PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Hülle Yoluyla Sınavsız Kadrolu Hastane Müdürü Atadılar!

Görevde yükselme sınavına tabi olan Hastane Müdürlüğü kadrosu için hülle yoluyla Sağlık Bakanlığında bir gecelik Daire Başkanı olduktan sonra ertesi gün kadrolu Hastane Müdürü olabiliyorsunuz. Şaka değil gerçek..

Atamalar 17.08.2022, 20:30 17.08.2022, 20:48 Cansu Polat
Hülle Yoluyla Sınavsız Kadrolu Hastane Müdürü Atadılar!

Sağlık Sen Trabzon Şube Başkanı sosyal medya hesabı üzerine yaptığı açıklamada hülle yoluyla hastane müdürü atandığını ortaya koydu.

Şimdi düşünün;

Bir sağlık tesisinde Hastane Müdürü olarak görev yapıyorsunuz. Bir gün kapınız çalınıyor ve içeriye bir hanımefendi/beyefendi giriyor. Ve size diyor ki ben bu hastaneye müdür olarak atandım. Göreve başlamaya geldim. Buyur ediyorsunuz, kahvesini ısmarlıyorsunuz ve vaziyeti öğreniyorsunuz.

Şaka veya bir film sahnesi olduğunu falan düşünüyorsunuz. Ama değil…

Peki nasıl oluyor?

Bir kişi düşünün. Bir gün içerisinde herhangi bir sınava, mülakata, referansa veya istişareye gerek duyulmadan önce Sağlık Bakanlığına Daire Başkanı olarak atanıyor. Oradan da hoooop İlçe Hastanesine kadrolu Hastane Müdürü.

Peki neden bu yol seçiliyor?

Çünkü hastane müdürlüğü görevde yükselme sınavına tabi bir kadro. Harici yapmanın tek yolu hülle. İtirazımız da tam olarak burada başlıyor. Çünkü bu yöntemle binlerce sağlık çalışanının emeğini, gayretini ve hayallerini çalıyorsunuz. Hizmet değil hezimet yaratıyorsunuz.

Hem de ilimizdeki onlarca sağlık tesisinde meslek hayatının yarısını idarecilik ile geçirmiş, alanında bilgi birikimi ve tecrübeye sahip bunca idareci (Sağlık Müdürü, Başhekim, Hastane Müdürü, Başhemşire vb) 2,5-3 yılda bir sözleşme imzalamak sureti ile ve bunca yıllık birikimi bir dahaki sözleşme döneminde hiçe sayılma ihtimali dahilinde görev yaparken.

Üstelik hastanenin müdürü hala görevinin başında iken ve öncesinde ne kendisine ne de ilgili hiçbir kimseye bilgi verilmeden.

Şimdi soruyorum;

Söz konusu hastanede idari boşluk olduğuna dair bir veri, bilgi, dayanak var mı? Yok.

Mevcut Hastane Müdüründen bir şikayet veya memnuniyetsizlik söz konusu mu? Hayır.

Bu yapılan devlet adabına, insan ahlakına uygun mu? Değil.

İlçeye, Hastaneye veya sağlık sistemine katma değer söz konusu mu? Asla.

Peki kim yapıyor bunu, neden yapılıyor bu?

Kime ne faydası var?

Sisteme ne katkısı var?

Bu soruların hiç birinin cevabı yok. Sahiplenen de yok. Çünkü yapılanın yanlış olduğunu yapanlar da çok net biliyor ve görüyor.

Burada asıl mesele şahıslar değildir.

Politika veya siyaset adı altında önümüze konulan sistemsel hatalar, anlamsız kaygılar ve kişilere özgü uygulamalardır.

Ben inanıyorum ki “Yanlış Hesap Bağdat’tan Geri Dönecek” ve bugün Ali BAYKUŞ kardeşimize yapılan haksızlık bir daha hiçbir mesai arkadaşımıza yapılmamak üzere giderilecektir.

Yorumlar (22)
sözleşmesiz 2 ay önce
diğerleri sınavla mı atanıyor ki....
hemşire 2 ay önce
Şahsi düşüncemdir zannedersem Sağlık Sen başkanının istediği veya eliyle koymuş olduğu biri görevden alınınca böyle hak hukuktan bahsetmeye başlanıyormus. Önce kendi içlerine baksınlar. Milleti galeyana getirmeye çalışmanın bir lüzumu olduğunu düşünmüyorum. Başkanın yazdığı yazının bir provakatif yazı olduğunu düşünüyorum. Şahsıma göre hak hukuktan bahsedecek son kişilerden birileri olduğunun apaçık ortada olduğunu düşünmekteyim. Yazık çok yazık. Sayın başkan kendi temsilcilerinizin hakları yenirken neredeydiniz. O zaman niye paylaşmadinız. Herşey kendi çıkar ve koltuğunun için olduğunu düşünüyorum.
Hakikat yolu 2 ay önce
Ali baykuş bu göreve sınavla mı gelmiş ? Ali baykuş hangi sendikadan? Ali baykuşun yerine gelen de aynı sendikadan değil mi? Ali baykuş hakkında yapılan soruşturmaları Trabzon da kaç kişiye sordunuz? Ali baykuş hangi vasıf ile yerleştirildi de yerine gelen de vasıf arıyorsunuz?
Osman YILDIRIM 3 hafta önce
Yerine getirilmeye çalışılan şahsın tek özelliği arkasındaki kişi. O konuma getirilebilecek en son kişi.
Misafir 2 ay önce
Günaydın. Bilinen bir şey bu. Bilmediğimiz şeyleri bize söyleyin bize
Şaban Aracı 2 ay önce
Ne müdürmüş be arkadaş
Misafir 2 ay önce
Aydin devlet hastanesinde sozlesmesi biten zat mudurluk makamina tekrar gelmek icin isci sendikasinin kapsini asindiriyor
Isci sendikai temsilcisinin yolsusuzluk olayiini kayitlar elinde kapattigini dusunuyor devlet alacagini alir
Deniz 2 ay önce
Aydin devlet hastanesi md yrd şöför kadrosu giden md ver kayit galiba gerisini siz dusununhaberlere konu oldu iki dolandirici hastane md ve yrd tarafindan dolastirildi ve dolandiricilik yapildi gulermisin aglarmisin boyle kisiler idarecilik yapiyor
Serkan 2 ay önce
Kadro hukumetin..k8me ne istedigini istedigi yere atayabilir.begenmeyen istifa etsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?