PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlıkta Kanayan Yara: Sözleşmeli Yöneticiler

Sağlık Bakanlığı tarafından sözleşme imzalatılarak başta hastaneler olmak üzere sağlık müdürlüklerinde görev yapan sözleşmeli yöneticilerin sahada yarattıkları olumsuz algı her geçen gün artıyor.

Atamalar 24.06.2022, 18:27 24.06.2022, 18:45 Cansu Polat
Sağlıkta Kanayan Yara: Sözleşmeli Yöneticiler

Sadece 4 yıllık lisans mezunu olma şartı bulunan sözleşmeli idarecilik sisteminde, kamuda istihdam türü olan kadrolu memur ya da işçi pozisyonunda olunmasına gerek duyulmuyor. (Öğretmen, Polis, imam yada bir markette kasiyer olarak çalışıyor olunsada, 4 yıllık herhangi bir lisans diploması ve örneğin sakallı bir dayı varsa arkanızda, hemen sözleşme imzalayarak yönetici olunabiliyor)

HASTA TAKİBİ YAPARAK MAAŞ ALAN VAR

Sözleşme imzalayan bu kişinin memuriyetle yakından uzaktan alakası olmaması nedeniyle genellikle işler karışmasın diye idari işlere bulaştırılmazken, hastanede Sağlık Müdürlüğündeki çok YÜKSEK bürokratların hastalarının takibi, muayene ettirilmesi gibi uzmanlık gerektiren işlerle mesai yapmayı "ücret almaya hak" olarak görebiliyorlar.

Birde sözleşme imzalayamayacağından emin olduktan sonra hastaneyi karıştırmak için mesai yapan türleri var ki "en tehlikelisi" olarak bunlar gösterilebilir. Çünkü "nasıl olsa gidiyorum, sözleşmede yenileyemedim" diyerek olmadık fitnenin, dedikodunun mimari olmak için mesai harcıyorlar.

Herhangi bir başvuru yada sınava tabi tutulmadan tamamen referans sistemi üzerinden liyakat olgusundan kilometrelerce uzakta yapılan bu atamalar sağlık camiasının kanayan yarası olmuş durumda.

DİLLERİNDEN ÇOK ÇALIŞIYORUZ SÖZÜ DÜŞMÜYOR

“Biz idareciler çok çalışıyoruz, çok fedakarız” diye sürekli büyük cümle kurarak astları durumundaki personelin açlık sınırında maaş aldığını dahi umursamadan, geçinebilmek adına fazla mesai isteğini dahi küçümseyecek kadar EGO sahibi, 25 yıllık personele nöbet tuttururken daha göreve yeni başlayan 1 yıllık personele masa başından kahve story’si paylaşmasının zeminini hazırlayan, Yüksek lisans yapmış personelin başına lise mezunu sorumlu atayan, sanki bulundukları yöneticilik makamına sınavla gelmiş gibi liyakati dilinden düşürmeyen yöneticilerle sağlık çalışanlarının başı uzun yıllardır dertte.

GÜVENLİK KAMERASIYLA HASTANEYE HAKİM OLACAĞINI SANANLAR..

Herhangi bir nedenden dolayı hedefine koyduğu personele adeta kabus günü günler yaşarak mobing nasıl yapılırın kitabını yazan, akşama kadar odasından izlediği yetmiyormuş gibi hastane kamera sistemini evine gittiğinde dahi İP üzerinden akıllı cihazından izleyerek hastaneye hakim olduğunu sanan, kendisi mesaisine 1 saat geç geldiğini unutup personelin 5 dakika geç kalmasının hesabını soran idareciler “hangi başkanın ya da hangi Genel Müdür Yardımcısının arkasında olmasına güveniyor? bilinmiyor.

50 BİNE YAKIN ÜCRET ALIYORLAR

Alması gereken maaşın 2 katı ya da daha fazlasını alan ama sürekli “bu parayla bu iş yapılmaz” dediğini unutup her sözleşme dönemi uykuları kaçarcasına izin alarak sözleşme için koşturan, iyilikleri kendinden kötülükleri başkasından bilen, odalarından dışarı çıkmaya tenezzül etmedikleri gibi personele randevu vermeyen, imza atmaktan imtina eden ve buraya dikkat mevzuatı bilmeyen öyle ki kanun ile yönetmeliği ayırt edemeyen sözleşmeli yöneticilerden bahsediyoruz.

