Sağlık Bakanlığı Atamalarında Menzil Tarikatı Etkisi Var mı Sorusunu Bakanlık Cevapsız Bıraktı!

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Sağlık Bakanlığı’nda KHK ile ihraç edilenlerin yerlerine başta Menzil olmak üzere çok sayıda tarikat mensubunun atandığına yönelik iddiaları CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel soru önergesi vererek Bakan Koca'ya sordu. Ancak Bakan Koca'nın TBMM İçtüzüğü gereği 15 gün içerisinde yanıtlamak zorunda olduğu önergeye yanıt vermediği öğrenildi.

Atamalar 04.12.2020, 00:33 04.12.2020, 07:42 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığı Atamalarında Menzil Tarikatı Etkisi Var mı Sorusunu Bakanlık Cevapsız Bıraktı!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, görevinden alınan Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’in Medeni Kanun’u hedef alan sözlerini gündeme getirdi.

TIKLAYIN

Özel, “Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’in ifadeleri, kendisinin liyakat kriterlerine göre değil ama bir cemaat mensubiyeti üzerinden kamuda yükseldiğini kanıtlamakta. Sağlık Bakanlığı’nın Menzil yapılanmasının arka bahçesi haline geldiği, bu tarikatın bakanlık bünyesinde çok etkili pozisyonlara geldiği iddia edilmekte” dedi. Özel, önergesinde, “Bakanlıktaki üst düzey atamalarda Menzil tarikatının etkisi var mıdır?” ve “Bakanlık bünyesindeki cemaat yapılanmalarına ilişkin idari bir soruşturma başlatılmış mıdır?” sorularına yer verdi.

Bakan Koca, TBMM İçtüzüğü gereği 15 gün içerisinde yanıtlamak zorunda olduğu önergeye yanıt vermedi. Önerge, Özel’e iade edildi. Sorularının yanıtsız bırakılmasına tepki gösteren CHP’li Özel, BirGün’e konuştu: “Her ağızlarını açtıklarında 15 Temmuz Darbe Girişimi üzerinden milletin sokağa çıkmasını ve darbenin önlenmesini destan olarak niteleyenlerin bu konuyu yeterince ciddiye almadıkları ortada. Biz CHP olarak 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne giden yolda iktidar partisinin hatalarını, kusurlarını ve göz yummalarını çok iyi bildiğimizden, kamuda yeni FETÖ benzeri yapılanmaların oluşmaması noktasında çok hassasız. Buna karşı mücadelemiz sürecektir.”

BİRGÜN

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (16)
veremli 2 ay önce
Afganistan bu hale nasıl düştü,bileniniz var mı? Tarikat ve cemaatlerin yüzünden. Rabbim ATATÜRK'ün mekanını durağını cennet eylesin.
Ankara 2 ay önce
Hakyolcular İskenderpaşa , Süleymancılar, Taşhiye Nur Urfa çok say say bitmez
tereli 2 ay önce
bu yorumu beğenmeyen akıllarından şüphe ettiğim arkadaşlar, 15 temmuzda gördük devlete sokulan cemaatlerin neler yaptıklarını. akıllanın artık 15 temmuzda diğeri yaptı bundan sonra diğerinin de yapmayacağı ne malum.
bakanlıktaki bürokratlar ,atamalarda milletin vekilleriyle savaşıyorlar 2 ay önce
bu ülkeye ve Ak Partiye ihanettir. yıllarca genel müdür yardımcılığı koltuğunu işgal eden ve milletvekilleriyle atamalarda savaş veren bürokratları biliriz. ve hala nasıl o koltuklarını korudukları ? bu da olduklarının göstergesi biran önce bakanlık bunlardan temizlenmeli.... yarın çok geç olmadan.
6üstü mantı 2 ay önce
Kayseridede yahyalı cemaati, adamlarını müdür başkan yapıyor.Hastane imamını müdür yaptılar.sebep cemaatlerine üyeymiş.Sağlık yöneticilerinin çoğu cemaatin adamı.Adamı dinden soğuttunuz.yatacak yeriniz yok.
Ramazan 2 ay önce
Evet aynen öyle menzil çiler idari kadrolarda hep görüyoruz
hemşire 2 ay önce
boş işleri bırakın.İslamla dinle uğraşmayın.
yeter artık 2 ay önce
islamla uğraşan sizlersiniz. o güzel dini devlet işleriyle kirlettiren sizlersiniz. senin gibi kaflar yüzünden insanlar dinden soğudu, bunun hesabını nasıl vereceksiniz ahirette
CESİM BABA 2 ay önce
CHP sizi şeh şabedinleri seyit rızaları VE NİCE MAZLUMLARI astınız bu milet zizi hiç unutma sizin kepazeleriniz ortada tecavüzcüler
Sofi Att 2 ay önce
Ben kppss puanıyla atanmış ve ilk günkü görevimi icra etmekteyim ve haberde konu olan tarikatın da bir mensubu olarak bu siteyi ve yoneticilerini kınıyorum nedir içinizdeki bu Allah dostu düşmanlığı bir türlü çözemedim bir insan bir tarikata bağlı ise herhangibir kurumda ve yahut çalıştığı kurumlarda idari görevlere atanamazmilar tarikata bağlı diye biz çalışmayalimmi taş mı yesin çoluk çocuk Allaha hamd olsunki rızka kefil cenabı Hak rizik siz ve sizin gibi Allah dostu düşmanlarının elinde olsa ortalığı cehennem yerine çevirisiniz bu saatten sonra bu siteye ne girerim nede kimseye tavsiye ederim hiçbir amelime güvenmiyorum lakin Allah dostlarına düşmanlık edenlere düşmanım Allah sizi bildiği gibi yapsın iftira tefrit habercilik değildir vebali de ağırdır tabi sizde vicdan kalmışsa bunu anlayabilirsiniz
Sağlıkçı 2 ay önce
İnsanları şucu bucu diye kutuplaştırmaktan vazgeçin. Size ne insanın özelinde müslüman mı hristiyan mı alevi mi menzilci mi. Siz devlet kadrolarında liyakatla atama sistemini getirin. Hakeden kimse o makama gelsin. İster solcu ister sağcı olsun. Bu memlekete iyi hizmet edecekse isterse hristiyan olsun. Tarikatlar 1000 yılı aşkındır var ve kıyamete kadar da olacak. Osmanlı gibi yapmak lazım. Diyanette tarikatlar ile ilgili birimler olacak ve devlet tüm tarikatları hem denetleyecek hem takip edecek. Önüne gelen ben şeyhim diye dergah açamayacak. Devlette tarikatın şeyhi kim müritleri kim finans yönü nasıl devlete karşı tutumları nasıl hepsini bilecek. Millete de diyecekki bu tarikatta sıkıntı vardır yada yoktur. Hatta denetim raporlarını dahi yayınlayacak ki millet bilsin.
Hemşire 2 ay önce
Sandığı dört gözle bekliyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?