Fahrettin Koca'ya Soruldu: Hastanelere Ak Parti Yönetiminin Yakınları mı Atandı?

Mersin'de sağlık kuruluşlarındaki yönetici pozisyonlarına AKP'lilerin kendi yakınlarını ataması ile ilgili iddiaları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya soran, CHP'li Başarır, ''Ülkemizde milyonlarca işsiz varken, söz konusu yönetici kadrolarına atanan kişiler, kamu vicdanının yaralanmaması adına görevlerinden alınacak mıdır? Alınmayacaksa gerekçeleri nelerdir?'' dedi.

Atamalar 11.09.2020, 15:50 11.09.2020, 16:02 Güler Sağlam
Fahrettin Koca'ya Soruldu: Hastanelere Ak Parti Yönetiminin Yakınları mı Atandı?

Mersin’deki tüm hastanelerin üst düzey yönetici kadrolarına, “Mersin AKP Milletvekilleri, İl ve İlçe yöneticilerinin 1. derecede akrabaları ile yakınlarının torpille atandığı” iddialarını Meclis gündemine taşıyan, CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Ali Mahir Başarır, “İddialar doğruysa insan sağlığı gibi önemli bir konuda hizmet veren kuruluşlarımızda böylesine torpilli atamaların yapılması endişe vericidir. İktidar partisi kadrolaşma uğruna vatandaşlarımızın sağlığını hiçe saymaktadır” dedi.

“ÜST DÜZEY YÖNETİM KADROLARINA AKP’Lİ YÖNETİCİLERİN YAKINLARI ATANDI”

Başarır sağlık kuruluşları ile ilgili iddiaları ise şöyle sıraladı:

“Toros Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’nün görevden alınıp, yerine AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın bir yakının getirildiği;

Toroslar Devlet Hastanesi Kalite ve Destek Hizmetleri Müdürü’nün görevinden alınıp yerine AKP Toroslar İlçe Başkan Yardımcısı Emsal Şaşmaz’ın arşiv görevlisi olan eşinin getirildiği;

Mut Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü’ne bir kişinin atandığı ancak AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın müdahalesi ile aynı gün içerisinde bu kişinin görevden alınıp yerine 1. derecede bir akrabasının atandığı ve daha birçok Mersin İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hastanelerin ilgili üst düzey yönetim kadrolarına AKP İl ve ilçe yöneticilerinin yakınlarının atamalarının yapıldığı da kamuoyu tarafından konuşulmaktadır. Söz konusu atamaların gizlilik içerisinde yürütüldüğü ve bugün (11 Eylül), Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi’ne (ÇKYS) dâhil edilip oldubittiye getirileceği de iddialar arasındadır”

Başarır, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

“Yukarıda yazılı olan tüm iddiaların doğru olup olmadığı araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa sonuçları ne olmuştur? Araştırılmadıysa gerekli incelemeler başlatılacak mıdır?

İddialar doğru ise, söz konusu yönetici kadrolarına AKP milletvekilleri, AKP İl ve ilçe yöneticilerinin 1. ve 2. derece akrabaları ile yakınlarının atanması ne derecede ahlaki ve etiktir?

Ülkemizde milyonlarca işsiz varken, söz konusu yönetici kadrolarına atanan kişiler, kamu vicdanının yaralanmaması adına görevlerinden alınacak mıdır? Alınmayacaksa gerekçeleri nelerdir?

Torpille üst düzey yönetici kadrolarına ataması yapılan kişiler, bulundukları görev dâhilinde ne kadar liyakat sahibidirler?

Yapılan bu atamalar kadrolaşma ataması mıdır yoksa ihtisas ataması mıdır?

Vatandaşlarımızın sağlığından sorumlu olan bu kuruluşlara, bu tür torpil atamaları yapılmasını tehlikeli buluyor musunuz? Bulmuyorsanız gerekçeleri nelerdir?”

Başarır, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Mersin İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan 13 ilçe hastanesi, şehir hastanesi, ağız ve diş hastanesi vb. sağlık kuruluşlarında 120 adet üst düzey yönetici kadrosu bulunmaktadır. 07 Eylül 2020 tarihi itibarıyla bu kadrolarda görev yapmakta olan Milli Gençlik Vakfı ya da İmam Hatip Lisesi kökenli olmayan, ailesinde sosyal demokrat görüşlü kişiler olan, AKP milletvekilleri, il ve ilçe yöneticilerinin yakınları olmayan kişilerin tamamen kadro dışı bırakıldıkları ve ibranamelerinin alındıklarına dair iddialar Mersin kamuoyunda konuşulmaktadır”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (13)
marasli 12 ay önce
sadece mersinmi biktik artik bu donen oyunlardan marastada durum ayni sendikanin adamlari yonetimde adam gibi adam basarili yonetici olan Oruc Bey devre disi dunki yalakalar yonetimde nalet olsun bu sisteme
Hedef 2023 12 ay önce
Sadece mersin mi güldüm vAllahi diğer il lerde bir araştırılsın bu bakanlıktan başka hiç bir bakanlıkta böyle saçma atamalar olmuyor hepsi 2023 seçimlerine zarar veriyor reis bunları görmüyor mu acaba
marasli 12 ay önce
bundsn sonra kim oy verir acaba bu sisteme
Ayşe Gül 12 ay önce
Peki Servet Parti kadar iyi çalışan sevilen Başhemşire yi neden aldınız bunu gerçekten çok merak ediyoruz . Toros hastanesi çalışanları herkes memnunken yapılan haksızlık düzeltilmeli
Sinan çarpıcı 12 ay önce
Maalesef mersin in kaderi, lıyakat sız ları yalakaları üstelik birinci derece yakınlarını ısrarla getirmek istiyorlar. Durüstlere yer yok. Doğruyu KİM söylerse söylesin doğrudur. Muhalefet gazetesi yazdı haber yanlış dıye. Kapatmaya çalışıyorlar dönenleri..... Allah a havale. Ümidimiz kalmadı.
Osmaniyeli 12 ay önce
Liyakat mı? Siz gelinde osmaniyedeki liyakatsizliği görün. Zaten osmaniyeyi andırınlılar yönetiyor. AK Partiye en büyük zararı il başkanı ve mücahit durmuşoglu veriyor. Nerde Reis düşmanı varsa, chp li varsa yönetici yapıyorlar. Osmaniye il sağlık müdürü de sağlık bakanının akrabası. Fetö soruşturması olan başhekim, bashemsire, ... say say bitmez. Demekki her yer aynı
S33 12 ay önce
Arkadaşlar. Yıllardır mersinde ala vere olan biten çok şey var dedik kimse duymadı. Artık Mersin sağlığı bitirmenin noktasıdır bu olanlar. Hala bakan bey neyi bekliyor. Acilen neşter atılmalı. İl müdürü dahil tüm yöneticiler değiştirilmelidir.
Maraş 12 ay önce
Sendika değil partinin torpillileri doldu kurumlara parti yönetiminin yakınları
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
35
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?