ÖZEL ÇALIŞANLARI VAR

Ak Parti İl Yönetiminden birine sırtını dayayan ya da sendikadan güçlü bağlantı bulan veya Sağlık Müdürlüğündeki etkin (partide tabiki) bir başkanın koltuğun altına girerek ballı lokma maaş almayı bilen ama kurum iç yazısının yönetmelikten üstün olmadığını bilmeyen, “saat 14.00 bitki çayı saatim, saat 16.00 soda saatim diyerek” özel hizmetine en az 5 personel görevlendiren sözleşmeli yöneticilerin atamasına Sağlık Bakanlığı sizce ne zaman çözüm bulacak?

Yorumlar (29)
Yazık günah 2 ay önce
Birileri dur desin hiç değişmeden devam eden idareciler güç zehirlenmesi yaşıyor kimseyi dinlemiyorlar sağlık bakanlığı sözleşmeli yöneticilik bir an önce son bulsun ve liyakatli atamalar yapılsın yönetici sayısında azalmaya gidilsin
Sözleşmeli yöneticilik kaldırılsın... 2 ay önce
Sağlık bakanlığı sözleşmeli yöneticilik herkesin dilinde acil kalkmalı o kadar çok daire başkanı genel müdür yardımcısı idareci varki sağlık bakanlığında idareci sayısı azalsa sözleşmeli yönetcilik kaldırılsa ülkenin ekonomisi düzelir
Birileri görsün! 2 ay önce
Sağlık bakanlığı düzelse ekonomik kriz biter aşırı fazla idareci var başkanı başhekimi destek hizmetleri müdürü genel müdürü genel müdür yardımcısı başkan yardımcısı
Artık yeter 2 ay önce
Sözleşmeli yöneticilik kaldırılsın idareci sayısında azalmaya gidilsin hastane yönetimleri tamamen değişsin
ali 2 ay önce
belli belli halinizden!!!!!!!!
karabükte sağlık 2 ay önce
Neden kaldırılsın kadrolu yönetici daha mı iyiydi? kadrosunun güvencesi ile herseyi yapıyordu siyaset şu bu da dokunamıyordu dokunmaya kalksa mahkeme ile geri geliyordu bunun örneği çok var enazından sözleşmeli idareci garantili olmadığından dolayı her türlü müdahele edilebiliyor. bir haksızlığa uğrayıpta sendika veya siyasete gidip suan sonuç alamayan biri varmı ? söylesene işçisinden memuruna.eskiden kadrolu idareci varken bu mümkünmü adam taktımı yıllarını mahfediyordu kadrosunun güvencesi ile kimseyi dinlemiyor kimsede birşey yapamıyordu
Sağlık camiası 2 ay önce
EVET AYNEN HASTA TAKİBİ YAPIYOR VE MAAŞ ALIYORLAR. HİÇ BİR ŞEY YAPTIKLARI YOK. HASTAYI,DA TEMİZLİK ELAMANLARI TESLİM EDİYORLAR. YAZIKLAR OLSUN
Ah Edirne Ah.. 2 ay önce
Ahhh Edirne ahhh
SAMSUNLU 2 ay önce
Tamda SAMSUN Sağlık Müdürü ve avanesini yazmışsınız.
Adalet gelecek 2 ay önce
Aynı şey Adanada var. Ballı kaymaklı maaşlar, boş boş gezen, kahve çay iiçen bir işe yaramaz vasıfsız yöneticiler, alçak seviyeli müdürler, başhekimler ve yardımcıları.
Yolsuzluk ve hırsızlık olayları. İçi boşaltılan kurumlar. İçi boşaltılan ve aşağılanan makamlar. Soruşturma açılır, il başkanı kapatır. Haram zıkkım olsun. Bunlar partisinde anasını bellediler.
Daha kötüsü bu hırsızlar sabahdan akşama kadar bakan beyin adına sığınır. Görenvebduyanda bakan beyle herhün beraber zanneder. Kralcı şetefsizler. Seviye bukadar hiç düşmedi. Allah bildiği gibi yapsın.
:) 2 ay önce
Samsun sağlık müdürü ve avareleri ne yara açmış sende dilinden düşmüyor.
Asabi 2 ay önce
En güzel örnekleri Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi parti teşkilatının K.... Yalıyarak koltukta kalıyor. Alanya eğitim ve araştırma hastanesi Antalya İl Sağlık Müdürlüğü vs en güzel örnekler İ. Çetin E. Erdem vs vs
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?