İstifa Eden Sağlık Müdürü: Şehre Alışmıştım Ama Pek Sevemedim, Bazı Siyasilerin ve STK'ların Menfaatleri Kamunun Menfaatlerinin Önünde!

10 ay önce geldiği Sağlık Müdürlüğü görevinden kendi yönetici listesinin kabul edilmediği gerekçesiyle istifa ettiği öne sürülen İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı'nın yerel gazeteye gönderdiği istifa süreci mektubu yayınlandı.

Atamalar 23.10.2020, 19:50 24.10.2020, 15:35 Güler Sağlam
İstifa Eden Sağlık Müdürü: Şehre Alışmıştım Ama Pek Sevemedim, Bazı Siyasilerin ve STK'ların Menfaatleri Kamunun Menfaatlerinin Önünde!

Ama Kaşıkcı'nın neden, nasıl ve ne süreçte istifa ettiği sorularına verilen cevapların hepsinin ucu açık kaldı!

Bu soruların cevabını, istifa eden İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, YeniDönem'e gönderdiği yazılı mesajında verdi. Dr. Kaşıkcı, çarpıcı açıklamalar bulunan mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Daha Bursa'ya gelmeden ilk beyanatımı YeniDönem'e vermiştim. Ayrılırken de son beyanatımı YeniDönem'e vererek Bursa defterini kapatıyorum.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Bakanlıkta, atandığım ilk gün üst düzey bir bürokrat arkadaşım bana 'Bursa için sevindim ama senin için üzüldüm, Bursa çok sıkıntılı bir şehir' demişti... Ne demek istediğini anlamam için birkaç hafta yetti aslında! Sn. Bakanımızla Bursa'ya İl Müdürü olarak atanma konusunu ilk defa konuşurken küçük çocuğum ile yaşlı babam ve annem olduğunu, onlarla beraber olmayı Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'ne tercih edeceğimi söylemiştim... Benim için bu makamların hiçbir şey ifade etmediğini de eklemiştim... Sn. Bakanım, kendilerinin de yaşlı anne babası olduğunu ve bana ihtiyaç olduğunu ifade edince, devlet terbiyem gereği görevi kabul etmiştim...

Bursa gerçekten farklı bir şehir... Birkaç ay geçince bana alışıp alışmadığımı soranlara şu cevabı vermiştim, 'Bursa'ya alıştım ama pek sevemedim...' Bursa'nın ya da bazı kendini Bursalı addedenlerin ise bana alışamayacağını hissediyordum... Zira Bursa'da bazı siyasilerin ve yerel STK'ların alıştığı bürokrat profiline çok uzak olduğumu anlamıştım... Çünkü onların menfaatleri Bursa'nın ve kamunun âli menfaatinin çok önünde. Bursa'yı devletin bürokratları değil paralel bazı yapılar yönetmiş yakın zamana kadar, hâlâ daha yönetmek istiyorlar!

 Bunu üzülerek söylüyorum; bunun için her yolu kullanıyorlar. Kendini gazeteci zanneden bazı kiralık ya da devre mülk kalemşorlar ise bunun ana aktörleri... Algı ve dedikoduyu da bunlar üzerinden yapıyorlar. Ecdat yadigârı bu şehre yakışmayan o kadar çok aktör var ki!..  Şükür ki devlet bunun farkında... Bu anlamda AK Parti İl Başkanı Sn. Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Alinur Aktaş, MHP il yöneticilerinin ve bazı vekillerimizin bu yapıdan istisna olduğunu ifade etmeliyim... Hiçbir zaman uygunsuz bir talepleri olmadı... Allah onlardan razı olsun...

Ailemin Bursa'ya gelmek istememesi de benim için önemli bir gerekçe idi istifa etmemde... Bu görevlerin geçici olduğunu bilen eşim ve büyük kızım mevcut düzenlerini bozmak istemediler haklı olarak...

Sonuçta bazı yazılan çizilenler değil istifa nedenim bu tabiri caizse; doku uyumsuzluğu..."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (18)
Sağlıkçı 9 ay önce
Sayın Ömer halim kaşıkçı, hatırlarmısın Sultanbeyli devlet Hastanesi'ne başhekim olunca sen kibirinden küçük dağları ben yarattım hissinden dolayı biz eski yöneticileri kapından bile içeri sokmuyordun, biz eski yöneticilere söz hakkı bile tanımıyordun, ne oldu bak yükseldikçe yükseldin, sonunda görevin sonlandı. Demek ki bizim gibi görevden alınmak zoruna gittiki kalkmışsın abidik gubidik açıklama yapıyorsun. Üzülme dostum biz alıştık sende görevden alınmaya alışırsın.
RH 9 ay önce
Yalovaya geldiğinde bir tane çivi çakmadın. sabahları kahvaltılar yemekler. kasıntı olmaktan kibirli olmaktan başka bir şey yapmadın. şu yalovaya bela ettiğin cüneytide götürseydin keşke yanında. bursa sana zaten 10 gömlek fazlaydı
yalovalı 9 ay önce
Obdusmanlık bitti Kaman lı. Senelerdir hizmet sıfır bir şey yapmamışsın başkalarına laf atma.
bursalı doktor 9 ay önce
yav he he . Hiç hakkın olmayan 2 il müdürlüğü yaptın. sana çok bile. bursaya getirdiğin vural'ı da götür.
NB 9 ay önce
Yalova da bir yıl boyunca çok yoğun il müdürlüğü yaptığını zanneden zatın Yalova ya ne fayda sağladığını kimse anlayamadı.
Müdür 9 ay önce
Sağlık bakanlığından il sağlık müdürü olarak ayrılan hiç kimse böyle açıklama yapmadı, kim bu STK lar, Parelel yapılar, devlet içinde devletler vs. Derhal sayın Ömer halim kaşıkçının ve sayın valinin devlet ve emniyet bilgisine başvurmalı. Kafaları çok karıştırdı.
YB 9 ay önce
Herzamanki gibi nüfuslu insanların arkasına saklansa da beceriksiz tavanda.
Bursalı 9 ay önce
Bursa nın menfaat için hangi STK lara işbirliği teklif edildide olmadı, bahsi geçen paralel yapılar nedir, kiralık kalemşörler kimlerdir anlaşılamadı.
Uludağlı 9 ay önce
Yalova’ya getirdiğin Düzenbaz Cüneyt senin en büyük hatan... Bursa’ya götürmedin çünkü sende anladın ne olduğunu... Yalova’da herkes beddua ediyor sana... Vural içinde Bursa’da... Kalite adamsın ama çok kalitesiz adamların var vesselam...
Yalovalı 9 ay önce
Senelerdir hesap vermeden saltanat sürdünüz sıkışınca kaçtınız. Erzurum da havalar nasıl
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?