştu.

Ama İzmir’de Mikail Keskin ismindeki şahsın bu hızlı yükselişine benzer bir durumun Eskişehir’de Galip Özsarı gibi isimde yeniden tecelli ettiğini söylesem.

Son kısım hariç tüm olay silsilesi birbiri ile paralel ilerliyor diye desem.

Bunun bir tesadüf olduğuna inanır mısınız?

Bakın Galip Özsarı 2007 yılında İmam Hatip kadrosu ile Ardahan Çıldır’a atanıyor. 2010 yılında kurumlar arası geçiş ile Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne imam olarak göreve başlıyor. Ama bu görevi yapmıyor ve acil serviste memur olarak çalışıyor.

TIKLAYIN

O süreç içinde başka bir yazıda değerlendireceğim çok ciddi iddialar var. Para pul, gönül ilişkileri gibi çok değişik ithamlar. Neyse biz devam edelim.

Galip Özsarı 15 Temmuz tarihinde dönemin sağlık müdürü Ali Mumcu tarafından özel kalem müdürlüğüne atanıyor. Aynı dönem Sağlık Sen başkan yardımcısı oluyor. Diyanet, Siyaset ve Sağlık Müdürlüğü bir araya gelince hakkındaki birçok şikayetin Sümen altı yapıldığı iddia ediliyor.

Sağlık Müdürlüğüne Uğur Bilge atanınca Özsarı’ya bir de uzmanlık ataması yapılıyor. Ve özel kalem müdürlüğü devam ediyor.

Yetmiyor kısa bir süre sonra kendisi Anadolu Üniversitesi’ne atanıyor. Hem de sıradan bir atama değil. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı olarak yükselişine devam ediyor.

Hastane döneminde beraber çalıştığı ve yakın olduğu Erol Yılmaz’ında Üniversite’ye döner sermaye şube müdürü olarak atanması da notlar arasında.

Tabi bu süreç burada kalmıyor. Daire Başkanlığı’ndan Genel Sekreter Yardımcılığına kadar devam ediyor.

Liyakat bunun neresinde, böyle bir kariyerin siyasi destek olmadan olması mümkün mü?

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (25)
demir şan 2 ay önce
bunları tespit edip kamuoyuna çıkaranları tebrik etmek lazım. malum virüsten konular eriyip gidiyor
Sema 2 ay önce
Chpli gürsel tekin chpye çaycı olarak girdi şimdi milyon dolarları var. İkiside haketmiş mi sorgulamak lazım
sağlık memuru 2 ay önce
Başkalarının haklarını yiyerek makam sahibi olanların yani torpilcilerin kazandığı para helalmi harammıdır...
Sağlık memuru 27 2 ay önce
2015'de Sağlık Bakanlığında sözde bir görevde yükselme sınavı yapılmıştı. Mülakattan yüksek puanlar alıp atananların bir kısmının kimlerle bağlantılı olduğu ortaya çıkarsa,o dönemdeki komisyon üyelerinin içinden feto bağlantısı ile kimlerin ihraç edildiği ortaya çıkarsa sağlıktaki vahim tabloyu da görebilirsiniz
veremli 2 ay önce
Ben oy verdim,başkaları da gaymağını yiyor. Elhamdülillah ayakta uyumak ne sarıya beeee.
Verem Olursun Dillerin Kurur 2 ay önce
Gerçekten oy mu verdin oysa ki burdaki yorumlarda düşman gibi davranıyordun. elhamdülillah iyi yalancısın
Recep 2 ay önce
Benimde bu şekilde yükselen bir tanıdığım var Allah sorsun diyoruz başkada birsey yapamıyoruz
Şef 2 ay önce
Bizler yükselmek için sınava (ama ne sınav) gireriz olmaz yükselmeyiz. Birileri de adamcılıkla oturur koltuğuna sonrada sana iş buyurur!!! Mevcut idarecilere bir test yapın kaçtanesi 50 alacak görün ne halde olduğumuzu. Sonucu da sizde kalsın açıklamıyın çok büyük ayıp olur.
Mustafa 2 ay önce
İl sağlık müdüru Özel kalem müdürü derken!!!!!!??? Adam.uzman sözleşmesi imzalıyor yatacak yer arıyor orayı veriyorlar. Adam şanslı ki rektörler ya arkadaşı yada köylüsü hiçbir vasfı yada bilgisi olmayan biri yazık
ebe26 2 ay önce
yapanların vicdanına bırakıyorum
Hikmet Akil 2 ay önce
Hikayeye bak. işiniz gücünüz kariyer düşmanlığı mı? Başarmış tebrikler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?