1 Temmuz itibarıyla 2023 yılının ikinci yarısında, sağlık sektöründe çalışan personelin saatlik nöbet ücretlerine yapılan zam oranları açıklandı.

Son zam oranlarına göre, memurlara yapılan %17.55'lik zamla birlikte nöbet ücretleri de belirlendi. Sağlık personeli için geçerli olan fazla mesai ücretleri, haftalık çalışma saatlerinin 40 saatin üzerinde olduğu durumlarda ödenmektedir. Ancak, 130 saatten fazla nöbet tutan personele de bu ücret ödenmemektedir.

saglik-personeli-zamli-nobet-ucretleri

Bayramlarda ise nöbet ücretleri artırılmaktadır. Ancak kamu işçilerine yapılan gece ve hafta sonu çalışmaları karşılığı ödenen fark ödemesi sağlık personellerine yapılmamaktadır.

Hemşire nöbet ücretleri 2023 yılı

Hemşire kadrosunda görev yapan ön lisans ya da lisans mezunu bir sağlık personelinin normal nöbet ücreti 45,53 TL olarak belirlenirken, aynı personelin riskli birimlerde, örneğin acil servis, ameliyathane veya yoğun bakımda nöbet tutması durumunda nöbet ücreti 68,30 TL olarak ödenecektir. Resmi ve dini bayramlarda nöbet tutan hemşirelerin ücretleri ise 56,90 TL olarak hesaplanmaktadır. Özellikli birimler olarak bilinen acil servis, diyaliz, ameliyathane ve yoğun bakım gibi yerlerde resmi ve dini bayram tatillerinde nöbet tutan hemşirelerin ücreti ise 85,38 TL olarak belirlenmiştir.

Uzman tabip nöbet ücretleri

Uzman tabiplerin normal nöbet ücreti 75,89 TL olup, riskli birimlerde nöbet tutan uzman tabipler için bu ücret 113,83 TL olarak ödenmektedir. Resmi ve dini bayramlarda nöbet tutan uzman tabiplerin ücreti ise 94,86 TL olarak belirlenmiştir. Riskli birimlerde resmi ve dini bayram tatillerinde nöbet tutan uzman tabiplerin ücreti ise 142,29 TL olarak hesaplanmaktadır.

Tabip nöbet ücretleri

Pratisyen hekimler ve tıpta uzmanlık tüzüğüne göre mezun olan sağlık çalışanlarının normal nöbet ücreti 68,30 TL olarak belirlenirken, riskli birimlerde nöbet tutanlar için bu ücret 102,45 TL olarak ödenmektedir. Resmi ve dini bayramlarda nöbet tutan pratisyen hekimlerin ücreti 85,38 TL olup, riskli birimlerde resmi ve dini bayram tatillerinde nöbet tutan pratisyen hekimlerin ücreti ise 128,06 TL olarak belirlenmiştir.

Halkbank, 3 ay ertelemeli memurlara özel ihtiyaç kredisini başlattı! Halkbank, 3 ay ertelemeli memurlara özel ihtiyaç kredisini başlattı!

Diş tabibi nöbet ücretleri

Diş Tabibi ve Eczacı unvanıyla görev yapan sağlık personelinin normal nöbet ücreti 60,71 TL olarak belirlenirken, riskli birimlerde nöbet tutan personelin ücreti 91,07 TL olarak ödenmektedir. Resmi ve dini bayramlarda nöbet tutan Diş Tabibi ve eczacıların ücreti ise 75,89 TL olarak hesaplanmıştır. Özellikli birimler arasında yer alan ameliyathane gibi yerlerde çalışan Diş Tabibi ve eczacıların resmi ve dini bayram tatillerinde tuttukları riskli nöbet ücreti ise 113,83 TL olarak belirlenmiştir.

Hemşire nöbet ücretleri lise mezunu

Lise mezunu bir hemşirenin normal nöbet ücreti 37,94 TL iken, riskli birimlerde nöbet tutan hemşirelerin ücreti 56,92 TL olarak ödenmektedir. Resmi ve dini bayramlarda nöbet tutan hemşirelerin ücreti ise 47,43 TL olarak hesaplanmıştır. Acil Servis, ameliyathane ve yoğun bakım gibi yerlerde çalışan hemşirelerin resmi ve dini bayram tatillerinde tuttukları nöbet ücreti ise 71,15 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer sağlık personeli nöbet ücretleri

Sağlık personeli dışındaki diğer personellerin normal nöbet ücreti 27,83 TL olup, riskli birimlerde nöbet tutanların ücreti 41,74 TL olarak ödenmektedir. Resmi ve dini bayramlarda riskli birimlerde görev yapan diğer personelin nöbet ücreti 52,17 TL olup, resmi ve dini bayram tatillerinde normal birimlerde görev yapan personelin bir saatlik nöbet ücreti ise 34,78 TL olarak belirlenmiştir.