Liyakat Nerede?: Sağlık Yöneticisi Atamalarını Cumhur İttifakı Sendikaları Yaptı Krizi Büyüyor!

Cumhur İttifakı'nca sendikalar üzerinden Samsun'da 'sağlıkta yönetici' atamalarının yapıldığı iddiaları sonrasında CHP ve İYİ Parti'den açıklama geldi. İl Başkanları "Liyakat nerede?" diye sordu.

Atamalar 27.07.2021, 18:51 27.07.2021, 21:17 Güler Sağlam
Liyakat Nerede?: Sağlık Yöneticisi Atamalarını Cumhur İttifakı Sendikaları Yaptı Krizi Büyüyor!

Samsun'da hastanelerde ve sağlık kurumlarında başhekim, müdür ve müdür yardımcılarının belirlendiği 'sözleşmeli yönetici atama' sürecinde ataması yapılan 160 isimden 130'unun Memur Sen'e bağlı Sağlık Sen üyesi olması tartışma yaratırken, listelerin Cumhur İttifakı'nca sendikalar üzerinden belirlendiği iddiasına tepki geldi.  Listeleri AK Parti ve MHP İl Başkanlarının sendikalar üzerinden hazırladığı iddiasına, CHP İl Başkanı Fatih Türkel ve İYİ Parti İl Başkanı Hasan Aksoy'dan sert eleştiriler geldi. 

TÜRKEL: SANKİ BİR BORAN OLDU 

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, süreci yakından takip ettiklerine vurgu yaptı. 17 ilçede sağlık kurumlarında ve hastanelerde tepeden aşağıya değişim yaşandığına işaret eden Türkel, "İlçelerimize bakıyoruz, her yer toz duman. Pandemi sürecindeyiz, bu atamalar neye göre, hangi kriterlere göre yapılıyor. Sanki bir boran gelmişte tüm sistem değiştiriliyor şeklinde bir değişim yapılıyor. Bu zamanlama niye?. Sağlık Bakanlığı'nın atamalarında devlete bağlılıktan ziyade bazı birliktelikteliğe bağlı olanlara görev verildiği iddiası var. Bu yönde güçlü duyumlarımız var. Türkiye bunun acı faturasını yaşadı. Sağlık herkese lazım, uyarıyorum "dedi. 

SAĞLIK HERKESE LAZIM 

AK Parti'nin siyaseti devletin bütün kurumlarının içerisine soktuğunu ileri süren CHP İl Başkanı Fatih Türkel, " AK Parti, siyaseti, adliyeye, kışlaya son olarakta sağlığın içine soktu. Atamalara bakıyoruz, liyakatin değil, itaatin esas alındığı, sendikalara yakın isimlerin atandığını görüyoruz. Pandemi sürecinin tam ortasındayız, görevden almalar yapılıyor, yeni görevlendirmeler yapılıyor. Bu benim adamım olsun, bana itaat etsin anlayışı yanlış. Bugün koydukları kantar, yarın AK Parti'yi de tartar. Bu  yanlışı Samsun'un sağlık sistemine yapmayın. Sağlığın canını okuyacaksınız. Sağlık herkese lazım, bunun şakası olmaz. Liyakati esas alın ve hak edeni hak ettiği yerde görevlendirin "dedi. 

