Sağlık Bakanlığında Başkan Yardımcısı Kızılay İstifa Etti!

Yaklaşık 1 aydır istifası beklenen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) Başkan Yardımcısı Ecz. Harun Kızılay'ın bugün yani 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü'nde istifa ettiği öğrenildi. Ecz. Harun Kızılay, 21.07.2020 tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) Başkanı olarak atanmış, atandıktan 15 gün sonra görevden alınıp yeniden başkan yardımcılığında görevlendirilmişti.

Atamalar 25.09.2020, 15:10 25.09.2020, 15:24 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığında Başkan Yardımcısı Kızılay İstifa Etti!

Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın başkanlık görevinden alınmasına ilişkin Türk Eczacıları Birliği, 6 Ağustos tarihinde şu açıklamayı yapmıştı:

“Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın TİTCK Başkanlığı’na atandıktan kısa bir süre sonra eski görevine iadesini şaşkınlık ve üzüntüyle karşılıyoruz.

TIKLAYIN

Basına ve kamuoyuna,

21 Temmuz’da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’na atanmış, Birliğimizin  eski Genel Sekreteri, kıymetli meslektaşımız Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın dün itibariyle yeniden Kurum Başkan Yardımcılığı görevine döndürülmesini şaşkınlık ve üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Daha 15 gün önce göreve başlatılmış meslektaşımızın birden bire eski görevine döndürülmüş olmasının eczacılık camiası açısından izaha muhtaç bir karar olduğu gibi böylesi bir tutumun devlet ciddiyeti ile de bağdaşmadığı kanaatindeyiz. Kurumlar elbette kişilere bağlı değildir ancak kurumların; geleneklere, teamüllere, prosedürlere ve liyakate göre yürümesi de esastır. Bunun aksine tutum ve kararlar kurumların itibarını da zafiyete uğratır.

Öte yandan Türk Eczacıları Birliği ve eczacı odaları olarak yıllardır Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun başında bir eczacının bulunması gerektiğini ve Kurumun adında muhakkak eczacılık ibaresinin yer alması gerektiğini savunuyoruz. Bir kez daha ifade etmek isteriz ki, bizim sağlık alanında paydaşımız olarak gördüğümüz diğer meslek mensuplarıyla hiçbir derdimiz yoktur. Ancak ilaç ve eczacılık politikalarını belirleyen en önemli aktörlerden biri olan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun başında ilaca dair bütün süreçlerde en yetkin sağlık çalışanı olan eczacıların bulunmasından daha doğal bir olgu yoktur.

Mesleğimizin sorunlarının çözümü yahut en azından taleplerimizin daha fazla dikkate alınması açısından nihayet umut verici bir gelişme olarak gördüğümüz Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın Kurum Başkanlığına atanmasından çok kısa bir süre sonra görevinden alınmasının, 40 bin kişilik eczacılık camiasını rencide edici ve kabul edilemez bir karar olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Atilla 4 ay önce
Sistemi tıka geç kalımiş bir istifa....
Eş başkanlığın ne olduğunu...
Eczacı Kalfası 4 ay önce
Sayın Abilerim Ablalarım Neler Oluyor güzel ülkeme böyle? Gündem hızlı, insanlar hemen yıpratılıp alınıyor veriliyor...Bakıyorum da Memur adamlar tepelerde Doktor da değil, eczacı da değil, Sordum Eczacı Kalfası da değilmiş!!!
Urfa Ekibi 4 ay önce
Editör: haber içeriğiyle ilgisiz yorumunuz silinmiştir.
Malesef 4 ay önce
Ferhat a dikkat! İnsanın yüzüne güler, kardeşim der, arkadan her türlü işi de çevirir... Abileri de onu geriden korur, toz kondurmaz.
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?