Mete Dirici'nin yaptığı zamlı maaş hesabıyla memur maaşlarının güncel durumu hakkında önemli bir bilgi sunuldu.

Sabah Gazetesi Temmuz 2023 memur maaşlarını yüzde 35- 40 ve 45 zam oranlarına göre yeniden hesaplandı

Şube müdürü, memur, uzman öğretmen, öğretmen, başkomiser, polis memuru, uzman doktor, hemşire, mühendis, teknisyen, profesör, araştırma görevlisi, vaiz, avukat, 15 Temmuz 2023 zamlı maaş tablosu

15-temmuz-2023-zamli-memur-maaslari

NOT: 22 bin TL'nin altında kalan maaşlar bu rakama tamamlanacak. Maaş hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner sermaye ödemesi ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler yer almıyor. Aile ve çocuk yardımı ödeneği ise dahildir. Aile ve çocuk yardımı ödeneği hesabında çalışmayan eş ve 2 çocuk (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alınmıştır.

Emekli ve memur zammı için Merkez Bankası'ndan Temmuz öncesi son veri geldi. Emekli zammı ve memur maaş zammı Kurban Bayramı sonrası refah payı hariç netleşecek. TÜİK'in Haziran ayı enflasyonunu duyurması sonrası 20 milyonu aşkın vatandaşın gelirini doğrudan etkileyecek 6 aylık enflasyon oranı belli olacak. Daha sonra enflasyon farkı yanında refah payı devreye girecek ve ek zamlı yeni emekli ve memur maaşları belirlenecek. En düşük memur maaşı net 11.848 TL'den 22.000 TL düzeyine çıkarılacak. Emekli zammı için de kademeli formül üzerinde çalışılıyor.

İşte ek zam dahil 6 tabloda maaş hesapları

ASGARİ ÜCRET ZAMMI SONRASI EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI İÇİN DÜĞMEYE BASILACAK

Yeni asgari ücret 28 Haziran Kurban Bayramı öncesi belli olacak. Bayram sonrası TÜİK'in Haziran ayı enflasyonunu duyurması sonrası refah payı hariç SSK, Bağ-Kur emekli zammı ve memur zammı belli olacak. Bu aşamadan sonra refah devreye girecek.

EMEKLİ VE MEMURLAR 3 TEMMUZ 2023'TE KİLİTLENDİ

TÜİK, Haziran ayı enflasyon rakamlarını 3 Temmuz saat 10:00'da açıklayacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mart ayından beri üzerinde çalıştığı taslağı Meclis'e intikal ettirecek. İlgili taslağın bütçe çalışmalarını ise Hazine ve Maliye Bakanlığı gerçekleştirdi.

İŞTE ASGARİ ÜCRET, EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI TAKVİMİ

1. Asgari ücret zammı Kurban Bayramı öncesi belirlenecek
2. Kurban Bayramı sonrası TÜİK Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak
3. 6 aylık enflasyon rakamları sonrası SSK, Bağ-Kur emekli zammı ve memur zammı refah payı hariç kesinleşecek
4. Emekli ve memur maaşları için ek zam açıklanacak
5. Emekliye zam ve memur maaş zammı için düzenlemeler Meclis'e intikal edecek
6. Düzenlemeler TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçecek
7. Genel Kurul'da oylanarak yasalaşma süreci olacak.
8. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

TEMMUZ ZAMMI ÖNCESİ MERKEZ BANKASI'NDAN SON VERİ GELDİ

Merkez Bankası Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları açıklandı. Bu veriler Temmuz zammı öncesi ekonomistlerin son beklenti anketi oldu. Ekonomistler Haziran ayı için yüzde 2,81 enflasyon tahmininde bulundu. Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda refah payı hariç SSK, Bağ-Kur emekli zammı ve memur zammını belirleyecek 6 aylık enflasyon rakamları yüzde 18,50 civarında olacak. Ortalama beklenti ise yüzde 18-20 arasında oldu.

Buna beklentiye göre hesaplamalar şöyle gerçekleşti:

6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİ : 18,50
6 AYLIK SSK-BAĞKUR ZAMMI : 18,50
6 AYLIK MEMUR ENFLASYON FARKI : 10,31
6 AYLIK MEMUR ZAMMI : 16,31

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI NASIL HESAPLANIYOR?

SSK ve Bağ-Kur emeklisi her yıl Ocak-Temmuz döneminde olmak üzere 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam alıyor. Milli gelir artışlarının tabana yayılma politikası çervesinde bu rakamların üzerine ilave refah payı verilebiliyor.

Memur ve memur emeklisi ise tıpkı emekliler gibi 6 ayda bir zam alıyor. Burada toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı toplamı kadar zam söz konusu oluyor. Memur enflasyon farkı, bir önceki dönemde verilen toplu sözleşme zammının üzerinde enflasyon rakamını ifade ediyor.

Toplu sözleşme zammı Ocak 2023 döneminde yüzde 8 olarak uygulandı. Temmuz 2023 içinse bu rakam yüzde 6 oldu.

Ocak 2023'te 6 aylık enflasyon rakamı yüzde 15,40 olarak gerçekleşti. Bu rakam refah payı hariç Ocak 2023 SSK ve Bağ-Kur emeklisi zammı oldu. Bu dönemde enflasyon farkı ve toplu sözleşme dahil memur ve memur emeklisi zam oranı ise yüzde 16,48 oldu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan emekli ve memur zammının yüzde 30'a tamamlanacağı müjdesini verdi. Meclis düzenlemesi ve Resmi Gazete süreçlerinin ardından emekliler yüzde 14,60, memurlar da yüzde 13,52 ek zam almış oldu.

TEMMUZ ZAMMI ŞİFRELERİ: 1. ADIM ALIM GÜCÜ ARTACAK 2. ADIM ALIM GÜCÜ KORUNACAK

Asgari ücret, emekli ve memur maaşları enflasyonun üzerinde artışlarla refah payı ile belirlenecek
Enflasyonu baskılayacı yeni tedbirler alınarak artan alım gücü korunacak
Asgari ücret üzerinde maaş alanlar için vergi düzenlemesi ile orta sınıfın alım gücünün artırılması hedeflenecek

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NET 22 BİN TL OLACAK

Evli ve 2 çocuklu bir memurun en düşük maaşı 11.848 liradan yüzde 85,69 oranında artışla net 22 bin TL düzeyine çıkacak. Kamu işçisine yapılan yüzde 45'lik zam oranı burada tüm memur maaşları için bir referans olacak.

MEMUR MAAŞLARI İÇİN İNCE AYAR YAPILACAK

Memur ve memur emeklisi maaşları belirlendikten sonra meslek meslek maaşlara ince ayar verilecek.

Memurlar ve memur emeklileri maaşları aşağıdaki zamları alacak:

Toplu sözleşme zammı
Enflasyon farkı
Refah payı
Maaşlara ince ayar

EK ZAM NE KADAR OLACAK?

Kamu işçisi zammı referans alındığında memur zammının yüzde 40-45 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. TCMB'nin Temmuz zammı öncesi son anketi ile beraber değerlendirildiğinde memur zammı yüzde 40 olursa ek zam yüzde 23,69, yüzde 45 olursa ek zam 28,69 olacak.

MEMUR ZAMMI KIDEM TAZMİNATI TAVANINI DA DEĞİŞTİRECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığının yayınladığı genelgeye göre Ocak-Temmuz 2023 döneminde kıdem tazminatı tavanı 19.982,83 TL oldu. Kıdem tazminatı tavanının yüzde 45 memur zammı hesabına göre Temmuz'da 28.975,10 TL olacak.