AKSOY: BAŞHEKİMİ YEMEYE ÇALIŞIYORLAR 

İYİ Parti İl Başkanı Hasan Aksoy ise, süreci yakından takip ettiklerini, görevlendirilen isimlerin çoğunun AK Parti'ye yakın isimler olduğunu, MHP'ye ise temsili görevlendirmeler verildiğini söyledi. "Atamalarda liyakat esas alınmadı "diyen Aksoy, "Ben olaya siyasi bakmıyorum. İnsan sağlığı söz konusu burada. Ama bakıyorsunuz, bunların kendi aralarında bile kavga var. Samsun'da değerli başhekimlerimiz vardı, hepsini kendi içlerindeki rekabetten dolayı yediler. Bunların derdi makam ve mevkidir. Liyakatli kişilere görevler verilmeli. Alın size bir örnek. Eğitim ve Araştırma Hastanemizin Başhekimi Ahmet Şen, beyefendi. Kendisi başarılı. Ancak onu yemek için mücadele veriyorlar. Kendisini tanımam ama Başhekimimiz kalsın başarılı bir süreci yönetmeye devam ediyor "ifadelerini kullandı.  Başhekim Ahmet Şen Başkanlardan şok iddialar  CHP İl Başkanı Türkel, Sağlık Bakanlığı atamalarında devlete bağlılık ilkesi değilde Ankara'da sağlanan birlikteliğe bağlılığın esas alındığı iddiasını duyduklarını öne sürdü.İYİ Parti İl Başkanı Aksoy'da Eğitim Araştırma'nın başarılı Başhekimi Ahmet Şen'in siyasi ayak oyunlarına kurban edilmeye çalışıldığını söyledi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (11)
Sarıcalı 2 ay önce
Siz gelin birde Kayseri Rezaletini görün.Şehir hastanesi başhekimi yok vekaleten yeni atanan başhekim yardimcisi görev yapıyor tüm tecrübeli ekip görevden alındı.Müdürün rotgenci abisi sağlık memurları ile yönetici listesi yazıyor.1600 yataklı bir hastane kimlerin elinde siz olsanız koca yatırımı böyle heba eder misiz. Gerçi parti yönetimi de onaylıyormuş bu ucubeyi.
hasan 2 ay önce
ALLAH belanızı versin, sizi gidi müslüman görünümlüler.
HEMŞİRE AYŞE, FATMA,AYSU 2 ay önce
AKP İLE LİYAKAT ÖLDÜ ALLAH RAHMET EYLESİN.. SEÇİMİ BEKLİYORUZ HESAP SORMAK İÇİN. SAYGILARIMLA..
Sadettin 2 ay önce
Sağlık-sen'e üye olupda görevlendirilenlerin çoğu chp'li ve iyi partili zaten.Akparti ve Erdoğan'a muhalif olmak bu dönem yükselmek icin en önemli kriter oldu.o yüzden il başkanları çok üzülmesin
Samsunlu 2 ay önce
Tss başkanı zaten cumhur ittifakına çalışmıyor. İyi parti ve CHP ye çalışıyor ki onlarda sahiplenmis .
Liyakat yok evet ancak yönetici kriterini siyaset belirliyor sendikaların etkisi yok bilinen.
Ramo Can 2 ay önce
Düştüğümüz hale bakın Akp bin başhekimlerine CHP sahip çıkıyor nerede liyakat adalet
Polat 2 ay önce
Liyakat otomobil ehliyetinden geçiyor.ehliyetin varsa müdür ya da müdür yardımcısı olabiliyorsun Samsun'da.
bir kişi 2 ay önce
manisa.....
SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLİK SON BULSUN 2 ay önce
Hükumet tasarruftan söz ediyorsa önce sözleşmeli yöneticiliği sonlandırsın illede sözleşme yapılacaksa il müdürü ile yapılsın altında çalışanlar elbette müdüre uyacak. Ayrıca liyakat yerlede. Hem sağlık bakanlığı ayrı bir cumhuriyetmi ki diğer kurumlardan ayrı tutuluyor. diğer kurumlarda saygı ve liyakat var iken taşrada liyakat sıfır. Cumhur başkanına farklı anlatılıyor bence. sözleşmeli yöneticiliğin fazladan getirisi olmadığı gibi gidri çok fazla. hesaplasınlar. Sözleşmeli yöneticilik son BULSUN.
Ali Arsız 2 ay önce
Market reyon görevliliğinden müdür yardımcılığına gelen, Meram devlette güvenlikçilerle her türlü pisliği yapan müdür yardımcısını görün. Her türlü pislik var. Kamera ve çamaşırhane ihalelerinde her türlü pisliğe karışmış bir kişi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?